Program Świat Młodych Badaczy teraz także online
Seria filmików z eksperymentami z programu edukacyjnego Świat Młodych Badaczy jest teraz dostępna online. To propozycja dla wszystkich ciekawych świata dzieci, które chciałyby wcielić się w rolę małego naukowca. Wspólnie z rodzicami będą mogły między innymi zrobić klej ze skrobi lub uzyskać papier ze zużytych kartonów. Świat Młodych Badaczy online to inicjatywa firmy Henkel realizowana we współpracy z organizacją Nauka Jest Fajna!.
Świat Młodych Badaczy to program społeczno-edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2, 3 i 4 szkół podstawowych. Projekt standardowo realizowany jest w formie 90-minutowych, interaktywnych warsztatów, podczas których dzieci wykonują eksperymenty badawcze – muszą m.in. odmierzyć potrzebne składniki
i samodzielnie zidentyfikować badane substancje. Mają też czas na omawianie wyników eksperymentów – są zachęcane przez prowadzących zajęcia do zadawania pytań, stawiania hipotez i wyciągania wniosków. W związku z zamknięciem szkół cykl filmów z eksperymentami realizowanymi w ramach programu jest dostępny online.
- Do tej pory ponad 4 000 dzieci z kilkudziesięciu szkół podstawowych w całej Polsce wzięło udział w warsztatach Świata Młodych Badaczy. Teraz, dzięki filmom dostępnym online, chcemy zachęcić uczniów do rodzinnego eksperymentowania i odkrywania naukowej pasji – powiedziała Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka programu z ramienia Henkel Polska. Wierzymy, że, dzięki udostępnionym przez nas eksperymentom, przybliżymy dzieciom fascynujący świat nauk ścisłych i pobudzimy ich kreatywność, a rodzicom zapewnimy dodatkowe źródło inspiracji do zabawy i nauki wraz z dziećmi w tym wyjątkowym czasie.
Partnerem edukacyjnym projektu, teraz także w trybie online, jest bydgoska organizacja Nauka Jest Fajna!, która na swoim kanale na platformie YouTube udostępnia serię filmików z eksperymentami Świata Młodych Badaczy. Dzieci dowiedzą się z nich między innymi jak wykonać klej ze skrobi, czy jak uzyskać papier z odpadów kartonowych. Wszystkie eksperymenty pochodzą z broszurki edukacyjnej „Badaj i eksperymentuj w domu!”, którą można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej https://www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl/eksperymenty.
- Ze swojego doświadczenia i rozmów z nauczycielami oraz uczniami wiem, że eksperymenty są bardzo lubianą formą nauki i atrakcyjnym uzupełnieniem lekcji przyrody. Pozwalają one dzieciom zdobywać wiedzę, ale też zaspokajać ciekawość świata poprzez angażującą zabawę. Tym bardziej cieszę się, że w czasach nauki zdalnej możemy udostępnić serię filmików z prostymi eksperymentami Świata Młodych Badaczy szerszej grupie odbiorców! – mówi Justyna Sobolewska z Nauka Jest Fajna!.
Program Świat Młodych Badaczy realizowany jest w Polsce od października 2016 roku. Do tej pory warsztaty kilkukrotnie prowadzone były w szkołach w Warszawie, Bydgoszczy, Raciborzu i okolicach, Pile i powiecie trzcianeckim, Stąporkowie i powiecie koneckim oraz w Dzierżoniowie i okolicach. W całej Polsce za sprawą programu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 4000 dzieci.
Filmiki z eksperymentami można znaleźć na kanale Nauka Jest Fajna! na platformie YouTube pod linkiem:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLQmpqRmmiC-6ZFM6VloouZt5uQ_k1z8wE
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.