Macierzyństwo nie takie straszne, czyli jak przygotować́ się̨ do nowej roli?
Macierzyństwo to niezwykle ważna i wymagająca rola, która wymaga odpowiedniego przygotowania przyszłych rodziców. Nie ma wątpliwości, że przyjście na świat dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Przedstawiamy kilka cennych wskazówek, które pomogą w przygotowaniu się do nowego, niezwykle ekscytującego etapu. Nie martw się, przed tobą niesamowity okres!
Pierwszym krokiem, który warto podjąć, jest zdrowie fizyczne. Przyszła mama powinna dbać o swoje zdrowie już przed planowaną ciążą, by wzmocnić swoje ciało. Zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie używek to klucz do zachowania dobrego samopoczucia. Kobieta powinna również regularnie odwiedzać lekarza, który pomoże w wykryciu ewentualnych problemów i poinformuje, jak najlepiej dbać o swoje ciało w trakcie ciąży.
Drugim krokiem jest odpowiednie przygotowanie psychiczne. Ciąża i macierzyństwo to nie tylko fizyczne wyzwania, ale także ogromne, emocjonalne doświadczenie. Przyszli rodzice powinni rozmawiać ze sobą na temat swoich obaw, lęków i nadziei, które towarzyszą przyjściu dziecka na świat. Jeśli czujemy taką potrzebę, warto również zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże w radzeniu sobie z emocjami oraz w rozwiązaniu problemów, które mogą pojawić się w trakcie. A emocji niewątpliwie będzie wiele. Te najcenniejsze pozostaną z tobą na zawsze. Chwile, w których dowiadujesz się o płci pociechy, gdy słyszysz bicie serca czy pierwsze wypowiedziane słowo. To właśnie wtedy uświadamiasz sobie, że warto. Możesz pomyśleć o tym, by uwiecznić je w wyjątkowy sposób, m.in. poprzez tworzenie pamiątek z tego okresu – zarówno tych tradycyjnych, jak i cyfrowych, jak baby.link.
Ta usługa to przede wszystkim innowacyjny, wzruszający prezent na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Zarówno dla rodziców, jak i ich rodziny oraz przyjaciół, z którymi partnerzy zdecydują się podzielić szczęściem. Baby.link pozwala bowiem wyświetlać, a także udostępniać innym poprzez przesyłanie zaszyfrowanego linku pełną, przestrzenną formę obrazu 3D swojej pociechy, utrwaloną podczas badania prenatalnego. Co ciekawe, poprzez przeglądarkę, bez potrzeby instalacji jakiejkolwiek aplikacji. To nowoczesny sposób na uwiecznianie niezapomnianych momentów w życiu i budowanie więzi emocjonalnej jeszcze przed narodzinami.
Kolejnym krokiem jest zaplanowanie miejsca dla dziecka. Pamiętajmy, aby przed przyjściem dziecka na świat przyszli rodzice mieli już przygotowaną przestrzeń dla pociechy, w której ta poczuje się bezpiecznie i wygodnie. Należy więc zakupić potrzebne rzeczy, jak łóżeczko, wózek czy fotelik samochodowy, a także odnaleźć się w kwestiach organizacyjnych, takich jak wybór szkoły czy przedszkola.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem jest edukacja. Zdobywajcie jak najwięcej wiedzy na temat ciąży, porodu oraz pielęgnacji dziecka. Można to zrobić poprzez uczestniczenie w szkoleniach i kursach dla przyszłych rodziców, czytanie książek o macierzyństwie i poradach, a także korzystanie z rad specjalistów.
Podsumowując, przygotowanie się do macierzyństwa to proces, który wymaga czasu, wysiłku i poświęcenia. Ważne jest, aby zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne, przygotować się emocjonalnie oraz zapewnić dziecku i sobie odpowiednie warunki.
Więcej informacji na temat usługi baby.link znajdziemy na stronie www.baby.link.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.