Komunikaty PR

Ruch to zdrowie! Jak zachęcić dziecko do wakacyjnych aktywności?

2022-06-30  |  15:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.23 MB )

Regularna aktywność fizyczna – obok właściwie zbilansowanej diety – jest niezbędna w każdym wieku. Ruch jest szczególnie ważny w przypadku najmłodszych. To jeden z kluczowych czynników warunkujący prawidłowy rozwój czy ochronę przed niektórymi chorobami. Im szybciej rodzice zachęcą dziecko do różnego rodzaju aktywności, tym większa szansa na to, że w przyszłości nie będzie miało ono trudności z kondycją i sprawnością, a sport traktować będzie jako najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu. Lato to idealny czas na urozmaicone zajęcia ruchowe, które zaszczepią u dziecka pasję do sportu. Co zrobić, aby zapewnić dziecku wakacyjne aktywności, a przy tym świetną rozrywkę – również wtedy, gdy dłuższy urlop nie jest możliwy? Poznaj kilka wskazówek.

Odkrywajcie bliskie okolice

Zaproponowanie dziecku aktywności dostarczającej jednocześnie rozrywki jest możliwe, nawet jeśli nie wyjeżdżacie nad morze, jezioro czy w góry. Czasem umożliwi to niedaleka piesza przechadzka, wypad na rowery czy bilet autobusowy. Wystarczy, że wcześniej prześledzicie mapę okolicy. Znajdźcie interesujące, dopasowane do wieku dziecka miejsca i wyruszcie na wycieczkę. Być może w pobliżu jest nowo powstały park rozrywki, plac zabaw, trampoliny, dmuchańce, ścianka wspinaczkowa czy interesująca ścieżka rowerowa? Warto poszukać też innych atrakcji – zamków, muzeów czy leśnych szlaków. Nawet jeśli dziecko może wydawać się za małe na takie rozrywki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sama wyprawa w połączeniu z ciekawymi opowieściami będzie dla niego niezapomnianym przeżyciem. Zwłaszcza gdy dowie się, gdzie dawniej żyli rycerze, królowie i księżniczki, a pobliski las to dom dla lisów, saren czy borsuków. Każda taka wyprawa to inwestycja w rozwój dziecka i poszerzanie jego horyzontów.

Aktywność dzieci a zalecenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dzieci od 5. do 17. roku życia podejmowały co najmniej 60 minut umiarkowanego lub intensywnego wysiłku fizycznego każdego dnia. Regularna aktywność ruchowa wspiera prawidłowy rozwój, koordynację ruchową, zapobiega wadom postawy czy ich pogłębianiu, wzmacnia kości, mięśnie, odporność i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość. Ponadto ruch to także świetny sposób na rozładowanie stresu, poprawienie podzielności uwagi i koncentracji. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa także na jakość snu, kreatywność czy zdolności społeczne. Czy wiesz, że podczas wysiłku w organizmie wytwarzane są endorfiny nazywane hormonem szczęścia?[1]

Wodne szaleństwa

Letnie miesiące, takie jak lipiec i sierpień, to okres, gdy pogoda najczęściej bywa upalna. Wtedy idealnym rozwiązaniem na ochłodę jest zabawa w wodzie. Warto pamiętać, że również w mieście jest na to sposób. Sprawdźcie, gdzie w okolicy jest kryty basen (taki pomysł będzie idealny także podczas deszczowego dnia). Być może niedaleko znajduje się park wodny lub kąpielisko na otwartej przestrzeni? W takich kompleksach najczęściej są dostępne różnego rodzaju brodziki, zjeżdżalnie i inne wodne atrakcje, które najmłodsi z dużym prawdopodobieństwem pokochają. Podczas planowania wodnych aktywności zawsze jednak wcześniej sprawdźcie, czy miejsce, do którego chcecie się udać, jest bezpieczne i strzeżone przez ratowników.

Rower, rolki, a może kajaki?

Wspólne zwiedzanie okolicy przy wykorzystaniu roweru, hulajnogi czy rolek to świetny pomysł na aktywne spędzenie letniego dnia. Zaplanujcie sobie ciekawą trasę, która nie znudzi dziecka nieustanną jazdą. Możecie również wyznaczyć sobie konkretny cel, np. wycieczkę do lasu czy zoo.

Lato w mieście

Wakacje to czas, w którym przedszkola i szkoły zwykle są zamknięte. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich we współpracy z urzędami miasta organizują dodatkowe zajęcia czy letnie wyjazdy. Najmłodsi mogą skorzystać z inicjatywy „lato w mieście”, która zapewnia im opiekę z pełnym wachlarzem interesujących zajęć. Aktywności ruchowych połączonych z zabawą można szukać także w domach kultury czy klubach sportowych, które umożliwiają najmłodszym udział w różnego rodzaju letnich zajęciach – warsztatach, wycieczkach rekreacyjnych, tańcach, gimnastyce i innych aktywnościach. Być może biorąc udział w takich zajęciach, dziecko odkryje w sobie nową pasję?
 

Edukacja to podstawa

Kluczową rolę w dbaniu o regularną aktywność fizyczną dziecka odgrywają rodzice. To oni przekazują wiedzę na temat codziennych potrzeb, ale ważne jest także, aby byli dobrym przykładem. Jeśli mama i tata sami dbają o właściwą dietę, spędzają czas aktywnie i uprawiają sporty – istnieje większe prawdopodobieństwo, że także ich dziecko będzie powielało takie zachowania. Bardzo ważnym miejscem na przekazywanie wiedzy na temat zdrowego stylu życia są również przedszkola i szkoły. A więc także wychowawcy mają wpływ na wykształcenie pewnych nawyków. To oni podczas zajęć mogą zachęcać najmłodszych do ruchu, aktywnego stylu życia w zgodzie z naturą czy dbania o przyrodę. Warto, aby zgłaszali swoje klasy do udziału w programach edukacyjnych, takich jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. To największy w Polsce projekt o ekologii i życiu w zgodzie z naturą dla dzieci, organizowany już od 14 lat przez markę Kubuś. Skierowany jest do przedszkoli i uczniów klas I-III szkół podstawowych i ma na celu naukę podstawowych zasad ochrony środowiska, szacunku do roślin i zwierząt, recyklingu, właściwego odżywiania, gospodarowania pieniędzmi oraz aktywnego spędzania czasu w zgodzie z naturą. Zapisy do kolejnej edycji już we wrześniu, a więcej informacji o programie można przeczytać na stronie www.przyjacielenatury.pl.

 


[1] https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/aktywnosc-fizyczna-dzieci-i-mlodziezy-koniecznosc-czy-przyjemnosc/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko „Mój zaczarowany świat” – startuje konkurs dla przedszkoli w całej Polsce Biuro prasowe
2024-04-26 | 10:05

„Mój zaczarowany świat” – startuje konkurs dla przedszkoli w całej Polsce

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka w czerwcu, Primater ogłasza dedykowany przedszkolom konkurs plastyczny „Mój zaczarowany świat”. Zwycięska placówka dla
Dziecko Rozmowa lepsza od kar i nagród
2024-04-25 | 12:00

Rozmowa lepsza od kar i nagród

Żyjemy w czasach, kiedy wszystko pędzi do przodu, a to z kolei sprawia, że wielu z nas wychowując swoje dzieci korzysta z systemów kar i nagród, które przynoszą
Dziecko Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze
2024-04-24 | 13:00

Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze

W najbliższy czwartek – 25 kwietnia 2024 roku, w Auli im. Kazimierza Lepszegow budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 12 w Katowicach o godz. 11.00

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.