Nowa edycja teatrzyków w CH Rondo
CH Rondo po raz kolejny zaprasza najmłodszych widzów na spotkanie ze sztuką. Nowa edycja teatrzyków to połączenie rozrywki z walorami edukacyjnymi. Warsztaty dodatkowo rozwiną cenne umiejętności społeczne, a po zakończeniu serii przedstawień dzieci otrzymają nagrody.
Najnowszą edycję zapoczątkuje w sobotę 26 marca przedstawienie „Morskie Opowieści” w wykonaniu Teatru Bajecznego. Spektakle będzie można obejrzeć o godzinie 11.00, 13.00 oraz 15.00 na scenie usytuowanej w okolicy perfumerii Sephora i Kwiaciarni Olivia.
„Morskie Opowieści” to wzruszająca historia rybki o imieniu Sreberek, która żyje w baśniowym, podwodnym świecie w otoczeniu morskich stworzeń. To ciepła i mądra opowieść o akceptacji odmienności, a także odkrywaniu w drugiej osobie wartości i piękna. Profesjonalni aktorzy wprowadzą dzieci w świat sztuki, jednocześnie ucząc je szerszego spojrzenia na otaczający świat.
Dodatkową atrakcją będą rozwijające warsztaty z alfabetem Braille’a i orientacji w przestrzeni, które zorganizuje Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 im. Louisa Braille'a. Te niezwykle wartościowe zajęcia pokażą najmłodszym nową perspektywę, pozwolą zaakceptować odmienność i zwiększyć empatię wobec drugiego człowieka. Celem organizatorów jest odkrycie przez dzieci własnej wyjątkowości i mocy, która drzemie w każdym z nich.
Mali widzowie otrzymają również specjalne dzienniczki, w których po każdym obejrzanym przedstawieniu przybijana będzie pieczątka. Po zakończeniu serii spektakli dzieci będą mogły uzbierane pieczątki zamienić na atrakcyjne nagrody.
Wartościowe spektakle, pełne dobrych emocji i edukacyjnych treści to doskonała rozrywka dla każdego dziecka, a także świetna okazja na rodzinne wyjście i pierwszy krok w kierunku oswajania ze sztuką od najmłodszych lat.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.