Komunikaty PR

Rusza XIV edycja programu o bezpieczeństwie Akademia Bezpiecznego Puchatka

2022-09-28  |  14:40
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.08 MB )

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ruszyły zapisy do XIV edycji jednego z największych w Polsce programów edukacyjnych „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Dzięki projektowi świeżo upieczeni uczniowie mogą zdobywać przydatną wiedzę na temat zasad dbania o bezpieczeństwo. Co roku w projekcie uczestniczy ponad 200 tysięcy pierwszoklasistów z co drugiej szkoły podstawowej w Polsce, a w dotychczasowych edycjach wzięły udział już niemal 3 miliony dzieci z 16 województw. Ponieważ nauka jest jeszcze ciekawsza, gdy towarzyszy jej zabawa, w tym roku projekt umożliwia swoim podopiecznym wzięcie udziału w specjalnym konkursie.

Bezpieczeństwo dziecka jest bardzo ważne. Zwłaszcza wtedy, gdy najmłodsi stają przed wyzwaniem przekroczenia progu szkoły po raz pierwszy. Poza nowymi obowiązkami okres ten wiąże się dla pierwszoklasisty z zupełnie nieznanymi dotąd sytuacjami: nawiązywaniem nowych relacji z rówieśnikami, samodzielnymi powrotami ze szkoły, wycieczkami klasowymi, korzystaniem z internetu czy zostawaniem samemu w domu. Choć świadomość dotycząca nauki dbania o bezpieczeństwo w tym wyjątkowym dla najmłodszych czasie jest wśród opiekunów i nauczycieli coraz większa, liczne badania pokazują, że wciąż istnieje potrzeba edukacji w tym zakresie – szczególnie dzieci.

Czy wiesz, że…

według danych dotyczących wypadków drogowych w Polsce w 2021 r. miało miejsce aż 1775 wypadków drogowych z udziałem dzieci?[1]

5 sfer bezpieczeństwa dziecka, o które warto zadbać

Rozpoznawanie zagrożeń i podejmowanie świadomych decyzji – zarówno na drodze, jak i w innych okolicznościach – to bardzo ważne umiejętności, których dzieci powinny uczyć się już od wczesnych lat szkolnych. Właśnie dlatego powstała „Akademia Bezpiecznego Puchatka” – program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, który obejmuje tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w pięciu strefach: na drodze, w domu, w szkole, w internecie, a także w relacji z rówieśnikami. W programie co roku bierze udział ponad 200 tysięcy dzieci i niemal 13 tysięcy nauczycieli z 10 tysięcy szkół podstawowych w kraju. Uczestnicy programu otrzymują dostęp do darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez ekspertów, w tym psychologów, metodyków i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji. To m.in. pomoce dydaktyczne wraz ze scenariuszami lekcyjnymi, filmy edukacyjne czy karty pracy dla uczniów.

„Świadome poruszanie się po drodze jest niezwykle istotne już od najmłodszych lat. Zwłaszcza że już po ukończeniu 7. roku życia dzieci stają się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Odpowiednie reakcje pozwolą bowiem nie tylko uniknąć przykrych zdarzeń, a być może pomogą także uratować komuś życie. Aby jednak wykształcić wśród dzieci właściwe nawyki dotyczące bezpiecznych zachowań, kluczowa jest skuteczna edukacja. Akademia Bezpiecznego Puchatka to projekt, który wspiera najmłodszych w nauce zasad dotyczących poruszania się po drodze. Dzięki materiałom edukacyjnym najmłodsi dowiadują się nie tylko jak prawidłowo korzystać z przejść dla pieszych, jezdni czy pobocza, ale także bycia widocznym na drodze oraz w jaki sposób bezpiecznie podróżować rowerem, publicznymi środkami transportu czy jako pasażer w samochodzie” – komentuje nadkom. Robert Opas, Wydział Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

„Rodzicom zależy, aby ich dzieci miały pełne radości i beztroskie dzieciństwo, a przy tym były bezpieczne. Choć nie uchronimy najmłodszych przed wszystkimi zagrożeniami, możemy uczyć ich, jak właściwie na nie reagować. Dzięki temu, że program uwzględnia szeroki zakres tematyczny, oprócz zasad ruchu drogowego, przekazujemy dzieciom wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy, poruszania się w internecie, samodzielnego pozostawania w domu, utrzymywania bezpiecznych relacji z rówieśnikami, a także właściwych reakcji w kontakcie z nieznajomymi. Cieszymy się, że program co roku zdobywa coraz większe zaufanie wśród rodziców i nauczycieli. Udział w zajęciach to ogromna inwestycja w budowanie świadomych przyszłych pokoleń. Dzięki programowi zasad bezpieczeństwa uczyło się już niemal 3 miliony dzieci, a dzięki kolejnym edycjom mamy możliwość trafiania z edukacją do jeszcze szerszego grona najmłodszych” – dodaje mł. insp. Wanda Mende naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

Jak wziąć udział w programie?

Aby dołączyć do XIV edycji Akademii Bezpiecznego Puchatka, wystarczy zgłosić szkołę poprzez kontakt telefoniczny z przedstawicielem organizatora lub za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej www.akademiapuchatka.pl.

Zgłoszona szkoła otrzymuje drogą elektroniczną komplet materiałów edukacyjnych, a nauczyciele realizują program poprzez przeprowadzanie zajęć związanych z bezpieczeństwem na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych.

Po przeprowadzeniu zajęć dzieci weryfikują swoją wiedzę, rozwiązując na stronie programu Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.

Na koniec nauczyciel koordynujący wypełnia Ankietę podsumowującą, co jest podstawą do otrzymania przez szkołę Certyfikatu potwierdzającego udział w programie oraz wzoru Dyplomu dla uczniów.

Aktualna edycja trwa od 1 września 2022 r. do 23 czerwca 2023 r. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

Specjalny konkurs dla szkół

Nauka połączona z zabawą to dobry sposób na przyswajanie wiedzy. Właśnie dlatego oprócz zajęć w ramach Akademii Bezpiecznego Puchatka tegoroczna edycja kontynuuje możliwość wzięcia udziału w konkursie szkolnym. Wszystkie dzieci, które uczestniczą w programie, wraz z nauczycielami rozwiązują kreatywne zadanie związane z bezpieczeństwem. Szczegóły dotyczące konkursowego zadania zostaną przedstawione już w październiku. Klasom, które zgłoszą najciekawsze projekty, zostaną przyznane atrakcyjne nagrody. Konkurs startuje w październiku 2022 roku, a wszystkie szczegóły będzie można znaleźć na stronie www.akademiapuchatka.pl.

O Programie

„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to największy w Polsce program edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa skierowany do I klas szkół podstawowych w całym kraju. Organizowany jest od 14 lat przez markę Puchatek, we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Wydziałem Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego KGP. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. Do tej pory w programie wzięło udział łącznie prawie 3 000 000 dzieci. Szczegóły na www.akademiapuchatka.pl.

 


[1] Wypadki drogowe w Polsce w 2021 roku. Komenda Główna Policji Biuro Ruchu Drogowego. Warszawa, 2022. https://statystyka.policja.pl/download/20/381967/Wypadkidrogowe2021.pdf

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.