Odpoczynek w zgodzie z naturą, czyli ekoturystyczne inspiracje na wakacje
Zbliża się lato. Dla wielu osób to czas odpoczynku, a w szczególności dla dzieci, które już wkrótce rozpoczną wakacje. Letni relaks nie zwalnia nas jednak z wszystkich obowiązków – jednym z nich jest dbanie o planetę. W mijającym roku szkolnym w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” ponad 1,2 mln dzieci miało możliwość uczyć się proaktywnego i odpowiedzialnego podejścia do ochrony środowiska. Dobrze, by pozytywne wzorce towarzyszyły najmłodszym także w okresie letnim.
Młodzi Przyjaciele Natury
Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” powstał, by edukować uczniów przedszkoli i szkół podstawowych w zakresie ochrony środowiska i kształtowania proekologicznych nawyków. W roku szkolnym 2023/2024 w programie wzięło udział łącznie ponad 1,2 mln dzieci z ponad 5,5 tys. szkół podstawowych i prawie 9 tys. przedszkoli.
– W ramach programu dzieci mogły zaangażować się w różnorodne tematy związane z ochroną środowiska naturalnego oraz życiem w zgodzie z naturą, podczas specjalnych misji – uczyły się m.in. o segregowaniu odpadów, zmianach klimatycznych, odnawialnych źródłach energii czy ekosystemach i bioróżnorodności – komentuje Daniel Karaś, Manager ds. CSR, Grupa Maspex.
Choć rok szkolny dobiega końca – a wraz z nim tegoroczna, XVI edycja „Kubusiowych Przyjaciół Natury” – program nadal może inspirować.
– Najbardziej podobały mi się lekcje o segregowaniu śmieci – komentuje Maja, uczestniczka programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. – To było super! Teraz już wiem, że każdy śmieć ma swój kolorowy domek, do którego powinien trafić. Na przykład butelki po wodzie wrzucamy do żółtego pojemnika, a kartki z nieudanymi rysunkami do niebieskiego. To ważne dla naszej planety. Na pewno będę kontynuować segregowanie śmieci w wakacje, nie tylko w domu, ale też w lesie i na plaży.
Ekoturystyka jest dla wszystkich
Wakacje są czasem odpoczynku, ale także okazją do zobaczenia nowych miejsc. Przyjemność podróżowania można połączyć z troską o środowisko – jest to możliwe dzięki ekoturystyce. Zielona turystyka to ruch turystyczny, którego celem jest zachowanie zrównoważonego rozwoju oraz walorów turystycznych. Idea ta opiera się na integracji działalności turystycznej z ochroną przyrody oraz życiem społeczno-gospodarczym danego obszaru. Ekoturystycznych wrażeń wcale nie trzeba szukać daleko – można zacząć od wizyty w jednym z polskich parków narodowych. Na terenie naszego kraju istnieją 23 parki, które zachwycają różnorodnością krajobrazów i przyrody – ożywionej i nieożywionej. W parkach można podziwiać m.in. zapierające dech w piersiach góry, malownicze jeziora, rozległe lasy czy unikalne skalne formacje, a także obserwować ciekawe gatunki roślin i zwierząt.
Angażowanie dzieci w ekoturystykę ma szansę poszerzyć ich wiedzę, a także rozwijać ich odpowiedzialność i szacunek do natury. Dzięki takim działaniom najmłodsi uczą się, że nawet podczas wakacyjnego wypoczynku można – i warto – dbać o środowisko.
Jak zainteresować dziecko ekoturystyką? Na to pytanie odpowiada Emilia Jurkiewicz, Koordynatorka Programu Re:Generacja, Centrum UNEP/GRID-Warszawa:
– Zainteresowanie dziecka ekoturystyką wymaga przede wszystkim zbudowania jego więzi z naturą i pokazania, że ekologia może być fascynującą przygodą. Warto włączać dzieci w planowanie wyjazdów, angażując je w wybór aktywności, które są przyjazne środowisku. W podróży warto także łączyć edukację z zabawą – np. organizując poszukiwanie skarbów w lesie czy obserwację ptaków.
Jak być eko w wakacje?
Zachęcenie najmłodszych do bycia eko w wakacje wcale nie musi być trudne – dzieci uczą się przez obserwację i doświadczanie, więc wspólne działanie na tych polach może pomóc w budowie trwałych nawyków proekologicznych – także w okresie wypoczynku.
Jak w praktyce być Przyjacielem Natury w wakacje? Warto m.in.:
-
podróżować za pomocą niskoemisyjnych środków transportu, np. pociągów i rowerów,
-
wybierać zakwaterowanie w miejscach, które stosują zrównoważone praktyki i życie w zgodzie z naturą, np. w gospodarstwach agroturystycznych,
-
uczestniczyć w lokalnych inicjatywach ochrony przyrody, np. w akcjach sprzątania plaż czy lasów,
-
podejmować edukację ekologiczną, np. poprzez wizyty w rezerwatach przyrody czy muzeach przyrodniczych,
-
używać przedmiotów wielorazowego użytku, np. butelek na wodę, pojemników na jedzenie czy sztućców,
-
edukować i inspirować – dzielić się zdobytą wiedzą z rodziną i przyjaciółmi.
Program “Kubusiowi Przyjaciele Natury” powróci po wakacjach, by kontynuować misję edukacji ekologicznej związanej z życiem w zgodzie z naturą. Partnerem programu są Czepczyński Family Foundation oraz UNEP/GRID-Warszawa, organizacja wspierająca misję Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych [ONZ] ds. Środowiska. Wszystkie bieżące informacje na temat programu są dostępne na stronie www.przyjacielenatury.pl.
___
O programie
„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy ogólnopolski program edukacyjny o ekologii skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Organizowany jest przez należącą do Grupy Maspex markę Kubuś we współpracy z ekspertami. W ciągu 16 lat wzięło w nim udział ponad 10 milionów dzieci.
___

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.