Pierwsze freinetowskie przedszkole w województwie łódzkim
Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty
ul. Jana Gorczyczewskiego 2/7
60-554 Poznań
fundaraising|operator.edu.pl| |fundaraising|operator.edu.pl
+48 533 978 513
https://operator.edu.pl
Tak z dziećmi nie pracował jeszcze nikt. Mieszane grupy wiekowe, żeby młodsi rozwijali się szybciej, a starsi uczyli się opiekuńczości i akceptacji. Autorski program nauki przez rozbudzanie wyobraźni, poczucia odpowiedzialności i świadomość konsekwencji. Już od września w Pabianicach będzie działać pierwsze w całym województwie łódzkim przedszkole freinetowskie. Na czym polega i co daje taki sposób pracy z dzieckiem?
Celestyn Freinet był wybitnym, francuskim pedagogiem, który twierdził, że dla dzieci poznawanie świata przez własne doświadczenia jest znacznie skuteczniejszą formą nauki, niż najlepszy podręcznik. W połowie ubiegłego stulecia opracował pionierskie metody i techniki pedagogiczne, polegające na wspieraniu samorozwoju dziecka. Metody, które dają niesamowite efekty edukacyjne. W Pabianicach już od września działać będzie pierwsze i jedyne w całym województwie łódzkim przedszkole freinetowskie Kameleon. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty otworzy je przy ul. Pułaskiego 26.
- Oczywiście, realizujemy podstawę programową kształcenia ogólnego dla przedszkoli, zgodnie z wymogami Ministerstwa Edukacji. Jednak program wychowawczo dydaktyczny jest autorski - tłumaczy Ewa Morzyszek-Banaszczyk, dyrektor przedszkola Kameleon. - U nas to nauczyciel podąża za dzieckiem. Wspiera, inspiruje i podpowiada, ale to dziecko ostatecznie wybiera i decyduje.
Czym w praktyce różni się nauka w przedszkolu freinetowskim od tej tradycyjnej? Różnice są spore. Program „Przedszkolaki z Celestynką odkrywają świat i siebie w działaniu”, opracowany przez Marzenę Kędrę i Ewę Morzyszek-Banaszczyk zakłada na przykład:
- brak oceniania, wspieranie rozwoju w naturalnym dla dziecka tempie, docenianie przede wszystkim włożonego wysiłku i zaangażowania;
- rozbudzanie wyobraźni i twórczego myślenia przez możliwość praktycznego rozwijana zainteresowań, aktywny kontakt ze sztuką, kulturą, książką i filmem;
- dużą przestrzeń do samodzielności i głosu w swoich sprawach, dziecko ma prawo wybrać: co, z kim, kiedy i jak robi;
- prawo do popełniania błędów, ale i ponoszenia konsekwencji wyborów i działań.
Czy ta metoda jest skuteczna? Efekty freinetowskiego podejścia są widoczne nie tylko w przedszkolu, ale na wszystkich kolejnych etapach rozwoju.
- Dzieci, które kończą przedszkole freintetowskie są bardziej samodzielne, rozumieją zasady działania otaczającego je świata, potrafią budować relacje z innymi, są świadome swoich mocnych stron i potrafią je wykorzystać – wylicza Ewa Morzyszek-Banaszczyk. - Wiedzą też i rozumieją, że każda podjęta decyzja niesie za sobą konsekwencje w życiu. Potrafią je przewidzieć, zrozumieć i zaplanować.
Publiczne, więc bezpłatne. Za to nowe i nowatorskie
Nauka dla dzieci w pabianickim Kameleonie będzie bezpłatna. Choć prowadzi je fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, jest to przedszkole publiczne. To znaczy, że dla rodzica koszty są identyczne, jak w placówce gminnej. Za to może on liczyć na nowoczesne wyposażenie, nowatorskie podejście i ciekawą, rozbudowaną ofertę zajęć dodatkowych.
Przedszkolaki będą miały możliwość nauki języka angielskiego, zajęć teatralnych, muzycznych, ruchowych, plastycznych i tematycznych. Nowatorskie będzie podejście do nauki czytania, prowadzonej metodami indywidualności. Dla każdego dziecka dobierana jest metoda najbardziej dla dziecka przyjazna i efektywna. Ciekawostką jest też fakt, że w Kameleonie grupy nie będą tworzone na podstawie wieku.
- Po pierwsze, nie chcemy rozdzielać rodzeństw w różnym wieku, po drugie, takie zróżnicowanie świetnie wpływa na rozwój dzieci – podkreśla Ewa Morzyszek-Banaszczyk. - Nie żyjemy przecież na bezludnej wyspie. W przedszkolu też nie będziemy takiej tworzyć. Dzięki temu młodsze dzieci szybciej zdobywają doświadczenia, starsze z kolei uczą się empatii, opiekuńczości i akceptacji.
W przedszkolu każde dziecko będzie mogło na miejscu korzystać opieki pedagoga, psychologa i logopedy. Specjaliści będą udzielać porad również rodzicom.
- Decyzja o zapisaniu mojej córki do tego przedszkola to była najlepsza decyzja. Z racji, że dobro mojego dziecka jest najważniejsze, to tym bardziej czułam się zaopiekowana, jak tylko dowiedziałam się o freinetowskim przedszkolu - mówi Monika Pronin, mama pięcioletniej Nadii, która od września będzie chodzić do Kameleona. - Dla nas ogromne znaczenie miała nauka języka angielskiego, ale również wartości przedszkola: godność, zdrowie, szacunek, bezpieczeństwo, wolność, prawda i rozwój. Również zajęcia dodatkowe. Nadia jest bardzo ciekawa świata.
Wszystkich przedszkolaków w Kameleonie będzie 125. Tyle miejsc jest dostępnych w pierwszym, inauguracyjnym roku roku szkolnym. Zajęcia prowadzone będą w pięciu nowocześnie wyposażonych salach. Rodzice będą mogli z kolei korzystać z wygodnego, przestronnego parkingu.
Więcej informacji na temat przedszkola Kameleon i jego niecodziennego, freinetowskiego podejścia do wychowania i nauki znaleźć można na:
- stronie internetowej: https://kameleon-pabianice.operator.edu.pl
- Facebooku: https://www.facebook.com/przedszkolekameleon
Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od ponad 20 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację uczy się ponad 6000 dzieci.
---
Na zdjęciu: Ewa Morzyszek-Banaszczyk z przedszkolakami z Kameleona: Dorotką i Hanią oraz lalką Celestynką
Fot. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.