Lato w mieście - jak zadbać o odkażenie miejsc, w których przebywają dzieci?
Jesteśmy w środku sezonu wakacyjnego - bardzo specyficznego, bowiem w jego centrum znajduje się koronawirus. Trwająca pandemia w wielu rodzicach wywołuje obawy związane z organizacją zajęć wakacyjnych dla dzieci. Jakie obowiązki mają w zakresie sanityzacji instytucje zapewniające dzieciom opiekę w wakacje - żłobki, przedszkola oraz szkoły organizujące “Lato w Mieście”?
Podział na grupy, dezynfekcja w salach i organizacja dnia
Warto zacząć od faktu, iż w kwestii zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych wszystkie placówki zapewniające opiekę najmłodszym powinny kierować się wytycznymi GIS, PIS i Ministerstwa Zdrowia. Nie ustalają one swoich własnych zasad.
Placówki opiekuńcze powinny podzielić dzieci na grupy nie większe niż 12-14 osób. Wielkość grupy zależna jest przede wszystkim od tego, jaką przestrzeń będzie zajmowała. Zasadą jest bowiem, że każda osoba przebywająca w pomieszczeniu powinna mieć do dyspozycji 4m2 przestrzeni. Na terenie całej placówki powinna być również zapewniona możliwość dezynfekcji rąk przy wejściu do pomieszczenia z zewnątrz.
Wszystkie dzieci obowiązuje zakaz przynoszenia własnych zabawek i przedmiotów z zewnątrz. Ma to zapobiec ewentualnemu przeniesieniu wirusa na przedmiotach osobistych do albo z instytucji. Może to być ciężkie, szczególnie dla najmłodszych przyzwyczajonych do swoich ulubionych pluszaków, jednak ważne jest, aby rodzice wykazali się w tej kwestii rozsądkiem i nie ulegali.
Z pomieszczeń, w których przebywają dzieci powinny zostać usunięte wszystkie przedmioty, które mogą być kłopotliwe w procesie dezynfekcji np. pluszowe zabawki, a wszystkie pozostałe przedmioty powinny być regularnie dezynfekowane. Wysoce rekomendowane jest również wietrzenie pomieszczeń raz na godzinę.
W przypadku najmłodszych dzieci, które w ciągu dnia potrzebują drzemki, leżaki powinny być odpowiednio odsunięte od siebie tak, aby dzieci nie leżały zbyt blisko siebie.
Odkażanie na zewnątrz
Aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa, wszystkie wyjścia poza teren placówki powinny być ograniczone do minimum. Warto też unikać większych skupisk dzieci, tak więc wyjścia na plac zabaw rekomendowane są w mniejszych grupach. - Odkażanie sprzętu na zewnątrz jest równie ważne co odkażanie przestrzeni wewnątrz. Różni się jedynie metodą, ponieważ w przypadku podwórza wykorzystywane są z reguły środki chemiczne - komentuje Patryk Nowicki z firmy PSG Polska. Jeżeli placówka nie jest w stanie zapewnić codziennej dezynfekcji placu zabaw znajdującego się na jej terenie, zgodnie z rekomendacją GIS, powinien on zostać oznaczony taśmą zabezpieczającą i wyłączony z użytku - dodaje.
Spójrzmy na odkażanie placówki holistycznie
Pomimo regularnego odkażania powierzchni płynami na bazie alkoholu, warto spojrzeć na teren instytucji opiekującej się dziećmi jako całość i całościowo go dezynfekować. Powierzchnie takie jak blaty, klamki, szafki, krzesła, ściany czy okna to miejsca idealne do gromadzenia się wirusów i bakterii - dotykają ich wszystkie dzieci i to po kilkaset razy dziennie. Jednak wirus potrafi zadomowić się również w takich zakamarkach, do których nie mamy dostępu. Dlatego właśnie, warto zdecydować się na całościowe odkażanie przestrzeni. Ważne jest, aby skonsultować się wtedy ze specjalistą w tej dziedzinie, który doradzi, jaki sposób i jaką częstotliwość dezynfekcji wybrać.
Jedną z najczęściej rekomendowanych metod dezynfekcji pomieszczeń jest ozonowanie. Ozon, ze względu na swoją gazową formę, wnika nawet do 3 mm w głąb powierzchni i usuwa wirusy. - Ta forma dezynfekcji w przypadku placówek sprawujących opiekę nad dziećmi, sprawdza się najlepiej. Odkaża każdą powierzchnię w tym dokładnie dezynfekuje zabawki, których dzięki zastosowaniu metody gazowej nie trzeba dodatkowo myć. Sam nie chciałbym aby moje dzieci bawiły się zabawkami, na które wcześniej ktoś naniósł jakiś środek chemiczny. Ponad to ozonowanie nie pozostawia zapachu, jest wysoce skuteczne i można je wykonać w kilka godzin po zamknięciu a rano ponownie przyjąć dzieci - komentuje Patryk Nowicki, z firmy PSG Polska właściciela marki ProfesjonalneOzonowanie.pl, która od kilku lat zajmuje się odkażaniem takich przestrzeni

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.