POZNAJ INKLUZYWNĄ SPOŁECZNOŚĆ NIEDZIELOWA! PREMIERA SERIALU „ZABAWNE NIEDZIELE”
Serial „Zabawne niedziele” pokazuje zróżnicowaną społeczność Niedzielowa. Jedną z postaci jest Nicky, która posługuje się językiem migowym. W polskiej wersji językowej głosu udzieliła jej Michalina Szary, która sama jest osobą niedosłyszącą. „Zabawne niedziele” zadebiutowały w poniedziałek 17 czerwca na kanale Cartoonito.
„Zabawne niedziele” to pełna rozrywki produkcja, której akcja dzieje się w miasteczku na wybrzeżu, czyli w Niedzielowie. Umieszczona pomiędzy polami upraw arbuzów a Piknikowym Wzgórzem miejscowość tętni życiem. W wąskich urokliwych uliczkach znajdują się równie urokliwe sklepy, a miejski skwer gości wielu ulicznych muzyków, sprzedawców kwiatów i jedzenia. Zaledwie kilka minut od skweru znajduje się ciepła Niedzielna Plaża, która wita wypoczywających z otwartymi rękoma.
W centrum wydarzeń jest trójka dzieci: Sonia, Hugo i Mel. Często bawią się z najlepszą przyjaciółką Nicky, osobą niesłyszącą, która komunikuje się za pomocą języka migowego. Różnorodność społeczności i inkluzywność to narracyjny trzon produkcji. Nicky mieszka w latarni ze swoją mamą i adoptowanym psem Jolly. Jest stałą członkinią grupy, a także niesamowicie utalentowanym dzieckiem. Fakt, że korzysta z aparatu słuchowego jest celebrowany, a jej umiejętność posługiwania się językiem migowym to prawdziwa supermoc!
Serial pokazuje autentyczną reprezentację kultury osób niesłyszących i społecznego aspektu – podkreśla, że stanowią integralne części życia. Te kwestie były istotne w procesie castingu postaci Nicky. W Polsce postać dubbinguje Michalina Szary, która – podobnie jak Nicky – jest osobą niedosłyszącą. Twórcom serialu, Warner Bros. Discovery, a także realizatorom polskiej wersji językowej bardzo zależało na tym, aby polski dubbing odzwierciedlał pełną reprezentację zróżnicowanych grup społecznych pokazanych w serialu. Polska wersja językowa została zrealizowana przez studio Iyuno Polska, a reżyserem dubbingu został Adam Łonicki.
Sprawdź, jak wyglądało nagrywanie dubbingu w warszawskim studiu i poznaj Michalinę Szary!
Świat „Zabawnych niedziel” przenosi do dni w dzieciństwie, kiedy cieszyliśmy się rodzinnym czasem, szkoła i praca nie istniały, a jedyne plany, to… plany na zabawę! Serial stworzyła Nuria González Blanco („Późne popołudnie”, „Wyspa Puffinów”) wspólnie z Paulem Youngiem („Sekret wilczej gromady” i „Żywiciel”). Kreskówka została wyprodukowana we współpracy z Fís Eireann/Screen Ireland, Creative Europe i Coimisiún na Meán/Irish Broadcasting Authority.
Dołącz do ekipy tego uniwersum: na widzów czeka wesoły rozgardiasz rodzinnych wycieczek!
Oglądaj „Zabawne niedziele” w Cartoonito.
Emisja codziennie o 15:00.
O Cartoonito
Cartoonito, będący częścią Warner Bros. Discovery Kids & Family, to kanał telewizyjny skierowany do najmłodszych widzów, który dostarcza najlepsze animacje dla przedszkolaków, takie jak „Batwheels”, „Królik Bugs: nowe konstrukcje”, „Tomek i przyjaciele”, „Pająk Lucas” i wiele innych. Cartoonito jest miejscem wypełnionym śmiechem i pozytywną energią, w którym dzieci i ich rodziny mogą czuć się bezpiecznie wśród zaufanych bohaterów. Cartoonito wspiera potencjał każdego przedszkolaka poprzez celebrowanie jego wyjątkowości i zachęcanie go do traktowania innych z empatią, szacunkiem i uczciwością. Kanał oferuje doskonałą mieszankę nowoczesnych kreskówek ze świata kultowych marek Warner Bros. Discovery wyprodukowanych przez Warner Bros. Animation oraz Cartoon Network Studios.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.