Odwiedź CH Focus i złap bakcyla nauki!
Lubisz eksperymentować? A może chcesz przeprowadzić proste doświadczenia? Jeśli tak, to odwiedź nas koniecznie 8 października! W najbliższą sobotę zapraszamy do CH Focus na przedsmak XII Bydgoskiego Festiwalu Nauki w postaci eventu popularnonaukowego. Tego dnia na najmłodszych klientów bydgoskiego centrum czekać będą efektowne pokazy, zjawiska i doświadczenia przygotowane przez animatorów z firmy Funiversity. Na własne oczy przekonasz się, że eksperymenty naukowe mogą być świetną zabawą i cenną nauką! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Bydgoski Festiwal Nauki to coroczna inicjatywa popularyzująca naukę, kulturę i sztukę w regionie kujawsko-pomorskim, skierowana do mieszkańców w każdym wieku. Inicjatywa ma także na celu promocję najważniejszych osiągnięć naukowych i technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań szeroko rozumianą kulturą i sztuką. Od lat Festiwal cieszy się niesłabnącą popularnością – co roku, ze swoją ofertą dociera do kilkudziesięciu tysięcy gości z miasta i regionu. W tym roku współpracę partnerską z Festiwalem nawiązało bydgoskie CH Focus.
Zgodnie z wieloletnią tradycją, Bydgoskiemu Festiwalowi Nauki towarzyszą liczne imprezy popularnonaukowe dla dzieci i dorosłych w postaci wystaw, wykładów, pokazów, warsztatów. Jednym z takich wydarzeń, organizowanym w ramach Festiwalu, są sobotnie pokazy i doświadczenia odbywające się w bydgoskim Focusie .
Tego dnia na najmłodszych czekać będzie fascynujący świat tajemnic i magii! W programie przewidziano magiczne pokazy z użyciem codziennych, popularnych przedmiotów (papieru, butelki, pasty do zębów, herbaty), mroźne eksperymenty z ciekłym azotem, powietrzne sztuczki z wykorzystaniem zwykłej wody i powietrza, a także efektowne doświadczenia z suchym lodem. Doświadczenia przeprowadzać będą fascynaci nauki, animatorzy z firmy Funiversity, partnerującej Festiwalowi.
Funiversity to marka powstała z pasji do nauki: fizyki i chemii, ale przede wszystkim z miłości do dzieci. Zadaniem produktów i usług Funiversity jest wniesienie radości w życie każdego dziecka. Aż 6 zabawek tej marki zostało odznaczonych prestiżową nagrodą branży dziecięcej -Zabawka roku 2016. Od 2019 r. cały zysk ze sprzedaży wszystkich produktów Funiversity wspiera działalność Fundacji Onkologicznej RAKIETY oraz jej młodych Podopiecznych.
Sobotnie pokazy w CH Focus odbędą się 8 października w godzinach 13.00 – 18.00. Wydarzenie ulokowane będzie na parterze galerii obok salonu iDream.
- Bydgoski Festiwal Nauki to wyjątkowa impreza z każdym rokiem rozrastająca się, a kolejne jej edycje udowadniają, że nauka nie jest nudna. Co roku Festiwal wzbogaca swój program o nowe wydarzenia popularnonaukowe, artystyczne i kulturalne. Dziś trudno byłoby wyobrazić sobie jego brak, ponieważ stał się ważnym elementem kalendarza lokalnych imprez. Gorąco wspieramy ten projekt, dlatego bez wahania włączyliśmy się w jego realizację - mówi Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy. - Eksperymenty dla dzieci to świetna zabawa i okazja do poznawania świata. Uczestnicząc w takich zajęciach najmłodsi rozwijają swoją wyobraźnię oraz zwracają swoją uwagę na wiele różnych zjawisk i szczegółów, które w innych sytuacjach nie zostałyby przez nich dostrzeżone. Dlatego zachęcamy wszystkich zainteresowanych wraz z pociechami do udziału w sobotnich pokazach. Dobra zabawa gwarantowana! – zachęca Gregory Pertus.
Tegoroczna, XII edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki odbędzie się w dniach 20-22 października w odrestaurowanych wnętrzach Młynów Rothera (www.festiwalnauki.bydgoszcz.pl).
Więcej szczegółów na stronie: https://focusbydgoszcz.pl/warsztaty-naukowe-w-ch-focus/.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.