OTWARCIE FUNDACJI BEZPIECZNI FINANSOWO
W maju rusza Fundacja Bezpieczni Finansowo - nowa inicjatywa skupiona na edukacji finansowej i promowaniu zdrowych nawyków finansowych wśród dzieci, młodzieży, osób dorosłych i mniejszości narodowych. Założycielem fundacji jest Marta Kobińska, ekspertka finansowa, autorka bloga „Bezpieczna Finansowo” i dyrektor finansowa firmy „Bravecare”.
Celem fundacji jest zwiększenie świadomości i bezpieczeństwa finansowego dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym znajdującej się w ciężkiej sytuacji życiowej, w tym pozostających w ośrodkach opiekuńczo – wychowawczych lub będących pod opieką instytucji pomocy społecznej. Organizacja będzie działać również na rzecz młodocianych matek i kobiet doświadczonych przemocą ekonomiczną oraz mniejszości narodowych, w tym uchodźców zmagających się z finansowymi problemami.
- Nowy projekt społeczny powstał z myślą o poprawie edukacji finansowej wśród młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Poprzez organizowanie i finansowanie wsparcia edukacyjnego i rozwojowego, chcemy pomóc młodym ludziom zrozumieć co wpływa na budowanie bezpieczeństwa finansowego, jak zarządzać swoimi pieniędzmi w sposób efektywny, a także jak unikać pułapek finansowych - twierdzi założycielka Fundacji Bezpieczni Finansowo, Marta Kobińska.
Zarządzanie finansami osobistymi i znajomość różnych instrumentów finansowych jest w dzisiejszych czasach niewystarczająca. Ważnym elementem działalności Fundacji Bezpieczni Finansowo będzie wzmacnianie kompetencji dzieci, młodzieży i dorosłych na miarę wyzwań społecznego świata.
- Fundacja będzie realizować swoje cele poprzez wspomaganie i promowanie nowoczesnych metod nauczania, pobudzających dzieci i młodzież do myślenia krytycznego, pracy zespołowej i odpowiedzialności za dalszy rozwój edukacyjny. Zależy nam by pogłębiać wiedzę w zakresie finansów, podatków, ubezpieczeń, przedsiębiorczości czy rozwoju osobistego. Co istotne, wiedzę będziemy przekazywać językiem rozumianym przez dzisiejszą młodzież, bowiem zależy nam na skutecznym przekazywaniu informacji. W ramach budowania bezpieczeństwa finansowego fundacja będzie organizować kampanie świadomościowe, społeczne, seminaria, konferencje, warsztaty czy szkolenia dla młodych i zainteresowanych osób – dodaje założycielka fundacji, Marta Kobińska.
By zgłosić się do Fundacji Bezpieczni Finansowo wystarczy wejść na stronę www.bezpiecznifinansowo.pl
Marta Kobińska – prezeska Fundacji Bezpieczni Finansowo, autorka bloga bezpiecznafinansowo.pl. Trenerka mentalna kobiet, mentorka, coach, autorka i entuzjastka życia na własnych warunkach. Na co dzień zajmuje się wspieraniem kobiet w zakresie budowania osobistej strategii finansowej. Aktualnie członek Zarządu i dyrektor finansowa w międzynarodowym holdingu Bravecare. Prywatnie szczęśliwa kobieta, matka i posiadaczka 5 kotów syberyjskich i psa.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.