Kukulska, Dereszowska, Dębska i Zielińska w akcji na rzecz rodzin w kryzysie
Inflacja, kryzys gospodarczy, wojna w Ukrainie czy pandemia spowodowały, że warunki życia wielu polskich rodzin drastycznie się pogorszyły. Nagły wzrost liczby dzieci w pieczy zastępczej, pogarszające się statystyki nt. prób samobójczych, setki tysięcy dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie – to wszystko są realne problemy, którym należy jak najszybciej zapobiec. SOS Wioski Dziecięce startują z kampanią „Pomóż nam chronić dzieci”, której celem jest zapewnienie wsparcia polskim rodzinom w kryzysie. Akcję wspierają ambasadorki SOS – Natalia Kukulska, Anna Dereszowska, Maria Dębska i Katarzyna Zielińska.
Kuba ma 7 lat i przeszedł w swoim życiu już bardzo wiele. Po śmierci rodziców trafił pod opiekę cioci. Kiedy zaczęła chorować, często przebywała w szpitalu, straciła pracę. Z każdym miesiącem jest im coraz trudniej – ciocia Kuby nie radzi sobie z sytuacją, straciła wiarę w to, że jeszcze kiedyś będzie dobrze i ma coraz mniej sił na szukanie rozwiązań. Kuba nie może skupić się na nauce ani cieszyć się dzieciństwem. Jego myśli męczą pytania: co ze mną będzie? Jak mogę pomóc cioci? Co z nią będzie, jeśli bardziej zachoruje i pójdzie do szpitala?
Niestety, takich historii jak Kuby jest bardzo wiele. Tysiące dzieci w Polsce zamiast cieszyć się z bycia dzieckiem martwi się o swój los i nie zawsze ma zaspokojone swoje potrzeby.
- Za nami trudne miesiące związane z wojną w Ukrainie, kryzysem i coraz większą inflacją. Wiele rodzin boryka się z problemami materialnymi i bezrobociem. Coraz więcej dzieci dotykają problemy psychologiczne nasilone z powodu pandemii. Rodziny, które potrzebują naszej pomocy, mierzą się często dodatkowo z niewydolnością wychowawczą, niepełnosprawnością lub innymi poważnymi problemami. Dzieci z tych rodzin są bardziej narażone na niedostosowanie społeczne, wykluczenie, zaniedbanie czy rozdzielenie z rodzinami. Są to problemy, które nigdy nie powinny spotkać żadnego dziecka. – komentuje Aleksandra Granada, Dyrektorka Krajowa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Kampania „Pomóż nam chronić dzieci!” ma na celu zachęcenie darczyńców do regularnego wsparcia rodzin mierzących się z wieloma problemami, którym pomaga Stowarzyszenie, a tym samym pomoc dzieciom, które w takich sytuacjach cierpią najbardziej. SOS Wioski Dziecięce zwracają też uwagę na problemy z jakimi borykają się rodziny w dobie kryzysu ekonomicznego. Akcję wspierają ambasadorki Stowarzyszenia - Natalia Kukulska, Anna Dereszowska, Maria Dębska oraz Katarzyna Zielińska, które wspólnie apelują o pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci.
SOS Rodzinie – przede wszystkim profilaktyka
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce od lat wspierają dzieci takie jak Kuba. W ramach Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” ci, którzy mierzą się z wieloma problemami, mogą liczyć na zindywidualizowane wsparcie psychologiczne, terapeutyczne czy doradcze. W świetlicach SOS na dzieci i młodzież czeka ciepły posiłek, pomoc w nauce oraz różnego rodzaju zajęciach sportowe czy artystyczne. Specjaliści Stowarzyszenia robią wszystko, aby poprawić funkcjonowanie rodziny, a także wzmocnić poczucie sprawczości wśród dorosłych.
W 2021 roku do pieczy zastępczej trafiło ponad 13 tysięcy dzieci, a liczba ta wciąż rośnie! Dane SOS Wiosek Dziecięcych to potwierdzają: - W ostatnim czasie zanotowaliśmy wzrost liczby zgłoszeń dzieci do Programów SOS. Szczególnie teraz, w czasach, gdy brakuje rodziców zastępczych, tak ważna jest profilaktyka wśród rodzin biologicznych. W naszych Programach Umacniania Rodziny pomagamy poznać rodzicom ich mocne strony, pracujemy na zasobach, określamy trudności i możliwe rozwiązania. Te rodziny mają często ogromny potencjał, trzeba jedynie im pomóc znaleźć sposób, aby go wykorzystać. By na nowo uwierzyły w siebie. – mówi Łukasz Łagód, Psycholog, Doradca Programowy Stowarzyszenia.
Jak pomóc?
Aby dowiedzieć się, jak pomóc dzieciom, takim jak Kuba wystarczy wysłać SMS o treści „KUBA” pod numer 4777 (koszt SMS zgodny z cennikiem operatora). W odpowiedzi na SMS Stowarzyszenie oddzwania do osób, które zainteresowane są akcją społeczną, aby opowiedzieć o możliwościach pomocy. W ramach akcji uruchomiona została również specjalna strona www.dziecisos.org, na której można przekazać comiesięczną darowiznę. W podziękowaniu za regularną pomoc każdy darczyńca otrzymuje parę razy w roku informacje jak jego wsparcie pomaga dzieciom i rodzinom w kryzysie.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.