Rozwój układu pokarmowego niemowlęcia
W okresie 1000 pierwszych dni życia układ pokarmowy dziecka jest szczególnie delikatny i wrażliwy. Jeszcze długo po narodzinach dojrzewa i uczy się harmonijnej pracy, aby z czasem doskonalić swoje funkcje. Zobacz, jakie zmiany zachodzą w małym brzuszku w początkowym okresie życia dziecka i poznaj wskazówki, jak zadbać o szczególne potrzeby żywieniowe niemowlęcia w tym czasie.
Rozwój układu pokarmowego dziecka trwa również poza łonem mamy
Po przyjściu noworodka na świat jego układ pokarmowy wciąż dojrzewa, aby w pełni ukształtować się około 5.-7. roku życia. Już w życiu płodowym rozpoczyna się stopniowa kolonizacja układu pokarmowego przez bakterie – w ten sposób buduje się mikrobiota jelitowa. Na jej rozwój wpływają różnorodne czynniki, takie jak rodzaj porodu oraz sposób karmienia w pierwszym okresie życia dziecka. U niemowląt karmionych pokarmem mamy dominuje rozwój dobroczynnych bifidobakterii i pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus, co jest zależne między innymi od obecności oligosacharydów w mleku kobiety. Dopiero około 3. roku życia mikrobiota jelitowa dziecka upodabnia się do tej obserwowanej u osoby dorosłej[1].
To ciekawe! Objętość żołądka dziecka zmienia się z dnia na dzień. U noworodka w pierwszym tygodniu życia jest to jedynie 5-7 ml, co można porównać do małej wiśni. Po zaledwie miesiącu objętość zwiększa się już do 80-150 ml, a więc do wielkości jaja kurzego![2] |
Mleko mamy jest idealne dla jeszcze niedojrzałego brzuszka
Na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu pokarmowego niemowlęcia duży wpływ ma sposób żywienia. W pierwszych latach życia mechanizmy odpowiedzialne za trawienie i wchłanianie składników odżywczych wciąż się kształtują, dlatego układ pokarmowy nie potrafi sobie jeszcze poradzić z każdym pożywieniem. To między innymi dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia i kontynuację tego sposobu żywienia do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety dziecka.
Mleko mamy zawiera niemal wszystkie potrzebne do harmonijnego wzrostu i rozwoju niemowlęcia składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach (poza witaminami D i K, które należy suplementować dziecku zgodnie z zaleceniami lekarza).
Czy wiesz, jaka jest typowa sylwetka małego dziecka? Postawa malucha charakteryzuje się wydatnym brzuszkiem. Jest to czymś naturalnym i ma związek ze słabszym rozwojem mięśni ściany jamy brzusznej. Dopiero w wieku około 3-4 lat mięśnie brzucha staną się na tyle mocne, by nadać mu bardziej płaski wygląd. |
Z troski o delikatny brzuszek
Wiedząc już, że układ pokarmowy dziecka rozwija się przez cały okres 1000 pierwszych dni życia, warto pamiętać, że w tym szczególnym czasie wymaga on odpowiedniej troski. Właśnie dlatego jeśli mama nie może karmić piersią, powinna wraz z lekarzem pediatrą wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Z myślą o najmłodszych i ich delikatnych brzuszkach została opracowana najdelikatniejsza[3] formuła Bebiko PRO+ 2, dająca podwójne wsparcie dla wciąż dojrzewających malutkich brzuszków dzięki wykorzystaniu :
- LACTOFIDUS – procesu inspirowanego naturalnym procesem fermentacji mlekowej,
- unikalnej kompozycji błonnika GOS/FOS
oraz kompletnej kompozycji[4] składników odżywczych wspierających prawidłowy rozwój[5], takich jak:
- kwasy omega 3 (DHA dla prawidłowego rozwoju wzroku[6] i mózgu oraz ALA dla mózgu i tkanki nerwowej),
- wapń i witamina D, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości i zębów,
- żelazo i jod, wspierające prawidłowy rozwój poznawczy.
Czy wiesz, że jelito jest określane jako „drugi mózg”? Już od pierwszych dni życia malucha jego jelita i mózg są ze sobą powiązane. W jelitach zlokalizowana jest duża sieć połączeń nerwowych, która wpływa na nastrój, pamięć, sen, apetyt i uczucie sytości. To dlatego dziecko jest szczęśliwe, kiedy nie doskwierają mu żadne dolegliwości trawienne, a jego brzuszek jest pełny[7]. |
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
[1] https://www.bebiklub.pl/zywienie-dziecka/dieta-dziecka/czym-jest-mikroflora
[2] https://www.bebiklub.pl/zywienie-dziecka/dieta-dziecka/dobre-samopoczucie-twojego-dziecka-zaczyna-sie-w-brzuszku
[3] Wśród mlek następnych Bebiko.
[4] Zgodnie z przepisami prawa.
[5] Zgodnie z przepisami prawa zawiera wapń i witaminę D, niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości i zębów.
[6] Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie
[7] Giulia Enders, Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała, Łódź, 2015 r.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.