Komunikaty PR

Ruszyła druga, po pilotażu, edycja programu "Wspierająca Szkoła"!

2024-05-15  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Przemysław Śmiałkowski
Fundacja Adamed

Karowa 31A,
00-324 Warszawa
biuroprasowe|fundacjaadamed.pl| |biuroprasowe|fundacjaadamed.pl
+48518930104
https://fundacjaadamed.pl

Tylko w ubiegłym roku w całym kraju odnotowano niemal 2 tys. prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. To o blisko 100 przypadków więcej niż w roku 2022. Fundacja Adamed wraz z serwisem Życie Warte Jest Rozmowy kontynuuje zapoczątkowany w ubiegłym roku projekt Wspierająca Szkoła, by budować wspierające otoczenie dla młodych osób w kryzysie psychicznym. W kwietniu rozpoczęła się kolejna edycja, która obejmie przynajmniej 25 placówek edukacyjnych. Część szkół już rozpoczęło pierwsze szkolenia i warsztaty dla pracowników oraz rodziców. Placówki, które skorzystają z pełnego pakietu oferowanego w ramach tej inicjatywy otrzymają Certyfikat Wspierająca Szkoła.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Cierpi na nią około 280 milionów ludzi, w tym także dzieci i młodzież. Aby wesprzeć budowanie dobrostanu uczniów, Fundacja Adamed wraz z serwisem Życie Warte Jest Rozmowy we wrześniu ub.r. rozpoczęła pilotaż projektu Wspierająca Szkoła. Blisko 350 uczestników z 5 placówek z Warszawy i Pabianic – dyrektorów, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych oraz rodziców zostało objętych działaniami, w tym warsztatami stacjonarnymi i online, szkoleniami psychoedukacyjnymi i indywidualnymi konsultacjami.

   - Ogromne zainteresowanie z jakim spotkał się pilotaż programu Wspierająca Szkoła dowodzi, że rodzice oraz pedagodzy dostrzegają skalę problemu jakim jest pogarszająca się kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w Polsce. Często bywa tak, że to psycholog szkolny lub nauczyciel jest pierwszą osobą, która zauważa problem u dziecka. Jako Fundacja Adamed chcemy wyposażyć kadrę pedagogiczną, ale także rodziców i opiekunów oraz grupę rówieśniczą w narzędzia, dzięki którym będą oni wiedzieć jak zaradzić kryzysom psychicznym, a także jak wesprzeć młodego człowieka i gdzie szukać pomocy, gdy do takiego kryzysu już dojdzie – mówi Katarzyna Dubno, członkini zarządu Fundacji Adamed, pomysłodawcy programu Wspierająca Szkoła.

Warsztaty oraz działania edukacyjne w ramach tegorocznej edycji programu Wspierająca Szkoła rozpoczęły się w połowie kwietnia. Weźmie w nich udział 25 placówek z 16 województw wyłonionych na podstawie zgłoszeń. Edycja trwać będzie do końca roku. O dużym zainteresowaniu projektem świadczy niemal 200 zgłoszeń, które spłynęły do organizatorów w trakcie trwającego cały marzec naboru. 

W ramach obecnej edycji projektu, Fundacja Adamed oraz współpracujący z nią eksperci serwisu Życie Warte Jest Rozmowy przygotowali szereg działań edukacyjnych, w tym webinary skierowane do dyrektorów placówek oświatowych na temat zjawiska zachowań samobójczych oraz założeń programu „Wspierająca Szkoła”, a także szkolenia dla pracówników szkół, w tym: nauczycieli, psychologów, pedagogów i pielęgniarek szkolnych, w zakresie:

 

  • Uczeń w kryzysie psychicznym – jak go rozpoznać i wspierać?
  • Rodzice ucznia w kryzysie psychicznym – jak ich motywować do współpracy?
  • Uczeń po próbie samobójczej – jak go wspierać w powrocie do szkoły?
  • Dobrostan psychiczny nauczyciela – jak radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami?

 

Ponadto, szkoły uzyskają profesjonalne wsparcie w stworzeniu procedury kryzysowej i powołaniu zespołu kryzysowego oraz możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji w przypadku kryzysu u ucznia lub zauważenia u siebie symptomów wypalenia zawodowego, a także dostęp do materiałów edukacyjnych opracowanych specjalnie na potrzeby programu Wspierająca Szkoła.

