Pomysły na smakowite śniadania lub kolacje dla malucha
Produkty zbożowe to niezwykle cenny element diety na każdym etapie życia. W postaci kaszek już w okresie niemowlęcym uzupełniają codzienny jadłospis w ważne dla rozwoju składniki odżywcze. Doskonale sprawdzą się jako wartościowe śniadanie, które doda energii na dobry początek dnia lub kolacja, która zaspokoi głód przed snem. Stanowią również dobrą bazę do eksperymentowania w kuchni. Rozbudź ciekawość malucha i wypróbuj 3 pomysły na nietuzinkowe wykorzystanie kaszki!
Widok dziecka, które z apetytem zajada się wartościowym posiłkiem, to marzenie każdego rodzica. Wybór produktów dla malucha nie powinien być jednak kwestią przypadku. Niemowlęta i małe dzieci wymagają pokarmów, które będą dopasowane do ich szczególnych potrzeb – zarówno pod względem składu, wartości odżywczej, jak i konsystencji. Jak temu sprostać?
Kaszki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci to jedne z produktów, które można podawać maluchowi już na wczesnym etapie rozszerzania diety – doskonale sprawdzą jako wartościowe śniadanie lub kolacja w wielu rozmaitych odsłonach. Zarówno pierwszy posiłek, jak i ostatni są bardzo istotne, dlatego zbilansowana kaszka dostarczy maluchowi energię – głównie pod postacią węglowodanów – a także witaminy i składniki mineralne[1] w odpowiednio dopasowanych do potrzeb malucha proporcjach. Rodzice mają do wyboru warianty mleczne, bezmleczne, skomponowane z samych zbóż, a także z dodatkiem owoców.
Dodatkowo, z kaszki w kilka czy kilkanaście minut można wyczarować dania, które świetnie sprawdzą się np. na podwieczorek! Wypróbuj 3 pomysły na alternatywne wykorzystanie kaszki, które z pewnością urozmaicą codzienne menu malucha:
Bananowy pudding z kaszy manny dla niemowląt po 6. miesiącu życia
Do przygotowania jednej porcji potrzebne będą:
- 40 g kaszki mlecznej BoboVita manna po 4. miesiącu życia,
- 160 ml przegotowanej wody,
- pół banana.
Sposób przygotowania:
Do wody dodaj kaszkę (zgodnie z opisem na opakowaniu) oraz banana, a następnie zmiksuj całość za pomocą blendera lub malaksera do uzyskania gładkiej konsystencji. Powstały pudding przełóż do miseczki. Danie możesz udekorować owocami, np. malinami lub jagodami.
Koktajl mleczno-zbożowo-owocowy dla niemowląt po 6. miesiącu życia
Do przygotowania jednej porcji potrzebne będą:
- 150 ml mleka modyfikowanego,
- 20 g kaszki bezmlecznej BoboVita PORCJA ZBÓŻ owsianka z ryżem po 6. miesiącu życia,
- 20 g owoców, np. malin, jagód, truskawek lub banana.
Sposób przygotowania:
Do mleka modyfikowanego (przygotowanego zgodnie z opisem na opakowaniu) dodaj kaszkę i owoce. Całość zmiksuj do uzyskania koktajlu o jednolitej konsystencji. Gotowe!
Ciasteczka zbożowe dla dzieci po 12. miesiącu życia
Do przygotowania 5 porcji potrzebne będą:
- 100 g masła,
- 100 g kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ mleczno-zbożowa owsiana po 8. miesiącu życia,
- 1 duże jajko,
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia,
- ½ łyżeczki ekstraktu waniliowego,
- 1 łyżka wiórków kokosowych.
Sposób przygotowania:
W misce umieść suche składniki: kaszkę, proszek do pieczenia oraz wiórki kokosowe i wymieszaj. W drugiej misce za pomocą miksera ucieraj masło do uzyskania puszystej konsystencji, a następnie – cały czas miksując – dodaj jajko i ekstrakt waniliowy. Stopniowo dodawaj także suche składniki. Uzyskaną masę włóż do lodówki na około godzinę. Po tym czasie wyjmij ciasto i formuj kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Spłaszczaj je i układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz od 20 do 30 minut w 180 stopniach Celsjusza do uzyskania złotego koloru. Smacznego!
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.
[1] H. Szajewska i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, T.18, 2021.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.