Komunikaty PR

„ProLog” czyli sposób na lepsze wyniki edukacyjne

2022-09-30  |  08:50
Biuro prasowe

ProLog” czyli sposób na lepsze wyniki edukacyjne.

Trwa nabór do projektu dla szkół z terenów wiejskich

w województwie lubelskim

Program wspierający rozwój zawodowych kompetencji pedagogów i umiejętności uczniów

 

Szkoły podstawowe z terenów wiejskich województwa lubelskiego wciąż mają szansę na udział w  nowej edycji programu edukacyjnego „ProLog”. Jego celem jest wspieranie i rozwijanie kompetencji kluczowych wśród uczniów i nauczycieli. Prezentuje on nowatorskie podejście do kształcenia pomocne w osiągnięciu lepszych efektów edukacyjnych w krótszym czasie i przy mniejszym nakładzie pracy. Udział w „ProLogu” umożliwi pogłębienie wiedzy z zakresu wykorzystania robotyki i myślenia komputacyjnego w trakcie nauczania. Program skierowany jest do nauczycieli matematyki, informatyki i przyrody/ biologii/ geografii oraz uczniów IV-VI klas podstawowych. Rekrutacja do programu potrwa do 7 października br.

 

Po pilotażowej, wiosennej edycji projektu „ProLog”, realizowanej w województwie łódzkim, przyszedł czas na pełną edycję, tym razem przewidzianą dla szkół z województwa lubelskiego.

 

„ProLog” to  projekt Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, którego celem jest wspieranie i rozwijanie kompetencji kluczowych wśród uczniów i nauczycieli. Polega on na wprowadzeniu do nauczania przedmiotów ścisłych (matematyka, informatyka, przyroda/ biologia/ geografia) nowych metod dydaktycznych. Zakłada wykorzystywanie robotyki i programowania do przekazywania i utrwalania treści z podstawy programowej ww. przedmiotów, a także wprowadzenie do zajęć metody przechodniowości pozwalającej na osiągnięcie lepszych efektów edukacyjnych. Udział w nim umożliwi pedagogom pogłębienie wiedzy z zakresu wykorzystania robotyki myślenia komputacyjnego w ramach realizacji podstawy programowej z przedmiotów ścisłych oraz przyrodniczych w klasach IV-VI.

 

W obecnych zmaganiach ProLogowych mogą wziąć udział szkoły podstawowe z terenów gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz gmin miejskich do 20 tysięcy mieszkańców z całego województwa lubelskiego (szkoły publiczne i niepubliczne).

 

Projekt jest kilkuetapowy i obejmuje  warsztaty dla nauczycieliwyposażenie szkół biorących udział w projekcie w zestawy klocków Lego SPIKE wspierających naukę programowania, a w późniejszym etapie – samodzielne przeprowadzenie zajęć przez nauczycieli, którzy otrzymają wsparcie m.in. w postaci spotkań online i spotkań z trenerami w szkołach.

 

Dla zwiększenia efektów edukacyjnych uruchomiony zostanie program grywalizacji, w ramach którego dla szkół uczestniczących w projekcie cyklicznie organizowane będą wyzwania ProLogowe. Szkoła, która po całym cyklu wyzwań zdobędzie najwyższą liczbę punktów, otrzyma nagrodę główną w postaci specjalnych zajęć z  programowania.

 

- Po entuzjastycznym przyjęciu pilotażowej edycji „ProLogu” przez nauczycieli i uczniów z województwa łódzkiego, postanowiliśmy kontynuować nasz projekt w innych szkołach, tym razem koncentrując się na województwie lubelskim. Dlatego zapraszamy szkoły z tego regionu do zgłaszania się do udziału w „ProLogu” – zachęca Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. -Uczestnicząc w projekcie, nauczyciele mają okazję podnieść swoje kompetencje w zakresie wykorzystania robotyki i myślenia komputacyjnego w ramach realizacji działań z podstawy programowej w klasach 4-6. W przypadku uczniów zajęcia ProLogowe pomagają im wyzwolić twórcze działanie i współodpowiedzialność, a także rozbudzić ich wewnętrzną kreatywność czy też pokonać nieśmiałość. „ProLog” to projekt, który udowadnia, że nauka przez zabawę z wykorzystaniem klocków konstrukcyjnych przynosi wymierne korzyści. Zajęcia w ramach programu sprawiają, że edukacja dla młodych ludzi jest atrakcyjniejsza, dostępniejsza, bardziej urozmaicona i ciekawsza– dodaje Krzysztof Podhajski.

 

Zgłoszenia do projektu przyjmowane są za pośrednictwem strony Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP). Rekrutacja do „ProLogu” prowadzona jest do 7 października br., natomiast projekt będzie realizowany od października 2022 do czerwca 2023. Więcej informacji o  projekcie dostępnych jest na stronie: https://www.efrwp.pl.

 

***

 

Pomysłodawcą i organizatorem projektu „ProLog” jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFWRP) jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 30 lat pomaga zmienić jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz na działaniach społecznych i edukacyjnych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie (www.efrwp.pl).

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.