Nieoczywisty, a bardzo ważny składnik w diecie rocznego dziecka
Dieta roczniaka jest już urozmaicona, jednak nie może w niej zabraknąć miejsca dla jednego, bardzo ważnego składnika. Chodzi o mleko, będące bogatym źródłem ważnych składników odżywczych, których dziecko potrzebuje nawet kilka razy więcej niż dorosły. Czy wiesz, jakich?
Dlaczego mleko jest nadal ważne w diecie?
Przez 12 miesięcy pokarm mamy był podstawą diety niemowlęcia. Zgodnie z opinią ekspertów karmienie piersią powinno być kontynuowane także w drugim roku życia dziecka – tak długo, jak chce tego mama i maluch. Dodatkowo po 1. urodzinach dziecko powinno otrzymywać dwie porcje mleka (w tym mleka modyfikowanego) i porcję produktów mlecznych[1]. Dzięki tym produktom do młodego organizmu dostarczane są wapń oraz witamina D, niezbędne do budowy mocnych kości i zębów. Ponadto pochodząca z mleka laktoza, czyli cukier mleczny, jest dla malucha dobrym źródłem energii, a dodatkowo ułatwia wchłanianie wapnia[2].
PRAWDA CZY FAŁSZ? Po skończeniu roczku dziecko potrzebuje coraz mniej składników odżywczych. FAŁSZ. Aby prawidłowo się rozwijać i uczyć się nowych umiejętności, małe dziecko nadal potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety i dostarczanych z nią wielu składników odżywczych. Choć jego brzuszek jest malutki, potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza oraz wapnia niż osoba dorosła[3]– taki niewielki, a tak wiele potrzebuje! |
Mleko mamy, mleko krowie czy modyfikowane?
Nawet jeśli karmisz roczniaka piersią, pamiętaj, że Twój pokarm nie zaspokaja już w pełni wszystkich potrzeb dziecka. To dlatego niezbędne jest włączenie do jego diety wartościowych przetworów mlecznych i posiłków na bazie mleka. Jeśli dziecko nie lubi pić mleka, warto przyrządzać potrawy z jego dodatkiem lub zadbać, aby otrzymywało odpowiednią ilość białka i wapnia wraz z innymi produktami, np. jogurtem, serem czy kefirem. Należy pamiętać także o tym, że organizm małego dziecka jest szczególnie wrażliwy nie tylko na niedobór, ale również na nadmiar składników odżywczych, w tym białka czy nasyconych kwasów tłuszczowych. Przykładowo nadmiar białka w organizmie malucha obciąża jego nerki i wątrobę oraz zwiększa ryzyko pojawienia się w przyszłości cukrzycy czy otyłości[4]. W diecie roczniaka ilość mleka nie powinna przekraczać 500 ml dziennie[5].
U wielu dzieci podawanie mleka modyfikowanego może okazać się korzystne, w szczególności, jeśli maluch nie otrzymuje odpowiednich ilości żelaza z takich produktów, jak np. mięso. Przykładowo już dwa kubki Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert[6] dziennie pomagają uzupełnić dietę rocznego dziecka w składniki ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Dostarczają: 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń oraz żelazo, 80% zalecanej dziennej dawki suplementacji witaminą D, 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod[7].
Czy znasz… …Modelowy talerz żywieniowy, opracowany przez Instytut Matki i Dziecka? Pokazuje on, ile porcji konkretnych produktów powinno się znaleźć w codziennym jadłospisie dziecka w wieku 1-3 lat. Zgodnie z opracowanym przez Instytut Matki i Dziecka Modelowym talerzem żywieniowym w codziennym menu dziecka po 1. roku życia powinny być obecne 2 porcje mleka w tym również mleko modyfikowane oraz 1 porcja produktów mlecznych takich jak sery czy jogurty[8]. |
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
[1] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.
[2] Mikulska A., Szajewska H., Horvath A., Rachtan-Janicka J., Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
[3] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosz, IŻŻ, Warszawa 2017.
[4] Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.
[5] Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.
[6] Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.
[7] Zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.
[8] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.