Komunikaty PR

Nieoczywisty, a bardzo ważny składnik w diecie rocznego dziecka

2020-09-04  |  08:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.49 MB )

Dieta roczniaka jest już urozmaicona, jednak nie może w niej zabraknąć miejsca dla jednego, bardzo ważnego składnika. Chodzi o mleko, będące bogatym źródłem ważnych składników odżywczych, których dziecko potrzebuje nawet kilka razy więcej niż dorosły. Czy wiesz, jakich?

Dlaczego mleko jest nadal ważne w diecie?

Przez 12 miesięcy pokarm mamy był podstawą diety niemowlęcia. Zgodnie z opinią ekspertów karmienie piersią powinno być kontynuowane także w drugim roku życia dziecka – tak długo, jak chce tego mama i maluch. Dodatkowo po 1. urodzinach dziecko powinno otrzymywać dwie porcje mleka (w tym mleka modyfikowanego) i porcję produktów mlecznych[1]. Dzięki tym produktom do młodego organizmu dostarczane są wapń oraz witamina D, niezbędne do budowy mocnych kości i zębów. Ponadto pochodząca z mleka laktoza, czyli cukier mleczny, jest dla malucha dobrym źródłem energii, a dodatkowo ułatwia wchłanianie wapnia[2].
 

PRAWDA CZY FAŁSZ?

Po skończeniu roczku dziecko potrzebuje coraz mniej składników odżywczych.

FAŁSZ. Aby prawidłowo się rozwijać i uczyć się nowych umiejętności, małe dziecko nadal potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety i dostarczanych z nią wielu składników odżywczych. Choć jego brzuszek jest malutki, potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza oraz wapnia niż osoba dorosła[3]– taki niewielki, a tak wiele potrzebuje!


Mleko mamy, mleko krowie czy modyfikowane?

Nawet jeśli karmisz roczniaka piersią, pamiętaj, że Twój pokarm nie zaspokaja już w pełni wszystkich potrzeb dziecka. To dlatego niezbędne jest włączenie do jego diety wartościowych przetworów mlecznych i posiłków na bazie mleka. Jeśli dziecko nie lubi pić mleka, warto przyrządzać potrawy z jego dodatkiem lub zadbać, aby otrzymywało odpowiednią ilość białka i wapnia wraz z innymi produktami, np. jogurtem, serem czy kefirem. Należy pamiętać także o tym, że organizm małego dziecka jest szczególnie wrażliwy nie tylko na niedobór, ale również na nadmiar składników odżywczych, w tym białka czy nasyconych kwasów tłuszczowych. Przykładowo nadmiar białka w organizmie malucha obciąża jego nerki i wątrobę oraz zwiększa ryzyko pojawienia się w przyszłości cukrzycy czy otyłości[4]. W diecie roczniaka ilość mleka nie powinna przekraczać 500 ml dziennie[5].

U wielu dzieci podawanie mleka modyfikowanego może okazać się korzystne, w szczególności, jeśli maluch nie otrzymuje odpowiednich ilości żelaza z takich produktów, jak np. mięso. Przykładowo już dwa kubki Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert[6] dziennie pomagają uzupełnić dietę rocznego dziecka w składniki ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Dostarczają: 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń oraz żelazo, 80% zalecanej dziennej dawki suplementacji witaminą D, 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod[7].

Czy znasz…

…Modelowy talerz żywieniowy, opracowany przez Instytut Matki i Dziecka?

Pokazuje on, ile porcji konkretnych produktów powinno się znaleźć w codziennym jadłospisie dziecka w wieku 1-3 lat. Zgodnie z opracowanym przez Instytut Matki i Dziecka Modelowym talerzem żywieniowym w codziennym menu dziecka po 1. roku życia powinny być obecne 2 porcje mleka w tym również mleko modyfikowane oraz 1 porcja produktów mlecznych takich jak sery czy jogurty[8].

 

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

 


[1] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.

[2] Mikulska A., Szajewska H., Horvath A., Rachtan-Janicka J., Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

[3] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosz, IŻŻ, Warszawa 2017.

[4] Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.

[5] Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.

[6] Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.

[7] Zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[8] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Centrum Riviera w Gdyni: wakacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci Biuro prasowe
2024-07-04 | 12:45

Centrum Riviera w Gdyni: wakacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci

W gdyńskim Centrum Riviera w każdy wtorek tegorocznych wakacji odbędą się warsztaty architektoniczne dla dzieci i młodzieży. To wynik współpracy centrum z Gdyńskim Szlakiem
Dziecko Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek!
2024-07-03 | 13:00

Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek!

Spędź z nami kreatywne wakacje w mieście! Warszawskie centrum handlowe Targówek zaprasza wszystkie dzieci do udziału w Wakacyjnej Akademii Budowania! Przez cały lipiec najmłodsi
Dziecko Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami
2024-07-03 | 12:00

Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami

Premiera nowego filmu o Minionkach już w ten piątek! Przystankiem na trasie promującej nowe przygody Minionków jest warszawskie centrum handlowe Promenada, w którym zaplanowano

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.