Rozpoczęła się akcja „Komputer dla ucznia”
Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Amest Otwock sp. z o.o. rozpoczęli akcję charytatywną na rzecz dzieci i młodzieży dotkniętych problemem wykluczenia cyfrowego. Kilkanaście rodzin z terenu powiatu otwockiego otrzymało komputery z oprogramowaniem, pozwalające na uczestniczenie w zajęciach szkolnych za pośrednictwem Internetu. Caritas i Amest Otwock zapraszają kolejne firmy, instytucje i osoby prywatne do przekazywania komputerów na rzecz dzieci i młodzieży.
W sytuacji epidemii koronawirusa nauczanie szkolne jest prowadzone za pośrednictwem Internetu. Daje to szkołom i dzieciom szerokie możliwości realizowania zajęć dydaktycznych, utrzymywania kontaktu ze szkołą, nauczycielami i grupą rówieśniczą. Niestety nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputerów, by móc uczestniczyć w zajęciach. Jest to realny problem wielu rodzin ubogich materialnie. Dlatego Amest Otwock Sp. z o.o. i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej podjęły współpracę. W jej efekcie zakupiono kilkanaście komputerów wyposażonych w oprogramowanie, które zostały przekazane potrzebującym dzieciom i młodzieży.
- Pracujemy razem, aby umożliwić naukę uczniom wykluczonym cyfrowo. W pierwszej kolejności udostępniamy komputery niezbędne do edukacji rodzinom z powiatu otwockiego. Zostały one zakupione i przygotowane przez Amest-Otwock sp. z o.o. Ale nie chcemy na tym poprzestać. Już dziś zapraszamy kolejne firmy i zamożne osoby prywatne do dołączenia do naszej wspólnej akcji „Komputer dla ucznia”. Podjęta przez nas inicjatywa to dobry przykład współpracy lokalnego biznesu oraz instytucji charytatywnej Kościoła katolickiego. Pomóżmy dzieciom, zainwestujmy w ich przyszłość - zaznacza Ks. Kamil Chojnacki, Dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Wspólny projekt ma na celu wyrównanie szans beneficjentów, wśród których są dzieci z rodzin ubogich lub wielodzietnych. Prezes firmy Amest Otwock, Felice Scoccimarro, przekazując na ten cel środki finansowe, podkreślił, jak ważna jest wzajemna pomoc lokalnej społeczności i wspólna wrażliwość społeczna instytucji charytatywnej Kościoła katolickiego oraz miejscowego przedsiębiorstwa. – W tym trudnym czasie musimy być solidarni z osobami szczególnie potrzebującymi. To nasz moralny obowiązek. Cieszę się, że możemy nieść pomoc z zaufaną i szanowaną organizacją, jaką jest Caritas. Dbajmy o siebie i innych. Okres pandemii to próba dla człowieczeństwa. Zachęcamy inne firmy, by włączyły się w naszą akcję. Jeżeli teraz nie zaopatrzymy dzieci w narzędzia edukacyjne to ograniczymy ich możliwości rozwojowe – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes zarządu Amest Otwock sp. z o.o.
- Pomoc spotkała się z wyrazami ogromnej radości ze strony uczniów i rodzin. Dzieci są przeszczęśliwe, a rodzice bardzo wdzięczni. Dziękujemy za pamięć i wsparcie w trudnym dla wszystkich czasie - dodaje Magdalena Urbaniak, kierownik Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku.
Firmy, instytucje i osoby prywatne zainteresowane przekazaniem uczniom z ubogich rodzin komputerów do nauki szkolnej, lub środków na ich zakup za pośrednictwem Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej zapraszane są do kontaktu.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.