Komunikaty PR

Rekordowe wyniki akcji ZRÓB PORZĄDEK W SZAFIE

2023-11-30  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania png ( 0.01 MB )

Kolejne pokolenie będzie bardziej świadome ekologicznie? Rekordowy wynik akcji “Zrób porządek w szafie”. 

Za nami kolejna już edycja akcji „Zrób Porządek w szafie”, w ramach której szkoły prowadzą zbiórki niepotrzebnej odzieży, by pomóc środowisku, ale także potrzebującym. Dwa razy do roku w akcję angażują się uczniowie i nauczyciele, którzy wciągają w działania całe lokalne społeczności.

 

Tym razem w zbiórce wzięło udział aż 60 szkół z całej Polski - zarówno te z dużych miast, jak i te z niewielkich miejscowości. Łącznie udało się zebrać ponad 50 tysięcy kilogramów ubrań!

Myślę, że obecność w mediach będzie stanowiła dodatkową nagrodę dla szkoły i wyróżnienie dla całej zaangażowanej społeczności lokalnej. 

Więcej o akcji:

Uczniowie 60 szkół wraz z rodzicami i nauczycielami, przez ponad miesiąc porządkowali swoje szafy, zbierając niepotrzebne ubrania, aby te mogły trafić do wtórnego obiegu i w ten sposób wciąż pozostać w użyciu, zamiast stać się uciążliwym odpadem. Organizatorem akcji jest Fundacja Eco Textil, która od lat zamienia używaną odzież w pomoc osobom z niepełnosprawnościami. W tym roku uczniowie zebrali aż 53 774 kilogramy niepotrzebnych ubrań. To rekordowy wynik.

Sezonowe porządkowanie szaf odbywa się dwa razy w roku, wiosną i jesienią. “Z każdą edycją przybywa szkół, dla których rozmowa o nadprodukcji ubrań jest ważnym elementem edukacyjnym. To bardzo nas cieszy, bo oznacza, że rośnie nowe pokolenie, o zupełnie innej świadomości ekologicznej. A swoim zapałem młodzież zaraża rodzinę, znajomych, lokalne społeczności.” - cieszy się Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil.

Jaki jest cel akcji?

Szacuje się, że liczba ubrań wyprodukowanych i znajdujących się aktualnie w użyciu i łańcuchu dostaw na całym świecie nie tylko wystarczyłaby nam do śmierci. Wystarczyłaby… kolejnym sześciu pokoleniom ludzi. Czy sprawia to, że kupujemy i produkujemy coraz mniej? Przeciwnie. Niestety, nie tylko kupujemy coraz więcej, ale też zużywamy coraz szybciej. W wyniku spadającej jakości ubrań, coraz częściej wybieramy rzeczy niemal "jednorazowe" lub jednosezonowe. To przyczynia się do wzrostu ilości odpadów i degradacji środowiska naturalnego.

“Jako ludzkość mierzymy się z ogromnym wyzwaniem, jakim jest ogromne zużycie ubrań, problemem staje się brak miejsca na ich składowanie, co rusz słyszymy o nielegalnych składowiskach, zaśmieconych plażach i płonących stertach tekstyliów. Odpowiedzią jest drugi obieg i dbanie o przedłużanie życia rzeczom. Każdy z nas znajdzie rzeczy, które nam się już nie przydadzą, ale wciąż mogą ucieszyć innych. Dlatego takie akcje jak „Zrób Porządek w swojej szafie” są bardzo ważne nie tylko z ekologicznego, ale i ze społecznego punktu widzenia, ponieważ w ten sposób my edukujemy młode pokolenie.” - mówi Monika Lipnicka, prezeska Fundacji Eco Textil.

W tej edycji po raz pierwszy zdecydowano się nie wyłaniać jednego zwycięzcy, ponieważ aż dwie szkoły zebrały ponad 6 ton ubrań. Pierwsze miejsce zajęły więc ex aequo Szkoła Podstawowa w Piotrowicach (woj. lubelskie) z wynikiem 6170 kilogramów oraz Szkoła Podstawowa w Konieczkach (woj. śląskie)  z wynikiem 6100 kilogramów.

Wynik jest tym bardziej imponujący, zważywszy na fakt, że nie są to duże placówki - w szkole w Piotrowicach uczy się 170 uczniów, a w szkole w Konieczkach jedynie 115. 

Kolejne miejsca na podium zajęły Szkoła Podstawowa w Hyżnem będąca już weteranem akcji oraz Szkoła Podstawowa w Milówce – obie te szkoły zebrały powyżej 4 ton. Zwycięskie szkoły otrzymają nagrody finansowe oraz sprzęt rehabilitacyjny, który trafi do placówek opiekuńczych wskazanych przez szkoły. Każda ze szkół ma do dyspozycji po 4 sztuki wózków inwalidzkich balkoników i  par kul ortopedycznych. Ale to nie koniec nagród. Dla wszystkich szkół, które uzbierały powyżej 1000 kg niepotrzebnych ubrań nagrodą będzie możliwość obdarowania potrzebujących ze swojej okolicy - szkoły będą miały do rozdysponowania sprzęt rehabilitacyjny, który trafi do potrzebujących w Karczmiskach, Bikówce, Ostrowie Wielkopolskim, Bojanie, Wschowie, Swarzędzu, Chorzelach, Brześciu i Warszawie. 

Gratulacje należą się wszystkim szkołom, które tak mocno zaangażowały się w zbiórkę niepotrzebnych ubrań.

“Celem akcji jest nie tylko edukacja, ale także uwrażliwienie młodych ludzi. Dzięki takim akcjom nie tylko młodzi ludzie, ale i dorośli uświadamiają sobie jak ważne, szczególnie w naszych czasach, jest dbanie o środowisko i racjonalne zarządzanie odpadami, co pomaga w zmniejszeniu ilości śmieci i buduje proekologiczne postawy. Ale to nie wszystko- uczniowie angażują w zbiórki okolicznych mieszkańców bywa, że odzież zbiera całe miasteczko czy osiedle. Lokalność stała się ważnym aspektem naszej akcji, bowiem i sprzęt stanowiący nagrodę często zostaje w najbliższej okolicy. To integruje społeczności. Dla wielu placówek akcja stała się okazją do organizowania dodatkowych wydarzeń, jak lekcje i warsztaty ekologiczne, pokazy mody, a „wymianki”, w których uczniowie wymieniają się zabawkami i ubraniami. O zbiórkach w szkołach było głośno w lokalnych mediach, uczniowie relacjonowali postępy w mediach społecznościowych. To ważne aby inspirować innych do budowania dobry ekologicznych nawyków.” - wyjaśnia Lipnicka. 

Kolejna akcja „Zrób Porządek w swojej szafie” odbędzie się już wiosną, mamy nadzieję, że z każdą edycją świadomość będzie rosła, podobnie jak liczba zebranej odzieży oraz potrzebujących, którym uda się dzięki niej pomóc. Szkoły, które chciałyby wziąć w niej udział mogą znaleźć wszelkie niezbędne informacje w mediach społecznościowych Fundacji Eco Textil. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.