Komunikaty PR

Rekordowe wyniki akcji ZRÓB PORZĄDEK W SZAFIE

2023-11-30  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania png ( 0.01 MB )

Kolejne pokolenie będzie bardziej świadome ekologicznie? Rekordowy wynik akcji “Zrób porządek w szafie”. 

Za nami kolejna już edycja akcji „Zrób Porządek w szafie”, w ramach której szkoły prowadzą zbiórki niepotrzebnej odzieży, by pomóc środowisku, ale także potrzebującym. Dwa razy do roku w akcję angażują się uczniowie i nauczyciele, którzy wciągają w działania całe lokalne społeczności.

 

Tym razem w zbiórce wzięło udział aż 60 szkół z całej Polski - zarówno te z dużych miast, jak i te z niewielkich miejscowości. Łącznie udało się zebrać ponad 50 tysięcy kilogramów ubrań!

Myślę, że obecność w mediach będzie stanowiła dodatkową nagrodę dla szkoły i wyróżnienie dla całej zaangażowanej społeczności lokalnej. 

Więcej o akcji:

Uczniowie 60 szkół wraz z rodzicami i nauczycielami, przez ponad miesiąc porządkowali swoje szafy, zbierając niepotrzebne ubrania, aby te mogły trafić do wtórnego obiegu i w ten sposób wciąż pozostać w użyciu, zamiast stać się uciążliwym odpadem. Organizatorem akcji jest Fundacja Eco Textil, która od lat zamienia używaną odzież w pomoc osobom z niepełnosprawnościami. W tym roku uczniowie zebrali aż 53 774 kilogramy niepotrzebnych ubrań. To rekordowy wynik.

Sezonowe porządkowanie szaf odbywa się dwa razy w roku, wiosną i jesienią. “Z każdą edycją przybywa szkół, dla których rozmowa o nadprodukcji ubrań jest ważnym elementem edukacyjnym. To bardzo nas cieszy, bo oznacza, że rośnie nowe pokolenie, o zupełnie innej świadomości ekologicznej. A swoim zapałem młodzież zaraża rodzinę, znajomych, lokalne społeczności.” - cieszy się Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil.

Jaki jest cel akcji?

Szacuje się, że liczba ubrań wyprodukowanych i znajdujących się aktualnie w użyciu i łańcuchu dostaw na całym świecie nie tylko wystarczyłaby nam do śmierci. Wystarczyłaby… kolejnym sześciu pokoleniom ludzi. Czy sprawia to, że kupujemy i produkujemy coraz mniej? Przeciwnie. Niestety, nie tylko kupujemy coraz więcej, ale też zużywamy coraz szybciej. W wyniku spadającej jakości ubrań, coraz częściej wybieramy rzeczy niemal "jednorazowe" lub jednosezonowe. To przyczynia się do wzrostu ilości odpadów i degradacji środowiska naturalnego.

“Jako ludzkość mierzymy się z ogromnym wyzwaniem, jakim jest ogromne zużycie ubrań, problemem staje się brak miejsca na ich składowanie, co rusz słyszymy o nielegalnych składowiskach, zaśmieconych plażach i płonących stertach tekstyliów. Odpowiedzią jest drugi obieg i dbanie o przedłużanie życia rzeczom. Każdy z nas znajdzie rzeczy, które nam się już nie przydadzą, ale wciąż mogą ucieszyć innych. Dlatego takie akcje jak „Zrób Porządek w swojej szafie” są bardzo ważne nie tylko z ekologicznego, ale i ze społecznego punktu widzenia, ponieważ w ten sposób my edukujemy młode pokolenie.” - mówi Monika Lipnicka, prezeska Fundacji Eco Textil.

W tej edycji po raz pierwszy zdecydowano się nie wyłaniać jednego zwycięzcy, ponieważ aż dwie szkoły zebrały ponad 6 ton ubrań. Pierwsze miejsce zajęły więc ex aequo Szkoła Podstawowa w Piotrowicach (woj. lubelskie) z wynikiem 6170 kilogramów oraz Szkoła Podstawowa w Konieczkach (woj. śląskie)  z wynikiem 6100 kilogramów.

