Paczki dla niepełnosprawnych dzieci. Od białostockich uczniów
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Cały samochód ogromnych paczek pojechał do dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Białymstoku, kolejne podarunki trafią podczas „weekendu cudów” do potrzebujących rodzin w ramach akcji „Szlachetna paczka”.
Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Społecznych przy Fabrycznej już po raz kolejny obdarowali podopiecznych ośrodka. I choć w tym roku pandemia nie pozwoliła na tradycyjne, jasełkowe spotkanie w szkole, w szykowanie prezentów dla ośmiorga dzieci zaangażowała się cała szkolna społeczność. Święty Mikołaj i śnieżynka zawieźli paczki do ośrodka.
- To dzieci znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, dlatego tak bardzo cieszę się, że znów możemy im pomóc. Nie ma nic cenniejszego od radości na ich twarzach, którą udaje się nam wywołać – i choć w tym roku nie możemy się spotkać, oczyma duszy widzimy te najszczersze uśmiechy. Jestem też pełna podziwu dla naszych uczniów i wolontariuszy – ich zaangażowania, empatii i wrażliwości – mówi Greta Hapunik, szkolna pedagog i organizatorka akcji.
Każde dziecko otrzymało kilka ogromnych pudeł, w których znalazły się m.in. ubrania, artykuły szkolne i papiernicze, kosmetyki i słodycze.
- Tworząc paczkę myślimy o tym, że choć trochę ulepszamy ten świat - mówią uczniowie szkoły. – To prawdziwa przyjemność, a świadomość, że pomagamy innym, to najlepsza motywacja. Bo kiedy paczkę dostaje osoba, której wszystkie te podarunki przydadzą się szczególnie, masz poczucie, że robisz coś naprawdę dobrego i pożytecznego.
Wolontariusze „Szlachetnej Paczki”
Przed świętami szkoły z Fabrycznej wspierają także ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka”, a szkolni wolontariusze aktywnie wyszukują, osobiście odwiedzają i badają potrzeby biednych rodzin.
- Ten rok jest szczególny, bowiem nasza maturzystka, przewodnicząca szkolnego koła wolontariatu i laureatka konkursu „Ośmiu wspaniałych” - Julia Hermanowicz, została liderka rejonu Centrum, co oznacza, że koordynuje akcję i pracę wszystkich wolontariuszy w tym regionie – mówi z dumą Ewa Tyburczy, opiekunka szkolnego koła wolontariatu.
„Szlachetna Paczka” to wyjątkowa pomoc, skierowana do rodzin, które w wyniku choroby lub innych zdarzeń losowych znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji i chcą ją zmienić. To do nich docierają wolontariusze - poznają ich historię, sytuację i potrzeby, a potem kontaktują się z darczyńcami i koordynują przekazanie paczek rodzinie.
- Rodziny te mają podstawowe potrzeby, których zaspokojenie poprawi ich życiową sytuację - mówi Eliza Baczewska, wolontariuszka. - Są to zwykli ludzie, którzy mimo przeciwności losu cieszą się z najprostszych rzeczy. Dlatego podoba mi się idea „Szlachetnej paczki”, czyli tzw. mądra pomoc – dajemy rodzinom szansę na zmianę sytuacji, motywację i jesteśmy wsparciem w ich drodze do samodzielności.
W tym roku uczniowie, pracownicy szkoły, a także rodzice przygotowali paczki dla czterech rodzin, które wcześniej odwiedzili szkolni wolontariusze.
Zostań świętym Mikołajem
Kolejną okazją, by pomóc jest zbiórka słodyczy w szkołach, organizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Droga”.
- Jak co roku angażujemy się w świąteczne akcje pomocowe „Drogi” – mówi Ewa Tyburczy. – Tym razem pomagamy dzieciom, podopiecznym Stowarzyszenia. Dlatego w holu ustawiliśmy duży kosz, do którego można wrzucać wszelkie słodkości, a 17 grudnia młodzież zawiezie te dary do siedziby Stowarzyszenia.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.