Port Łódź z kolejną akcją wsparcia dla Ukraińców
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
W Porcie Łódź ruszyła kolejna po „Butiku Pełnym Dobra” inicjatywa wsparcia ukraińskich rodzin, które znalazły schronienie przed wojną w regionie łódzkim. „Wakacyjna BezTroska” to akcja zaplanowana z myślą o ukraińskich dzieciach, które wraz z rodzinami przybyły do Łodzi po 24 lutego br. Inicjatywa skierowana jest także do dzieci pochodzących z polskich rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują wsparcia. Dzięki współpracy Fundacji Swim For a Dream, Portu Łódź oraz IKEA Łódź blisko 200 dzieci w wieku od 6 do 12 lat będzie mogło spędzić tegoroczne lato na bezpłatnych turnusach wakacyjnych. Najmłodsi przez 8 godzin dziennie będą mieli zapewnioną opiekę, obiad, tematyczne warsztaty, aktywności sportowe oraz wycieczki po Łodzi.
W województwie łódzkim przebywa ponad 114 tysięcy Ukrainek i Ukraińców, z czego ponad 18 tysięcy to dzieci (dane Unii Metropolii Polskich), które wraz z rodzicami i opiekunami musiały uciekać ze swojego kraju przed trwającą tam wojną. Port Łódź, IKEA Łódź, Centrum Służby Rodzinie oraz organizacja Humana w marcu br. połączyły siły by na terenie Centrum otworzyć „Butik Pełen Dobra” z bezpłatną odzieżą dla osób potrzebujących wsparcia. Do tej pory z oferty butiku skorzystało już ponad 5 tysięcy osób, którym wydano ponad 10 tysięcy sztuk ubrań i akcesoriów. Teraz w związku z rozpoczęciem wakacji Port Łódź rusza z kolejną akcją, która zapewni beztroskie wakacje przebywającym w Łodzi ukraińskim dzieciom. Inicjatywa dedykowana jest również dla polskich dzieci, których rodzice nie mogą sobie pozwolić na opłacenie wypoczynku czy półkolonii dla swoich pociech.
Turnusy wakacyjne podzielone zostały na tematyczne tygodnie: sportowe, kreatywne i językowe. Dzieci od poniedziałku do piątku mają zapewnioną opiekę polskich i ukraińskich wychowawców. Najmłodsi uczestniczą w zajęciach stacjonarnych organizowanych w dwóch udostępnionych przez Port Łódź salach, wyposażonych przez sklep IKEA Łódź. Dzieci mają zapewniony codzienny obiad w Restauracji IKEA, a także dodatkowe atrakcje: park linowy na Patio Portu Łódź, salę zabaw Port Łódź Junior oraz Sport Stację na zielonym terenie rekreacyjnym Centrum, gdzie zlokalizowane są boiska do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, bulodrom, pole do minigolfa, szachy, stoły do ping – ponga i wiele innych przestrzeni sprzyjających aktywności fizycznej. Każdego dnia zaplanowane zostały też atrakcje poza Portem Łódź: wizyta w Planetarium EC1, wycieczki do Orientarium w ZOO, zajęcia na basenie, ścianka wspinaczkowa, kręgielnia, a także seanse filmowe w kinie Helios. Dzieci poprzez zabawę i integrację będą mogły ponadto nauczyć się lub podszkolić język angielski, polski oraz ukraiński.
- Dla Portu Łódź i IKEA bardzo ważne jest regularne wspieranie lokalnej społeczności, której częścią są Ukraińcy stanowiący obecnie 11%* mieszkańców Łodzi. Zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach organizacja wakacji dla dzieci jest dużym wyzwaniem i organizacyjnym, i finansowym, szczególnie dla rodzin i opiekunów, którzy nie mogą pozwolić sobie na zapewnienie wypoczynku swoim pociechom ze względu na trudną sytuację, w której się znaleźli. Takim rodzinom chcemy pomóc, wesprzeć ich i zaprosić dzieciaki na wakacje do nas, do Portu Łódź, gdzie wspólnie z IKEA i Fundacją Swim For a Dream przygotowaliśmy na tegoroczne lato szereg bezpłatnych atrakcji. – mówi Maria Szwed z Portu Łódź.
Rodzice i opiekunowie już od 18 do 22 lipca będą mogli zapisywać swoje pociechy na sierpniowe turnusy wakacyjne. Rejestracja odbywa się poprzez specjalny formularz dostępny w języku polskim i ukraińskim na stronie Fundacji Swim For a Dream. O przyjęciu dziecka na wakacyjny turnus decydują kwestie formalne zawarte w Regulaminie inicjatywy, a także kolejność zgłoszeń. Organizatorem akcji jest Fundacja Swim For a Dream, inicjatorami i sponsorami projektu są Port Łódź oraz IKEA Łódź.
*badanie Unii Metropolii Polskich i Uniwersytetu Warszawskiego
OFICJALNA STRONA PROJEKTU:
PL https://swimforadream.com/warsztaty-wakacyjne/
UA www.swimforadream.com./uk/daycamps
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
PL https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd060cxJ9NPBRQB2ZCGftdH5m_wsfLfKFTM7FuD9VduNJKY9A/viewform
UA https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeLon8fys6aelbQFYR1aNmTl7DgTxdhPQ_RjCemnnrTL7BIpg/viewform
HARMONOGRAM WARSZTATÓW:
PL https://swimforadream.com/wp-content/uploads/2022/07/harmonogram-4-8.07-pl.pdf
UA https://swimforadream.com/wp-content/uploads/2022/06/rozklad-zanyat.pdf
REGULAMIN I ZASADY REKRUTACJI:
PL https://swimforadream.com/wp-content/uploads/2022/06/regulamin-warsztatów-wakacyjna-beztroska-w-porcie.pdf
UA https://swimforadream.com/wp-content/uploads/2022/06/reglament-taboru-bezturbotnij-vidpochinok-v-port-lodz.pdf
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.