„PrzedszkolaBezOwsików.pl” – rusza ogólnopolski program edukacyjny
Przynajmniej co trzeci rodzic (37 proc.) deklaruje, że jego dziecko zaraziło się owsikami. Dlatego też, w trosce o zdrowie dzieci i ich bliskich, uruchomiony został program „PrzedszkolaBezOwsików.pl”, którego celem jest wsparcie przedszkoli i rodziców w zakresie edukacji dzieci na temat prawidłowej higieny rąk, a także przełamywanie tabu wokół tematu owsików. Już teraz rodzice i nauczyciele mogą zgłaszać placówki, do których trafią bezpłatne materiały edukacyjne.
Jak wynika z raportu „Owsiki – wiedza rodziców dzieci w wieku 3-8 lat”, przynajmniej co trzeci rodzic (37 proc.) deklaruje, że jego dziecko zaraziło się owsikami. Podobna liczba badanych (38 proc.) otrzymała wiadomość, o występowaniu owsików w przedszkolu lub szkole1. Aby wspierać rodziców i kadry przedszkoli w zakresie profilaktyki chorób pasożytniczych, wywoływanych m. in. przez owsiki, powstał ogólnopolski program edukacyjny „PrzedszkolaBezOwsików.pl”.
„Owsipaka” – sposób na naukę poprzez zabawę
Jedną z kluczowych inicjatyw programu, są warsztaty edukacyjne w przedszkolach, mające na celu kształtowanie prawidłowych nawyków w zakresie higieny rąk wśród dzieci. Placówki, które zgłoszą udział w programie poprzez formularz dostępny na stronie akcji, otrzymają „Owsipaki”, czyli paczki z darmowymi materiałami edukacyjnymi, dostosowanymi do możliwości poznawczych dzieci.
Zawierają one m. in. przydatny dla nauczycieli scenariusz lekcji nt. higieny rączek oraz pomoce naukowe, stworzone zgodnie z ideą nauki poprzez zabawę (m. in. stempelki z podobizną owsika, których odbicie należy zmyć w czasie zajęć, mydła do rąk do wykorzystania podczas warsztatów, kolorowanki odlotowe tatuaże wręczane za zaangażowanie i aktywny udział w lekcji). Materiały zostały opracowane wspólnie z zaproszonymi ekspertkami – dr n. med. Jolantą Popielską, lekarzem pediatrii oraz mgr Dominiką Słowikowską, psychologiem dziecięcym.
– Najmłodsze dzieci uczą się głównie poprzez zabawę, dlatego wszelkie gry, zadania, piosenki, obrazki czy też kolorowanki sprawdzą się świetnie! Ważne jest, aby tym rozmowom i ćwiczeniom towarzyszyły uśmiech oraz dobry humor. Istotnym jest, aby skupić się bardziej na korzyściach utrzymania higieny osobistej, a nie na skutkach jej nieprzestrzegania. Oczywiście, dzieci powinny wiedzieć o zagrożeniu zarażenia owsikami, ale ten aspekt również trzeba przedstawić delikatnie i bez straszenia – mówi Dominika Słowikowska.
Aby oswajać temat owsików wśród rodziców i wspierać ich w działaniach związanych z profilaktyką i leczeniem, w ramach programu zostały przygotowane również broszury informacyjne, które trafią do przedszkoli w „Owsipakach”.
– Owsiki to problem, który dotyka wielu przedszkolaków. Podejmowanie działań, które przełamują tabu i dostarczają rodzicom oraz wychowawcom niezbędnych narzędzi do skutecznej walki z owsikami, jest niezwykle ważne w kontekście naszego zdrowia. Warto też pamiętać, że przy odpowiedniej higienie i szybkim leczeniu można je stosunkowo łatwo zwalczyć. Kluczowe jest, aby rodzice zwracali uwagę na objawy oraz podejmowali działania profilaktyczne, a także nie bali się rozmawiać zarówno z dziećmi, jak i kadrą przedszkola, kiedy taka sytuacja się wydarzy – mówi dr n. med. Jolanta Popielska.
Za udział w akcji, przedszkola nagradzane są certyfikatami, potwierdzającymi, że placówka edukuje i wspiera dzieci i rodziców w walce z owsikami.,
Jak zgłosić przedszkole do programu?
Do programu może zgłosić się każde przedszkole za pomocą formularza dostępnego na stronie akcji www.PrzedszkolaBezOwsików.pl. Zgłoszeń mogą dokonywać również rodzice. Do końca listopada 2024 r. trwa pilotażowa edycja programu w województwie pomorskim, jednak już teraz każde przedszkole może zgłosić chęć udziału w akcji. Dystrybucja „Owsipak” do placówek spoza województwa pomorskiego przewidziana jest od stycznia 2025 r.
Regulamin akcji oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: www.PrzedszkolaBezOwsików.pl.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.