Wynik jest tym bardziej imponujący, zważywszy na fakt, że nie są to duże placówki - w szkole w Piotrowicach uczy się 170 uczniów, a w szkole w Konieczkach jedynie 115. 

Kolejne miejsca na podium zajęły Szkoła Podstawowa w Hyżnem będąca już weteranem akcji oraz Szkoła Podstawowa w Milówce – obie te szkoły zebrały powyżej 4 ton. Zwycięskie szkoły otrzymają nagrody finansowe oraz sprzęt rehabilitacyjny, który trafi do placówek opiekuńczych wskazanych przez szkoły. Każda ze szkół ma do dyspozycji po 4 sztuki wózków inwalidzkich balkoników i  par kul ortopedycznych. Ale to nie koniec nagród. Dla wszystkich szkół, które uzbierały powyżej 1000 kg niepotrzebnych ubrań nagrodą będzie możliwość obdarowania potrzebujących ze swojej okolicy - szkoły będą miały do rozdysponowania sprzęt rehabilitacyjny, który trafi do potrzebujących w Karczmiskach, Bikówce, Ostrowie Wielkopolskim, Bojanie, Wschowie, Swarzędzu, Chorzelach, Brześciu i Warszawie. 

Gratulacje należą się wszystkim szkołom, które tak mocno zaangażowały się w zbiórkę niepotrzebnych ubrań.

“Celem akcji jest nie tylko edukacja, ale także uwrażliwienie młodych ludzi. Dzięki takim akcjom nie tylko młodzi ludzie, ale i dorośli uświadamiają sobie jak ważne, szczególnie w naszych czasach, jest dbanie o środowisko i racjonalne zarządzanie odpadami, co pomaga w zmniejszeniu ilości śmieci i buduje proekologiczne postawy. Ale to nie wszystko- uczniowie angażują w zbiórki okolicznych mieszkańców bywa, że odzież zbiera całe miasteczko czy osiedle. Lokalność stała się ważnym aspektem naszej akcji, bowiem i sprzęt stanowiący nagrodę często zostaje w najbliższej okolicy. To integruje społeczności. Dla wielu placówek akcja stała się okazją do organizowania dodatkowych wydarzeń, jak lekcje i warsztaty ekologiczne, pokazy mody, a „wymianki”, w których uczniowie wymieniają się zabawkami i ubraniami. O zbiórkach w szkołach było głośno w lokalnych mediach, uczniowie relacjonowali postępy w mediach społecznościowych. To ważne aby inspirować innych do budowania dobry ekologicznych nawyków.” - wyjaśnia Lipnicka. 

Kolejna akcja „Zrób Porządek w swojej szafie” odbędzie się już wiosną, mamy nadzieję, że z każdą edycją świadomość będzie rosła, podobnie jak liczba zebranej odzieży oraz potrzebujących, którym uda się dzięki niej pomóc. Szkoły, które chciałyby wziąć w niej udział mogą znaleźć wszelkie niezbędne informacje w mediach społecznościowych Fundacji Eco Textil. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Połowa Polaków chce zmiany określenia „urlop macierzyński” na neutralne Biuro prasowe
2024-07-16 | 12:00

Połowa Polaków chce zmiany określenia „urlop macierzyński” na neutralne

Tylko ⅕ Polaków nie widzi potrzeby zmiany nazwy „urlop macierzyński”, a ⅖ jest zdania, że sugeruje ona, że czas opieki nad niemowlęciem jest czasem odpoczynku.
Dziecko SpynkaMobile – przestrzeń rozwoju dzieci
2024-07-14 | 13:30

SpynkaMobile – przestrzeń rozwoju dzieci

W dniu 10 lipca w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja SpynkiMobile czyli innowacyjnej przestrzeni wspierającej rozwój dzieci – rozwiązania przygotowanego
Dziecko Bezpłatne warsztaty budowania z klocków dla najmłodszych w CH Targówek!
2024-07-08 | 12:00

Bezpłatne warsztaty budowania z klocków dla najmłodszych w CH Targówek!

Spędź z nami kreatywne wakacje w mieście! Warszawskie centrum handlowe Targówek zaprasza wszystkie dzieci do udziału w Wakacyjnej Akademii Budowania! Przez cały lipiec najmłodsi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.