Komunikaty PR

Powrót do szkoły. Oto wskazówki, jak zrobić to w stylu eko!

2023-08-30  |  09:40
Biuro prasowe

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim kompletowanie wyprawki szkolnej. Kupując niezbędne artykuły warto poszukać rzeczy, które nie tylko będą przydatne podczas nauki, ale także przyjazne dla środowiska. Zanim wyruszymy na zakupy, w pierwszej kolejności przygotujmy plan działania, który pomoże wybrać najlepsze możliwości. 

W 2023 roku rok szkolny rozpoczyna się nieco później niż zwykle. Pierwszy dzwonek uczniowie usłyszą nie 1 września, a dopiero w poniedziałek, 4 września. Jednak już od połowy wakacji sklepowe półki kuszą kolorowymi zeszytami, flamastrami i coraz bardziej wymyślnymi artykułami. Pośpiech, presja czasu i liczne promocje to pułapka, w którą często wpadamy, przygotowując się na kolejny rok nauki. Dlatego warto opracować plan, który pomoże zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas. Takie działanie może też uchronić przed zakupem zbędnych gadżetów. 

Wyprawka szkolna w duchu less waste

Po pierwsze, warto dowiedzieć się, co powinno wchodzić w skład wyprawki. Z reguły w połowie wakacji szkoły informują o tym rodziców, przesyłając np. listę niezbędnych rzeczy. W takim spisie znajdziemy przede wszystkim zeszyty, przybory plastyczne oraz obuwie i odzież na zajęcia sportowe.

Drugi krok to przegląd rzeczy, które już posiadamy, ponieważ wiele z nich możemy wykorzystać ponownie. Piórnik czy plecak po wyczyszczeniu, wypraniu lub drobnych poprawkach krawieckich często będą w stanie posłużyć jeszcze przez lata. Wymiana wkładów w długopisach, zatemperowanie starych kredek czy ołówków pomoże zaoszczędzić pieniądze i przyczyni się do zmniejszenia ilości generowanych odpadów.

Po trzecie, przed wybraniem się do supermarketu warto przejrzeć internet i portale, na których znajdziemy rzeczy z drugiej ręki. Plecaki, ubrania, biurka czy tablice korkowe – tym artykułom bez problemu damy nowe życie, a skorzysta na tym zarówno nasz portfel, jak i środowisko naturalne.

Minimalizm – jakość, a nie ilość

Jeśli zależy nam na przyszłości naszej planety zwróćmy uwagę na jakość kupowanych produktów – tak, by służyły naszym pociechom jak najdłużej. Wybierajmy artykuły wielorazowe, np. długopisy z wymiennymi wkładami czy flamastry z możliwością uzupełnienia. Na sklepowych półkach znajdziemy także zeszyty, notatniki czy bloki, które wytworzone zostały z makulatury. Nie zapominajmy też o tym, by do naszego koszyka wkładać rzeczy, które nie zawierają zbędnego plastiku czy innych nieekologicznych opakowań. 

– Podczas kompletowania wyprawki szkolnej warto sprawdzić czy rzeczy, które kupujemy są wyprodukowane z surowców pochodzących z odzysku, czy nadają się do recyclingu, a może są całkowicie biodegradowalne. Obecnie bez problemu znajdziemy ołówki, kredki i inne przybory szkolne wyprodukowane z surowców wtórnych, podobnie jak długopisy i pisaki, których obudowa i zatyczka w większości nadają się do recyklingu – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock. 

To tylko kilka wskazówek na powrót do szkoły w stylu eko. Wprowadzając je w życie nie tylko przyczynimy się do redukcji generowanych śmieci i ochrony środowiska, ale również damy dzieciom dobry przykład zrównoważonego stylu życia. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze kroki mają ogromne znaczenie.  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.