Kukulska, Dereszowska, Dębska i Zielińska w akcji na rzecz rodzin w kryzysie
Inflacja, kryzys gospodarczy, wojna w Ukrainie czy pandemia spowodowały, że warunki życia wielu polskich rodzin drastycznie się pogorszyły. Nagły wzrost liczby dzieci w pieczy zastępczej, pogarszające się statystyki nt. prób samobójczych, setki tysięcy dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie – to wszystko są realne problemy, którym należy jak najszybciej zapobiec. SOS Wioski Dziecięce startują z kampanią „Pomóż nam chronić dzieci”, której celem jest zapewnienie wsparcia polskim rodzinom w kryzysie. Akcję wspierają ambasadorki SOS – Natalia Kukulska, Anna Dereszowska, Maria Dębska i Katarzyna Zielińska.
Kuba ma 7 lat i przeszedł w swoim życiu już bardzo wiele. Po śmierci rodziców trafił pod opiekę cioci. Kiedy zaczęła chorować, często przebywała w szpitalu, straciła pracę. Z każdym miesiącem jest im coraz trudniej – ciocia Kuby nie radzi sobie z sytuacją, straciła wiarę w to, że jeszcze kiedyś będzie dobrze i ma coraz mniej sił na szukanie rozwiązań. Kuba nie może skupić się na nauce ani cieszyć się dzieciństwem. Jego myśli męczą pytania: co ze mną będzie? Jak mogę pomóc cioci? Co z nią będzie, jeśli bardziej zachoruje i pójdzie do szpitala?
Niestety, takich historii jak Kuby jest bardzo wiele. Tysiące dzieci w Polsce zamiast cieszyć się z bycia dzieckiem martwi się o swój los i nie zawsze ma zaspokojone swoje potrzeby.
- Za nami trudne miesiące związane z wojną w Ukrainie, kryzysem i coraz większą inflacją. Wiele rodzin boryka się z problemami materialnymi i bezrobociem. Coraz więcej dzieci dotykają problemy psychologiczne nasilone z powodu pandemii. Rodziny, które potrzebują naszej pomocy, mierzą się często dodatkowo z niewydolnością wychowawczą, niepełnosprawnością lub innymi poważnymi problemami. Dzieci z tych rodzin są bardziej narażone na niedostosowanie społeczne, wykluczenie, zaniedbanie czy rozdzielenie z rodzinami. Są to problemy, które nigdy nie powinny spotkać żadnego dziecka. – komentuje Aleksandra Granada, Dyrektorka Krajowa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Kampania „Pomóż nam chronić dzieci!” ma na celu zachęcenie darczyńców do regularnego wsparcia rodzin mierzących się z wieloma problemami, którym pomaga Stowarzyszenie, a tym samym pomoc dzieciom, które w takich sytuacjach cierpią najbardziej. SOS Wioski Dziecięce zwracają też uwagę na problemy z jakimi borykają się rodziny w dobie kryzysu ekonomicznego. Akcję wspierają ambasadorki Stowarzyszenia - Natalia Kukulska, Anna Dereszowska, Maria Dębska oraz Katarzyna Zielińska, które wspólnie apelują o pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci.
SOS Rodzinie – przede wszystkim profilaktyka
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce od lat wspierają dzieci takie jak Kuba. W ramach Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” ci, którzy mierzą się z wieloma problemami, mogą liczyć na zindywidualizowane wsparcie psychologiczne, terapeutyczne czy doradcze. W świetlicach SOS na dzieci i młodzież czeka ciepły posiłek, pomoc w nauce oraz różnego rodzaju zajęciach sportowe czy artystyczne. Specjaliści Stowarzyszenia robią wszystko, aby poprawić funkcjonowanie rodziny, a także wzmocnić poczucie sprawczości wśród dorosłych.
W 2021 roku do pieczy zastępczej trafiło ponad 13 tysięcy dzieci, a liczba ta wciąż rośnie! Dane SOS Wiosek Dziecięcych to potwierdzają: - W ostatnim czasie zanotowaliśmy wzrost liczby zgłoszeń dzieci do Programów SOS. Szczególnie teraz, w czasach, gdy brakuje rodziców zastępczych, tak ważna jest profilaktyka wśród rodzin biologicznych. W naszych Programach Umacniania Rodziny pomagamy poznać rodzicom ich mocne strony, pracujemy na zasobach, określamy trudności i możliwe rozwiązania. Te rodziny mają często ogromny potencjał, trzeba jedynie im pomóc znaleźć sposób, aby go wykorzystać. By na nowo uwierzyły w siebie. – mówi Łukasz Łagód, Psycholog, Doradca Programowy Stowarzyszenia.
Jak pomóc?
Aby dowiedzieć się, jak pomóc dzieciom, takim jak Kuba wystarczy wysłać SMS o treści „KUBA” pod numer 4777 (koszt SMS zgodny z cennikiem operatora). W odpowiedzi na SMS Stowarzyszenie oddzwania do osób, które zainteresowane są akcją społeczną, aby opowiedzieć o możliwościach pomocy. W ramach akcji uruchomiona została również specjalna strona www.dziecisos.org, na której można przekazać comiesięczną darowiznę. W podziękowaniu za regularną pomoc każdy darczyńca otrzymuje parę razy w roku informacje jak jego wsparcie pomaga dzieciom i rodzinom w kryzysie.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.