Komunikaty PR

Rogatek w nowych salach lekcyjnych – efekt Akcji Mural

2020-10-06  |  16:35
Biuro prasowe

Rogatek w nowych salach lekcyjnych – efekt Akcji Mural

Nagrody odebrane – sale szkolne pomalowane! Nosorożec Rogatek, bohater prowadzonej przez Urząd Transportu Kolejowego Kampanii Kolejowe ABC, znalazł się w salach lekcyjnych w sześciu szkołach. Wszystko dzięki Akcji Mural oraz zaangażowaniu uczniów i nauczycieli. Klasy zostały wyremontowane i pomalowane w zwycięskiej szkole z Nowej Szarzyny oraz pięciu wyróżnionych placówkach. W każdej odnowionej sali znalazło się miejsce dla Rogatka. Sympatyczny nosorożec przypomina uczniom o zachowaniu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

Do konkursu Akcji Mural zostało zgłoszonych prawie 2 tys. prac wykonanych przez ponad 19 tys. uczniów i nauczycieli szkół podstawowych w całej Polsce. Akcja miała swój finał w czerwcu tego roku. Zwycięski mural – zaprojektowany przez uczniów klasy VIC z Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie – został przeniesiony na ścianę budynku w centrum stolicy. Można go podziwiać do końca roku przy placu Zawiszy w Warszawie. W ramach nagrody głównej w zwycięskiej szkole zostały również odmalowane sale lekcyjne, a laureaci wyruszyli na zieloną szkołę do Wrocławia i w Karkonosze. Podczas wycieczki mieli okazję m.in. wspiąć się na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy, pospacerować po starym mieście we Wrocławiu czy odwiedzić Panoramę Racławicką i Afrykarium. Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych przeprowadzonych przez Zespół Kampanii Kolejowe ABC. Podczas zajęć mogli pogłębić swoją widzę dotyczącą bezpiecznego zachowania w pobliżu przejazdów kolejowych, w pociągu, na dworcu czy na peronie.

W konkursie zostało wyróżnionych również 5 innych szkół. W każdej z nich odmalowano sale lekcyjne, a do uczniów trafiły książeczki edukacyjne Kampanii Kolejowe ABC. Wśród wyróżnionych placówek znalazły się: Szkoła Podstawowa nr 124 im. S. Jachowicza w Warszawie, Szkoła Podstawowa w Dunkowej, Szkoła Podstawowa w Nowej Iwicznej, Szkoła Podstawowa nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Toruniu oraz Szkoła Podstawowa im. Ks. Twardowskiego w Szkotowie.

Konkurs w ramach Akcji Mural cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jestem przekonany, że dzięki pięknie odnowionym klasom dzieci z wyróżnionych szkół już zawsze będą wiedzieć, jak zachować się w pobliżu torów, na dworcu czy w pociągu. Szczególnie, że w każdym odmalowanym pomieszczeniu będzie im o tym przypominał nosorożec Rogatek, bohater naszej Kampanii Kolejowe ABC – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Kampania Kolejowe ABC realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, propagująca zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Dodatkowych informacji udziela:

Natalia Krapacz

Zastępca Dyrektora Departamentu Przewozów Pasażerskich

e-mail: natalia.krapacz@utk.gov.pl, tel. kom.: 783 914 315

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.