Komunikaty PR

Poznaj 4 sposoby na to, jak pomóc ptakom przetrwać zimę

2021-10-29  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
ConTrust
Communication

ul. 1 sierpnia 6A
02-134 Warszawa
contact|contrust.pl| |contact|contrust.pl
+48 22 370 28 87
media.contrust.pl
Do pobrania docx ( 0.23 MB )

Trwająca jesień i nadchodząca zima to moment, w którym ptaki szczególnie potrzebują naszego wsparcia. O tym, jak ważne jest dokarmianie ptaków w zimie, większości z nas przekonywać nie trzeba, ale czy wiemy jak robić to mądrze? I co oprócz dokarmiania możemy zrobić by polskim ptakom żyło się lepiej? Oto 4 proste działania, które możesz podjąć także z dzieckiem już dziś.

Nasi skrzydlaci sąsiedzi

Ptaki są niemal wszędzie: w naszych lasach, parkach, ogrodach i na balkonach. Obecne są w naszych nazwiskach, tradycji, nauce, kulturze, bajkach i marzeniach. Niezwykła jest ich różnorodność – są duże i małe, jednokolorowe i wielobarwne, a do tego potrafią wydawać piękne dźwięki. Zadziwiają urodą, zachwycają śpiewem i zaskakują zachowaniem. Chociaż coraz więcej o nich wiemy, to nadal wiele pozostaje do odkrycia. Żeby móc cieszyć się ich obecnością i z ciekawością obserwować tajniki ptasiego życia, warto zaangażować się w pomoc tym wyjątkowym zwierzętom. Oto 4 kroki do bycia ptasim sojusznikiem:

1. Przyjazne ogrody

Ogród to ważne miejsce dla dzikich zwierząt: ptaków, jeży, czasem wiewiórek. My spędzamy w nim zwykle tylko ciepłe sezony, ale zwierzęta zależne są od naszego ogrodu przez cały rok. Można pracować na to także jesienią. Jesienne liście bywają niesłusznie „zmorą” wielu ogrodników. Są przez nich grabione z wielką pieczołowitością, a potem lądują w kompostowniku albo w śmietniku. A można zrobić inaczej! W każdym ogrodzie, gdzieś w rogu pod drzewami, lub między krzewami jest zaciszne miejsce. Można tam bezpiecznie uformować stertę, której nie będzie rozwiewał wiatr. Może znaleźć w niej zimowe schronienie nasz sąsiad jeż. Opadłe liście to również idealne schronienie dla owadów, pająków i innych bezkręgowców. Te zaś, stanowią pożywny pokarm dla wiosennych ptaków: kosów, kowalików czy pierwiosnków.

2. Uważni sąsiedzi

Ptaki to naprawdę nasi najbliżsi sąsiedzi. W budynkach, w których mieszkamy z pewnością znalazłaby się nie jedna rodzina jaskółek oknówek, która każdej wiosny buduje gniazdo w okiennej framudze. Są wróble, które warunki do założenia gniazda znalazły w szczelinie między płytami. Mazurki, które wprowadziły się do dziury w elewacji. Jerzyki, które na przełomie kwietnia i maja wrócą do gniazd w otworach stropodachów. Grzywacze budujące gniazda w rynnach i kawki korzystające z otworów wentylacyjnych. W budynkach chętnie gnieżdżą się też szpaki, pustułki, puszczyki i pójdźki. Jesień i zima to czas planowania wielu inwestycji, które będę realizowane w kolejnym roku. Jedną z nich jest np. docieplanie budynków. Prace budowlane rozpoczynają się wiosną, kiedy ptaki wracają na lęgowiska. Teoretycznie gniazda i lęgi ptaków są prawnie chronione, ale w praktyce bywa różnie. Gniazda z jajami lub podlotami są często niszczone, a pracom dociepleniowym towarzyszy śmierć ptaków gnieżdżących się w budynkach. Można jej uniknąć właśnie teraz jesienią, gdy jest czas na właściwe zaplanowanie inwestycji. Każdy z nas może zainteresować się swoją najbliższą okolicą! Już teraz skontaktujmy się z władzami spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty.

3. Ptasia stołówka

Jesienią i zimą regularnie wystawiajmy pokarm dla ptaków i poidełko z wodą. W przypadku ciężkich warunków atmosferycznych, w miarę możliwości, róbmy to dwa razy dziennie: rano i wczesnym popołudniem. Wybierajmy tylko wartościowe, wysokoenergetyczne jedzenie – aby utrzymać zapasy tłuszczu w mroźne zimowe noce, ptaki potrzebują bowiem pokarmu bogatego właśnie w tłuszcze. Ilość jedzenia zawsze dostosowujmy do zapotrzebowania i nie pozwalajmy, by niezjedzony pokarm zalegał w karmniku. Starajmy się też nie zmieniać raz ustalonych pór karmienia – ptaki szybko się do nich przyzwyczajają i dostosowują do nich harmonogram swoich odwiedzin.

4. Dołącz do akcji Jestem na pTAK z Enchantimals

Chcielibyście razem z dziećmi dokarmiać ptaki, ale nie wiecie, jak to robić dobrze? Jaki karmnik wybrać, gdzie go postawić, no i co do niego wsypać? Na te i więcej pytań odpowiedzi można znaleźć na stronie akcji edukacyjnej Jestem na pTAK z Enchantimals (https://jestemnaptak.pl/enchantimals), którą zorganizowała marka Enchantimals we współpracy ze Stowarzyszeniem Jestem na pTAK, które zajmuje się ochroną ptaków w Polsce. Wspólnie uczą, jak dbać i bezpiecznie dokarmiać ptaki. Dodatkowo, dzięki wsparciu Enchantimals każdy wypełniony na stronie akcji quiz edukacyjny to 1 kg ziaren, które wkrótce zasilą ptasie stołówki. Akcja, która pomaga ptakom i edukuje najmłodszych potrwa jeszcze przez 10 dni. Dołącz do niej i dorzuć od siebie 1 kg karmy dla ptaków na zimę!

Wsparcie okazywane ptakom i innym zwierzętom jest oczywiście ważne dla nich, ale ma również pozytywny wpływ na samych pomagających. W dzieciach kontakt z naturą buduje wrażliwość i troskę, a w przyszłości może zaowocować większą świadomością ekologiczną. Dlatego już od najmłodszych lat warto pokazywać dzieciom piękno płynące z natury i uczyć poszanowania dla innych mieszkańców naszej planety. We wspólnej akcji z Jestem na pTAK bohaterki Enchantimals przenoszą dzieci z magicznej, bajkowej krainy Enchantimals do prawdziwego świata, angażują i udowadniają, że każdy, nawet najmłodszy ma moc pomagania!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Żywienie

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.

Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.