Komunikaty PR

Pomagają dzieciom rozwijać pasje związane z nowymi technologiami

2021-03-15  |  12:14
Biuro prasowe

Projektowanie gier, tworzenie aplikacji mobilnych, robotyka, programowanie w kilku językach - to tylko niektóre spośród zagadnień poruszanych podczas warsztatów kodowania organizowanych przez Fundację CoderDojo nawet dla… kilkuletnich dzieci! Zapoznawanie młodego pokolenia z nowymi technologiami nie byłoby jednak możliwe bez wyjątkowych mentorów, którzy swoją pasją i zaangażowaniem sprawiają, że każde zajęcia są wspaniałą przygodą.

 

Kilka słów o działalności Fundacji CoderDojo

Inicjatywa CoderDojo pochodzi z Irlandii, a w Polsce jest obecna już od siedmiu lat. Fundacja CoderDojo, poprzez organizację bezpłatnych warsztatów kodowania, kształci dzieci, młodzież i dorosłych w dziedzinie programowania oraz kompetencji służących do kreatywnego wykorzystywania nowych technologii na co dzień. 

 

Całej społeczności zależy na tym, aby nauczyć młodych ludzi nieszablonowego myślenia i współpracy. Dodatkowo, nasze warsztaty pomimo, że obecnie odbywają się zdalnie, są doskonałą okazją do rozwijania swoich pasji, wzajemnego wspierania się, czy po prostu pogadania, czego tak bardzo brakuje teraz najmłodszym i tym nieco starszym - mówi Joanna Pawlak, prezes Fundacji CoderDojo Polska.

 

Tematyka zajęć - od aplikacji do zamawiania pizzy po… Minecrafta

Dzięki temu, że zajęcia organizowane przez fundację nie mają wyznaczonych odgórnych planów i scenariuszy, mentorzy poruszają zagadnienia, które są interesujące dla wszystkich uczestników warsztatów - tematy wybierają wspólnie. Szczególnie aktywnie w organizację zajęć online zaangażowali się mentorzy z ING Banku Śląskiego. Lista podjętych przez nich inicjatyw wydaje się nie mieć końca - zaprogramowanie gry w kółko i krzyżyk, gry w turniej strzelecki, programowanie robotów, zajęcia z projektowania 3D, programowanie w Minecrafcie, aplikacja mobilna - krokomierz, aplikacja do zamawiania pizzy…

 

Zbudowaliśmy tańczącego kraba, pracowaliśmy nad pojazdem wojskowym, przygotowaliśmy grę – Lądowanie na Marsie, gdzie astronauta rozbija swój pojazd na planecie, udaje mu się wysłać sygnał SOS do bazy, z której wyrusza robot ratowniczy. Zadaniem uczestników zajęć było zaprogramowanie trasy robota, by w jak najkrótszym czasie odnalazł astronautę. Na następnych zajęciach dodaliśmy kolejne utrudnienia - mówi Adam Grabara, jeden z mentorów ING Banku Śląskiego.

 

Mentorzy pilnie potrzebni

Programowanie cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży, a takie spotkania są też okazją do kontaktu z rówieśnikami - tym samym chętnych na warsztaty nie brakuje. Fundacja CoderDojo cały czas poszukuje więc mentorów, którzy chcą prowadzić zajęcia i dzielić się swoją wiedzą. Nie muszą być to osoby wyspecjalizowane w programowaniu, ale chcące dzielić się swoją pasją do nowych technologii z innymi.

 

W swojej młodości spotkałem wielu pasjonatów, którzy potrafili zarazić mnie miłością do różnych aktywności. Nowe technologie są moją pasją i pomyślałem, że chciałbym przekazać wiedzę, którą posiadam dzieciom i młodzieży. Satysfakcja, która pozostaje po zajęciach jest trudna do opisania słowami - mówi Roman Tyszkowski z ING Banku Śląskiego w Katowicach.

 

Jeśli więc interesujesz się technologią i programowaniem lub jakimkolwiek obszarem w szeroko rozumianych naukach STEM, masz smykałkę do współpracy z dziećmi i chcesz przekazywać innym swoją pasję, to warto zastanowić się nad dołączeniem do społeczności CoderDojo. 

Nasi mentorzy podkreślają, że nauka kodowania najmłodszych daje nie tylko ogromną satysfakcję, ale też uczy cierpliwości i pozwala robić fascynujące rzeczy, na które w naszym bardzo dorosłym życiu nie ma miejsca - podsumowuje Joanna Pawlak.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.