Rogatek w nowych salach lekcyjnych – efekt Akcji Mural
Rogatek w nowych salach lekcyjnych – efekt Akcji Mural
Nagrody odebrane – sale szkolne pomalowane! Nosorożec Rogatek, bohater prowadzonej przez Urząd Transportu Kolejowego Kampanii Kolejowe ABC, znalazł się w salach lekcyjnych w sześciu szkołach. Wszystko dzięki Akcji Mural oraz zaangażowaniu uczniów i nauczycieli. Klasy zostały wyremontowane i pomalowane w zwycięskiej szkole z Nowej Szarzyny oraz pięciu wyróżnionych placówkach. W każdej odnowionej sali znalazło się miejsce dla Rogatka. Sympatyczny nosorożec przypomina uczniom o zachowaniu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.
Do konkursu Akcji Mural zostało zgłoszonych prawie 2 tys. prac wykonanych przez ponad 19 tys. uczniów i nauczycieli szkół podstawowych w całej Polsce. Akcja miała swój finał w czerwcu tego roku. Zwycięski mural – zaprojektowany przez uczniów klasy VIC z Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie – został przeniesiony na ścianę budynku w centrum stolicy. Można go podziwiać do końca roku przy placu Zawiszy w Warszawie. W ramach nagrody głównej w zwycięskiej szkole zostały również odmalowane sale lekcyjne, a laureaci wyruszyli na zieloną szkołę do Wrocławia i w Karkonosze. Podczas wycieczki mieli okazję m.in. wspiąć się na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy, pospacerować po starym mieście we Wrocławiu czy odwiedzić Panoramę Racławicką i Afrykarium. Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych przeprowadzonych przez Zespół Kampanii Kolejowe ABC. Podczas zajęć mogli pogłębić swoją widzę dotyczącą bezpiecznego zachowania w pobliżu przejazdów kolejowych, w pociągu, na dworcu czy na peronie.
W konkursie zostało wyróżnionych również 5 innych szkół. W każdej z nich odmalowano sale lekcyjne, a do uczniów trafiły książeczki edukacyjne Kampanii Kolejowe ABC. Wśród wyróżnionych placówek znalazły się: Szkoła Podstawowa nr 124 im. S. Jachowicza w Warszawie, Szkoła Podstawowa w Dunkowej, Szkoła Podstawowa w Nowej Iwicznej, Szkoła Podstawowa nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Toruniu oraz Szkoła Podstawowa im. Ks. Twardowskiego w Szkotowie.
– Konkurs w ramach Akcji Mural cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jestem przekonany, że dzięki pięknie odnowionym klasom dzieci z wyróżnionych szkół już zawsze będą wiedzieć, jak zachować się w pobliżu torów, na dworcu czy w pociągu. Szczególnie, że w każdym odmalowanym pomieszczeniu będzie im o tym przypominał nosorożec Rogatek, bohater naszej Kampanii Kolejowe ABC – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Kampania Kolejowe ABC realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, propagująca zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Dodatkowych informacji udziela:
Natalia Krapacz
Zastępca Dyrektora Departamentu Przewozów Pasażerskich
e-mail: natalia.krapacz@utk.gov.pl, tel. kom.: 783 914 315

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.