Prezent na komunię wart więcej niż przysłowiowa koperta?
Brief me
Idzikowskiego 27
02-704 Warszawa
aneta.galka@briefme.pl
508314193
www.briefme.pl
Będąc zaproszonym na Pierwszą Komunię Świętą, jedną z pierwszych myśli, które do nas przychodzą, jest wybór prezentu dla dziecka. Obecnie trudno jest nam znaleźć oryginalny i jednocześnie przydatny podarunek, dlatego decydujemy się na wręczenie przysłowiowej koperty. Istnieje jednak alternatywa, która nie tylko spodoba się dziecku, ale będzie odporna na spadek wartości pieniądza i zachęci je do inwestowania. O czym mowa?
Inwestowanie może być ciekawe
Alternatywą wobec wręczenia pieniędzy jest podarowanie złotej lub srebrnej monety. Taki prezent nie musi być ani nudny, ani drogi. Na rynku dostępne są monety kolekcjonerskie, które na awersach posiadają wizerunki ulubionych bohaterów z dziecięcych bajek i uniwersów. Przykładem mogą być monety z serii Marvel z bohaterami takimi jak Wolverine czy Venom. Natomiast miłośnikom zwierząt spodobają się monety z ich wizerunkami np. łabędziem, koalą czy królikiem. Podarowanie takiego prezentu może być pierwszym krokiem do zainteresowania dziecka tematem inwestycji, poprzez zachęcenie do kolekcjonowania kolejnych egzemplarzy z ulubionymi postaciami.
Więcej niż koperta
Wybierając prezent, zależy nam, aby nie tylko sprawił on dziecku radość, ale również był przydatny. W przypadku metali szlachetnych, w tym monet, bardzo istotną przewagą nad prezentami takimi jak rower, telefon czy wspomniana koperta, jest utrzymanie wartości w czasie. Monety premium, czyli takie, których liczba jest ograniczona na rynku, mogą dodatkowo zwiększyć swoją wartość kolekcjonerską.
Wybierając monety premium na prezent, warto postawić na te wybijane w światowych mennicach. Wówczas nie będziemy mieć problemu ze spieniężeniem inwestycji. Monety premium różnią się od inwestycyjnych tym, że poza wartością samego metalu szlachetnego, z którego są wykonane, mogą nabrać dodatkowego znaczenia kolekcjonerskiego ze względu na ich ograniczony nakład. Produkty te są świetnym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego już doświadczonych inwestorów, bądź początkiem przygody z inwestowaniem osoby, która taką monetą została obdarowana — wyjaśnia Aleksander Pawlak, Prezes firmy Tavex.
Wartość zatrzymana w czasie
Warto wiedzieć, że zakup monety premium nie wiąże się z wysokimi kosztami. Ceny srebrnych egzemplarzy kształtują się od około 130 zł w przypadku monet zawierających 1 uncję kruszcu. Chcąc podarować droższy prezent, możemy zdecydować się na złoto. Idealnym prezentem komunijnym może okazać się złota sztabka z motywem sakralnym np. krzyżem. Sztabka zawierająca 5 gram metalu to koszt rzędu 1 600 zł.
Prezent w takiej formie nie tylko spodoba się dziecku, ale również może zabezpieczyć jego finansową przyszłość. Wybierając prezent w otoczeniu inflacji stojącej na wysokim poziomie, warto postawić na metale szlachetne, których wartość – bardziej od gotówki – odporna jest na kryzysy finansowe i ekonomiczne, co jest znaczącą przewagą w niepewnych gospodarczo czasach.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.