Nuda w domu? Nigdy więcej!
Nie jest łatwo „zostać w domu” nie nudząc się i nie wpadając w pułapkę powtarzalnych rozrywek. Co robić kiedy już wyczerpiemy filmowy repertuar, a większość miejskich atrakcji dalej jest zamknięta? Jak przyjemnie spędzić czas w domu i to niekoniecznie przed ekranem telewizora czy telefonu?
Oto kilka pomysłów do wypróbowania z najbliższymi, nie tylko w czasie deszczowych dni:
- Stwórz dziennik rodzinny lub kapsułę czasu
Jednym ze sposobów na wspólne spędzenie czasu może być prowadzenie dziennika, nad którym będziemy pracować każdego wieczoru. Od notatek z opisem dnia, przez odkryte nowe przepisy kulinarne, inspirujące cytaty, po autorskie zdjęcia i rysunki najmłodszych. Nie musimy się ograniczać do formy pisanej, ważne by razem stworzyć pamiątkę rodzinną, do której będzie można wracać po latach.
- Czytaj na głos
Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu usłyszał, jak ważne jest codzienne czytanie. Eksperci zgadzają się, że jest to czynność, która łączy ze sobą mnóstwo zalet: bliskość fizyczną i emocjonalną, naukę języka, umiejętność czytania, tworzy przestrzeń na rozmowę i poczucie stałego rytmu dnia. Zamiast przed telewizorem, usiądźcie więc wspólnie na kanapie i przeczytajcie ulubioną powieść.
- Sztuka bez wychodzenia z domu? To możliwe
Teatry, galerie czy kina może i są zamknięte, ale nie znaczy to wcale, że nie możecie „wybrać się” wspólnie na spektakl lub operę! Wiele z instytucji kultury zadbało, aby przenieść i udostępnić jak najwięcej ze swoich zasobów online w ramach wolnego dostępu, w tym wybór spektakli i monodramów ze znanych polskich teatrów. Znajdźcie nowe sposoby wspólnego doceniania sztuki – wysłuchajcie koncertu na żywo, albo odkurzcie starą książkę ze zdjęciami. Może dzięki temu któryś z domowników odkryje w sobie artystę albo historyka sztuki?
- Do zabawy wystarczy tylko kartka papieru
Baw się kreatywnie i rozwijaj swoje zdolności manualne. W sieci znajdziesz mnóstwo interesujących propozycji. Odwiedź stronę „Wydruki do nauki”, w ramach której firma HP udostępnia bogatą bibliotekę bezpłatnych, oryginalnych materiałów do zabawy i nauki w domu. Materiały pochodzą od uznanych instytucji takich jak Wydawnictwo Szkolne PWN, wydawnictwo Hokus Pokus, Chmurrra Burrra oraz szkoła internetowa Polonijka. Wśród stworzonej bazy znajduje się m.in. wybór wyjątkowych arkuszy ćwiczeń, puzzli, łamigłówek i zabaw kreatywnych skierowanych do dzieci w wieku 3-8 lat, a dla starszych kolorowanki terapeutyczne oraz materiały do nauki języków.
- Rusz się!
Kto powiedział, że tańczy się tylko w klubach i na weselach? Wybierzcie kilka kawałków
z Waszej młodości i pokażcie swoim dzieciom jak się bawić. Może wspólnie uda wam się zgłębić tajniki nowego tańca?
I najważniejsze – nie zapominaj o higienie pracy
Podstawowym problemem spędzania większości czasu w domu, jest zatarcie się granic pomiędzy czasem poświęcanym na pracę czy naukę, a tym spędzanym z rodziną i na odpoczynku. Jak tłumaczy Laura Phillips, neuropsycholog z Child Mind Institute w Nowym Jorku – Zapewnienie dzieciom zarówno jasnego planu dnia i możliwości zabawy jest obecnie niezwykle ważne. To bardzo istotne, żeby znaleźć czas, kiedy wszyscy domownicy mogą wspólnie zrelaksować się i odetchnąć od ciężaru obowiązków pracowych i szkolnych. Musimy konsekwentnie w ciągu dnia wydzielać czas, który spędzimy jako rodzina w sposób ciekawy i angażujący – apeluje Denise Pope, starszy wykładowca w Stanford Graduate School of Education, specjalizujący się w rozwoju dziecka. Wiemy z wieloletnich badań, że dla prawidłowego rozwoju najmłodszych jest to niezbędne – teraz bardziej niż kiedykolwiek.
http://hp.com/go/printandplay

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.