Program w swoich założeniach skupia się także na edukacji rodziców i opiekunów. Będą oni mieli możliwość wzięcia udziału w webinarze poświęconym sposobom rozpoznania i reakcji na kryzys emocjonalny u nastolatków, jak i skorzystać z pakietu bezpłatnych konsultacji w przypadku samobójstwa, próby samobójczej, bądź zachowań autodestrukcyjnych u młodej osoby.

Lucyna Kicińska, Członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, jednego z patronów programu Wspierająca Szkoła, ekspertka prowadząca spotkania w ramach programu, tłumaczy:

- Cieszę się, że razem z Fundacją Adamed i serwisem Życie Warte Jest Rozmowy, jako eksperci z ramienia PTS, możemy realizować kolejną już odsłonę tak ważnego społecznie projektu. Od początku wierzyliśmy, że tego typu inicjatywa jest, szczególnie w dzisiejszych czasach, bardzo potrzebna – zarówno pracownikom szkół, jak i rodzicom oraz uczniom. Kolejną edycję rozpoczynamy bogatsi o wnioski wyciągnięte w trakcie ewaluacji pilotażu. Głównym założeniem programu jest przekazanie narzędzi, które pomogą rozpoznać pierwsze oznaki pogarszającego się stanu psychicznego u młodej osoby. Zależy nam, aby wyposażyć wszystkich uczestników spotkań w wiedzę na temat właściwych scenariuszy postępowania, które powinny być stosowane w przypadku podejrzenia kryzysu, z naciskiem na empatyczne i proaktywne podejście. 

 – Za nami inauguracja kolejnej transzy projektu, który jest niezwykle bliski misji Adamed Pharma. Firmy odpowiedzialnej społecznie, która od początku swojego istnienia odpowiada na kluczowe wyzwania współczesnej medycyny. Dzisiaj jednym z nich jest wysoki odsetek prób samobójczych wśród młodzieży szkolnej. Ufam, że dzięki Wspierającej Szkole nauczyciele, kadra i rodzice placówek objętych programem   otrzymają niezbędną wiedzę, która pomoże im skutecznie reagować w walce z kryzysem, jak i zapobiegać tragedii – dodaje Agnieszka Rejer-Mellin, Kierowniczka Komunikacji Zewnętrznej i Zaangażowania Społecznego Adamed Pharma S.A., partnera programu Wspierająca Szkoła.

Współorganizatorami programu są Fundacja Adamed oraz serwis Życie Warte Jest Rozmowy. Patronatu inicjatywie udzielili: Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Partnerem programu jest Adamed Pharma.

Szczegółowe informacje dotyczące programu, jego założeń, przebiegu, oraz wyłonionych do udziału w tej edycji szkół, czy ekspertów odpowiadających za merytoryczną stronę programu dostępne są na stronie internetowej  www.wspierajacaszkola.pl, gdzie zamieszczone zostały również ogólnodostępne treści edukacyjne

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fundacja Adamed
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Połowa Polaków chce zmiany określenia „urlop macierzyński” na neutralne Biuro prasowe
2024-07-16 | 12:00

Połowa Polaków chce zmiany określenia „urlop macierzyński” na neutralne

Tylko ⅕ Polaków nie widzi potrzeby zmiany nazwy „urlop macierzyński”, a ⅖ jest zdania, że sugeruje ona, że czas opieki nad niemowlęciem jest czasem odpoczynku.
Dziecko SpynkaMobile – przestrzeń rozwoju dzieci
2024-07-14 | 13:30

SpynkaMobile – przestrzeń rozwoju dzieci

W dniu 10 lipca w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja SpynkiMobile czyli innowacyjnej przestrzeni wspierającej rozwój dzieci – rozwiązania przygotowanego
Dziecko Bezpłatne warsztaty budowania z klocków dla najmłodszych w CH Targówek!
2024-07-08 | 12:00

Bezpłatne warsztaty budowania z klocków dla najmłodszych w CH Targówek!

Spędź z nami kreatywne wakacje w mieście! Warszawskie centrum handlowe Targówek zaprasza wszystkie dzieci do udziału w Wakacyjnej Akademii Budowania! Przez cały lipiec najmłodsi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.