Nominuj Rodzinę do zabawy w Adventure Roomie w ferie!
Do 6 lutego można zgłaszać rodziny z Małopolski do plebiscytu „Nominuj Rodzinę do zabawy w Adventure Roomie Gamescape”. Nominować można te rodziny, które swoje obowiązki dzielą pomiędzy pracę zawodową, rodzicielstwo i działalność społeczną. Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz na stronie https://nominuj-rodzine.gamescape.pl
Spośród nadesłanych nominacji zostanie wyłonionych 10 rodzin, które będą mogły skorzystać z bezpłatnego wejścia do pokoju zagadek w Krakowie. Darmowa rozrywka w Adventure Roomie będzie możliwa od 10 lutego do końca marca br. Organizatorem akcji jest Gamescape z Krakowa.
„Ze względu na wysokie koszty utrzymania a także brak czasu wiele rodzin nie będzie mogło sobie pozwolić na zorganizowany, długi wyjazd w ferie. Zimowa przerwa to dobry czas, by spędzić chociaż jeden dzień z rodziną na dobrej i edukującej zabawie. Dlatego chcieliśmy wyjść naprzeciw potrzebom rodzin, które nie tylko dbają o własne dzieci, ale również aktywnie uczestniczą w budowaniu lokalnej społeczności, pomagają potrzebującym, edukują i troszczą się o swoje otoczenie. Często jest tak, że również one nie mogą sobie pozwolić na dodatkowy wydatek, żeby spędzić ten czas z własną rodziną. Zależy nam, by zostali nagrodzeni za swój trud i zaangażowanie.” – mówi Magdalena Budek, współwłaścicielka Gamescape i projektantka escape room.
Finaliści plebiscytu zostaną wybrani na podstawie uzyskanej liczby głosów i zaangażowania w sprawy społeczne, rozwój i aktywizację lokalnej społeczności. Lista 10 zwycięzców zostanie opublikowana 9 lutego br. na stronie www.gamescape.pl i na jej profilach społecznościowych. Regulamin akcji dostępny jest na stronie https://gamescape.pl/regulamin-akcji/ .
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.