Radość i beztroska - Dzień Dziecka w Galerii Bronowice
Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
W sobotę 4 czerwca na najmłodszych klientów Galerii Bronowice czekać będzie mnóstwo atrakcji przygotowanych pod hasłem „Balonowego Miasteczka”. Przygotowano strefy radości, a w nich m.in. zabawy i konkursy, malowanie buziek w wybrane, fantazyjne wzory czy wspólne tworzenie balonowych zwierzątek. Będzie również poszukiwanie balonów w wielkim, wypełnionym kulkami basenie. Każda z tych aktywności dostępna będzie w wybranej, jednej z 4 stref. Na początku zabawy najmłodsi otrzymają specjalny dyplom, w którym - za udział w poszczególnych atrakcjach, zbierać będą pieczątki. Na terenie Galerii na poziomie +1 pojawi się także tajemnicza, ostatnia strefa, którą trzeba będzie znaleźć, by odebrać piątą pieczątką. Dzieci, które zbiorą komplet pieczątek, otrzymają dodatkowy upominek. Zabawa trwać będzie w godzinach 12:00-18:00 - wszystkie atrakcje są bezpłatne.
Również w sobotę, 4 czerwca, na młodych artystów czekać będą warsztaty w Galerii ASP Bronowice, czyli w lokalu znajdującym się na poziomie +1 Galerii, którym opiekuje się krakowska ASP. W ramach kontynuowania podróży przez dzieje historii sztuki, uczestnicy zajęć wezmą udział w warsztatach zatytułowanych „Chłopi, rycerze, mnisi i zbóje”. Warsztaty odbywać się będą w godzinach 11:00-13:00, obowiązują na nie zapisy: kulturystyka@asp.krakow.pl.
Dzień Dziecka to jedno z najważniejszych świąt na świecie, radosne i kolorowe. Jego oficjalna historia sięga lat 50. XX wieku, choć np. w Chinach pojawiło się już w 1926 roku. Choć Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest w większości krajów, nie zawsze przypada tego samego dnia. Wśród naszych sąsiadów (m.in. Czechy, Słowacja, Ukraina), jak również w Polsce, obchodzony jest 1 czerwca. W tym roku przypada „okrągła”, 70. rocznica, a to, że świętujemy ten dzień niezmiennie 1 czerwca od 1952 roku, jest zasługą organizacji The International Union for Protection of Childhood (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa). Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie, a dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne ani być krzywdzone*.
* https://smilyplay.pl/historia-dnia-dziecka-najszczesliwszego-swieta-na-swiecie/
Szczegóły wydarzeń można znaleźć na: www.galeriabronowice.pl
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.