Prezent na komunię wart więcej niż przysłowiowa koperta?
Brief me
Idzikowskiego 27
02-704 Warszawa
aneta.galka|briefme.pl| |aneta.galka|briefme.pl
508314193
www.briefme.pl
Będąc zaproszonym na Pierwszą Komunię Świętą, jedną z pierwszych myśli, które do nas przychodzą, jest wybór prezentu dla dziecka. Obecnie trudno jest nam znaleźć oryginalny i jednocześnie przydatny podarunek, dlatego decydujemy się na wręczenie przysłowiowej koperty. Istnieje jednak alternatywa, która nie tylko spodoba się dziecku, ale będzie odporna na spadek wartości pieniądza i zachęci je do inwestowania. O czym mowa?
Inwestowanie może być ciekawe
Alternatywą wobec wręczenia pieniędzy jest podarowanie złotej lub srebrnej monety. Taki prezent nie musi być ani nudny, ani drogi. Na rynku dostępne są monety kolekcjonerskie, które na awersach posiadają wizerunki ulubionych bohaterów z dziecięcych bajek i uniwersów. Przykładem mogą być monety z serii Marvel z bohaterami takimi jak Wolverine czy Venom. Natomiast miłośnikom zwierząt spodobają się monety z ich wizerunkami np. łabędziem, koalą czy królikiem. Podarowanie takiego prezentu może być pierwszym krokiem do zainteresowania dziecka tematem inwestycji, poprzez zachęcenie do kolekcjonowania kolejnych egzemplarzy z ulubionymi postaciami.
Więcej niż koperta
Wybierając prezent, zależy nam, aby nie tylko sprawił on dziecku radość, ale również był przydatny. W przypadku metali szlachetnych, w tym monet, bardzo istotną przewagą nad prezentami takimi jak rower, telefon czy wspomniana koperta, jest utrzymanie wartości w czasie. Monety premium, czyli takie, których liczba jest ograniczona na rynku, mogą dodatkowo zwiększyć swoją wartość kolekcjonerską.
Wybierając monety premium na prezent, warto postawić na te wybijane w światowych mennicach. Wówczas nie będziemy mieć problemu ze spieniężeniem inwestycji. Monety premium różnią się od inwestycyjnych tym, że poza wartością samego metalu szlachetnego, z którego są wykonane, mogą nabrać dodatkowego znaczenia kolekcjonerskiego ze względu na ich ograniczony nakład. Produkty te są świetnym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego już doświadczonych inwestorów, bądź początkiem przygody z inwestowaniem osoby, która taką monetą została obdarowana — wyjaśnia Aleksander Pawlak, Prezes firmy Tavex.
Wartość zatrzymana w czasie
Warto wiedzieć, że zakup monety premium nie wiąże się z wysokimi kosztami. Ceny srebrnych egzemplarzy kształtują się od około 130 zł w przypadku monet zawierających 1 uncję kruszcu. Chcąc podarować droższy prezent, możemy zdecydować się na złoto. Idealnym prezentem komunijnym może okazać się złota sztabka z motywem sakralnym np. krzyżem. Sztabka zawierająca 5 gram metalu to koszt rzędu 1 600 zł.
Prezent w takiej formie nie tylko spodoba się dziecku, ale również może zabezpieczyć jego finansową przyszłość. Wybierając prezent w otoczeniu inflacji stojącej na wysokim poziomie, warto postawić na metale szlachetne, których wartość – bardziej od gotówki – odporna jest na kryzysy finansowe i ekonomiczne, co jest znaczącą przewagą w niepewnych gospodarczo czasach.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.