Paczki dla niepełnosprawnych dzieci. Od białostockich uczniów
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Cały samochód ogromnych paczek pojechał do dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Białymstoku, kolejne podarunki trafią podczas „weekendu cudów” do potrzebujących rodzin w ramach akcji „Szlachetna paczka”.
Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Społecznych przy Fabrycznej już po raz kolejny obdarowali podopiecznych ośrodka. I choć w tym roku pandemia nie pozwoliła na tradycyjne, jasełkowe spotkanie w szkole, w szykowanie prezentów dla ośmiorga dzieci zaangażowała się cała szkolna społeczność. Święty Mikołaj i śnieżynka zawieźli paczki do ośrodka.
- To dzieci znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, dlatego tak bardzo cieszę się, że znów możemy im pomóc. Nie ma nic cenniejszego od radości na ich twarzach, którą udaje się nam wywołać – i choć w tym roku nie możemy się spotkać, oczyma duszy widzimy te najszczersze uśmiechy. Jestem też pełna podziwu dla naszych uczniów i wolontariuszy – ich zaangażowania, empatii i wrażliwości – mówi Greta Hapunik, szkolna pedagog i organizatorka akcji.
Każde dziecko otrzymało kilka ogromnych pudeł, w których znalazły się m.in. ubrania, artykuły szkolne i papiernicze, kosmetyki i słodycze.
- Tworząc paczkę myślimy o tym, że choć trochę ulepszamy ten świat - mówią uczniowie szkoły. – To prawdziwa przyjemność, a świadomość, że pomagamy innym, to najlepsza motywacja. Bo kiedy paczkę dostaje osoba, której wszystkie te podarunki przydadzą się szczególnie, masz poczucie, że robisz coś naprawdę dobrego i pożytecznego.
Wolontariusze „Szlachetnej Paczki”
Przed świętami szkoły z Fabrycznej wspierają także ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka”, a szkolni wolontariusze aktywnie wyszukują, osobiście odwiedzają i badają potrzeby biednych rodzin.
- Ten rok jest szczególny, bowiem nasza maturzystka, przewodnicząca szkolnego koła wolontariatu i laureatka konkursu „Ośmiu wspaniałych” - Julia Hermanowicz, została liderka rejonu Centrum, co oznacza, że koordynuje akcję i pracę wszystkich wolontariuszy w tym regionie – mówi z dumą Ewa Tyburczy, opiekunka szkolnego koła wolontariatu.
„Szlachetna Paczka” to wyjątkowa pomoc, skierowana do rodzin, które w wyniku choroby lub innych zdarzeń losowych znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji i chcą ją zmienić. To do nich docierają wolontariusze - poznają ich historię, sytuację i potrzeby, a potem kontaktują się z darczyńcami i koordynują przekazanie paczek rodzinie.
- Rodziny te mają podstawowe potrzeby, których zaspokojenie poprawi ich życiową sytuację - mówi Eliza Baczewska, wolontariuszka. - Są to zwykli ludzie, którzy mimo przeciwności losu cieszą się z najprostszych rzeczy. Dlatego podoba mi się idea „Szlachetnej paczki”, czyli tzw. mądra pomoc – dajemy rodzinom szansę na zmianę sytuacji, motywację i jesteśmy wsparciem w ich drodze do samodzielności.
W tym roku uczniowie, pracownicy szkoły, a także rodzice przygotowali paczki dla czterech rodzin, które wcześniej odwiedzili szkolni wolontariusze.
Zostań świętym Mikołajem
Kolejną okazją, by pomóc jest zbiórka słodyczy w szkołach, organizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Droga”.
- Jak co roku angażujemy się w świąteczne akcje pomocowe „Drogi” – mówi Ewa Tyburczy. – Tym razem pomagamy dzieciom, podopiecznym Stowarzyszenia. Dlatego w holu ustawiliśmy duży kosz, do którego można wrzucać wszelkie słodkości, a 17 grudnia młodzież zawiezie te dary do siedziby Stowarzyszenia.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.