Prawie 800 osób na Wielkim Finale Lelenfant [GALERIA]
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Dwa dni, dwa spektakle, ponad 40 młodych artystów i blisko 800 osób na widowni. Tak wyglądało zakończenie pierwszej edycji Lelenfant, projektu, który zgromadził we Wrocławiu uczestników z Tanzanii, Gruzji, Iranu, Czech, Afganistanu, Ukrainy, Białorusi i Polski.
Wielki Finał w Sali Koncertowej Radia Wrocław odbył się dwukrotnie – w poniedziałek oraz we wtorek (29 i 30 sierpnia) i za każdym razem zgromadził tłumy. Organizatorzy mówią o blisko 800 gościach.
- To były naprawdę wzruszające występy – od początku do końca. Młodzi artyści dali z siebie wszystko i zaprezentowali swoje talenty jak najlepiej tylko potrafili. Wielki Finał był zwieńczeniem ich dwutygodniowych wspólnych przygotowań oraz pracy z instruktorami. Młodzi artyści bardzo poważnie podeszli do tego zadania, a efekt ich pracy mogliśmy obserwować na scenie – mówi Iwona Frydryszak z Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja, dyrektorka programowa projektu Lelenfant.
Wielki Finał, wyreżyserowany przez Jacka Timingeriu, Aleksandrę Sikorską i Ewelinę Wójtowicz, trwał 40 minut. Na scenie można było zobaczyć gruzińskie tańce w wykonaniu grupy Caritas Georgia i akrobacje tanzańskich artystów z Dar es Salaam. Towarzyszyła im irańska grupa Koodakan Donya Research Institute, zespół Cirkusárna z Czech, artyści teatralni z Podlasia oraz tancerze z Ukrainy i Białorusi.
Wtorkowy Wielki Finał był również połączony z uroczystą galą, którą zainaugurował Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejski Wrocławia.
Pierwsza edycja Lelenfant
Lelenfant (dawniej Brave Kids) to międzynarodowy projekt, w ramach którego do Wrocławia przyjeżdżają młodzi artyści z całego świata, by razem brać udział w warsztatach, dzielić się doświadczeniem, prezentować swoje talenty i finalnie przygotować spektakl będący zwieńczeniem pobytu w Polsce.
- Naszym celem jest wspierać młode talenty, integrować dzieci i młodzież z całego świata, a także pokazywać im, że Wrocław jest otwartym i wielokulturowym miastem, w którym mogą rozwijać swoje pasje i dzielić się nimi z rówieśnikami – mówi Mary Sadowska-Łakomy, prezeska Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja, która organizuje Lelenfant.
Uczestnicy Lelenfant przebywali w Polsce przez dwa tygodnie. Najpierw mieszkali wspólnie w internacie na Pilczycach, gdzie cały czas odbywały się warsztaty, a ostatnie 10 dni gościli u rodzin z Wrocławia i okolic. W ramach projektu odbyły się: Wielka Parada na wrocławskim Rynku, Wielki Piknik na Partynicach, a także Wielki Finał, który widzowie mogli obejrzeć dwukrotnie.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.