Komunikaty PR

Laktacja bez tajemnic, czyli o sztuce karmienia piersią

2023-12-07  |  12:32
Biuro prasowe

Podstawowe znaczenie dla jej przebiegu ma wydzielanie się dwóch hormonów – oksytocyny i prolaktyny. Co zrobić, aby laktacja przebiegła jak najbardziej komfortowo, podpowiada położna Karolina Pityńska-Maga, ekspertka marki Mama i ja, wody źródlanej dedykowanej kobietom w ciąży, niemowlętom i kobietom karmiącym.

Żołądek noworodka, tak jak wszystkie jego organy, bardzo szybko się rozwija, dlatego w pierwszych tygodniach życia karmienie powinno odbywać się od 8 do 12, a czasem nawet do 16 razy na dobę. Pobudza to produkcję mleka, a także zapewnia odpowiednią podaż składników odżywczych i odpornościowych.

Jest to proces będący wyzwaniem dla młodych mam, które często czują się przytłoczone nowymi obowiązkami, a do tego stresują się czy będą miały wystarczająco dużo pokarmu dla maluszka i czy będą potrafiły go prawidłowo nakarmić. Choć obawy te są w pełni zrozumiałe należy podkreślić, że każde dziecko rodzi się z wrodzoną umiejętnością ssania, a laktacja, oprócz głównego zadania, czyli dostarczenia maleństwu pokarmu, jest też formą budowania więzi. Częste przystawianie niemowlęcia do piersi zapewnia mu poczucie bliskości i jednocześnie pozwala na trening koordynacji ssania, połykania i ddychania. To wszystko wpływa na rozwój laktacji i wydajniejszą produkcję mleka, mówi Karolina Pityńska-Maga.

Wygoda to podstawa – dla mamy i dziecka

Noworodek jest bardzo wrażliwy na emocje mamy, dlatego należy zadbać o to, aby karmienie przebiegło w spokojnej atmosferze. Ważne jest również, aby kobieta miała właściwe podparcie pleców, rąk i nóg. Maluch powinien przylegać brzuszkiem, klatką piersiową i brodą do ciała mamy, tak by jego nos znajdował się na wysokości brodawki, a grawitacja ułatwiała głębokie uchwycenie piersi. Wpływa to nie tylko na jakość ssania, ale również na ilość mleka wytwarzanego podczas laktacji. Do karmienia mama powinna wybrać zaciszne i przede wszystkim wygodne miejsce, w którym nic nie będzie rozpraszało jej uwagi. Doskonale sprawdzą się łóżko, wygodny fotel czy kanapa i koniecznie w zasięgu ręki poduszki oraz koc. Jeśli dziecko będzie niespokojne, będzie często cmokało, a zamiast ssania zauważy się kąsanie, to znak, że pozycję trzeba poprawić, dodaje ekspertka.

Dieta młodej mamy, a laktacja

Do mleka matki przenikają smaki i zapachy spożywanych przez nią potraw, dlatego dobrze zadbać o to, by były jak najlepszej jakości. Aby wyprodukować pokarm dla maluszka na cały dzień, kobieta traci ok. 650 kcal, które powinna uzupełnić produktami bogatymi w zdrowe tłuszcze, jak oleje roślinne, masło, awokado, białko, które odnaleźć można m.in. w rybach, nabiale czy nasionach roślin strączkowych, oraz węglowodanów, w które obfitują kasze, płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo i dziki ryż. Podstawą zdrowej diety podczas laktacji są oczywiście warzywa, po które warto sięgać bez ograniczeń. Owoce najlepiej spożywać 1-2 razy dziennie i wybierać te sezonowe, co do których ma się pewność, że nie były traktowane chemią podczas długiego transportu, podkreśla Karolina Pityńska-Maga.

Karmienie piersią wzmaga u kobiety pragnienie, dlatego należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Dobrym wyborem jest niegazowana, naturalna woda źródlana ze sprawdzonego źródła, jak np. certyfikowana woda Mama i ja.

Karolina Pityńska-Maga

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku położnictwo na Uniwersytecie Rzeszowskim i certyfikowany doradca laktacyjny. Posiada doświadczenie w pracy na sali porodowej oraz jako położna środowiskowa pomaga świeżo upieczonym rodzicom w opiece nad noworodkiem. W 2017 roku uzyskała tytuł specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego. Nieustannie poszerza i aktualizuje wiedzę w tematyce położnictwa i innych dziedzin medycznych, które są związane z kobietą i opieką nad noworodkiem. Posiada podyplomowe studia z dietetyki i planowania żywienia. Ukończyła również szkolenia z prowadzenia aktywnego porodu i pozycji wertykalnych, a także zaburzeń uroginekologicznych i rozejścia mięśnia prostego brzucha.

www.upoloznych.pl

 

Woda źródlana Mama i ja

Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.
 

Strona www: https://wodadladziecka.pl/
 

Cena:

1,5 l – 2,39 zł

0,5 l – 1,79 zł

0,33 l – 2,19 zł

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Połowa Polaków chce zmiany określenia „urlop macierzyński” na neutralne Biuro prasowe
2024-07-16 | 12:00

Połowa Polaków chce zmiany określenia „urlop macierzyński” na neutralne

Tylko ⅕ Polaków nie widzi potrzeby zmiany nazwy „urlop macierzyński”, a ⅖ jest zdania, że sugeruje ona, że czas opieki nad niemowlęciem jest czasem odpoczynku.
Dziecko SpynkaMobile – przestrzeń rozwoju dzieci
2024-07-14 | 13:30

SpynkaMobile – przestrzeń rozwoju dzieci

W dniu 10 lipca w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja SpynkiMobile czyli innowacyjnej przestrzeni wspierającej rozwój dzieci – rozwiązania przygotowanego
Dziecko Bezpłatne warsztaty budowania z klocków dla najmłodszych w CH Targówek!
2024-07-08 | 12:00

Bezpłatne warsztaty budowania z klocków dla najmłodszych w CH Targówek!

Spędź z nami kreatywne wakacje w mieście! Warszawskie centrum handlowe Targówek zaprasza wszystkie dzieci do udziału w Wakacyjnej Akademii Budowania! Przez cały lipiec najmłodsi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.