Komunikaty PR

Ruszyła kolejna edycja programu Akademia Bezpiecznego Puchatka

2021-11-24  |  08:00
Biuro prasowe

1 września 2021 r. wystartowała XIII edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka, największego w Polsce programu edukacyjnego o tematyce bezpieczeństwa, skierowanego do uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Już teraz w programie bierze udział co trzecia szkoła w Polsce – do tej pory zgłoszono aż 220 tysięcy dzieci z ponad 6 tysięcy szkół. Aby pierwszoklasiści mieli jeszcze większą radość z czerpania cennej wiedzy na temat bezpieczeństwa, wraz z tegoroczną edycją programu ruszył wyjątkowy konkurs szkolny. Zadaniem klas realizujących projekt jest stworzenie Klasowego Kodeksu Bezpieczeństwa w kreatywnej formie, a prace można zgłaszać do końca kwietnia 2022 r.

Pierwszoklasiści to mali bohaterowie, którzy już od momentu przekroczenia progu szkoły mierzą się z nie lada wyzwaniami. Choć zabawa wciąż towarzyszy im na każdym kroku życia, rozpoczęcie nauki stawia przed uczniami zupełnie nowe zadania. Dzieci uczą się koncentracji, zapamiętywania, rozwijają swoją kreatywność, a także umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Wszystko po to, aby być gotowym na kolejne doświadczenia, w tym m.in. pierwszy samodzielny powrót do domu, oczekiwanie na przyjście rodziców, kontakty z nowo poznanymi rówieśnikami czy przeglądanie internetu, gdzie wbrew pozorom nie zawsze wszystko jest bezpieczne.

Akademia Bezpiecznego Puchatka – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych

Świeżo upieczeni uczniowie są bardzo ciekawi świata, a co za tym idzie – wystawieni na wiele zagrożeń. Właśnie dlatego potrzebują przewodnika, który w interesujący sposób nauczy ich zachowań w oparciu o bezpieczeństwo, wykształci sposób radzenia sobie z trudnościami oraz funkcjonowania zarówno w szkole, jak i poza nią. Z myślą o pierwszoklasistach powstała Akademia Bezpiecznego Puchatka – ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w pięciu strefach: na drodze, w domu, w szkole, w internecie, a także w relacji z rówieśnikami. W tym roku program zwraca również uwagę na bezpieczeństwo w odniesieniu do empatii, radzenia sobie z emocjami i w relacjach z innymi dziećmi, a w ramach tego filaru we współpracy z psychologami powstały zupełnie nowe materiały dla uczniów.

„Pierwszy rok nauki to nowy i bardzo ważny etap w życiu dziecka. Przed pierwszoklasistą w tym czasie pojawia się wiele wyzwań związanych ze zdobywaniem nowych umiejętności czy nawiązywaniem relacji z rówieśnikami. Dziecko uczy się także bycia bardziej samodzielnym i odpowiedzialnym. Właśnie dlatego powstała Akademia Bezpiecznego Puchatka, która przekazuje najmłodszym wiedzę, jak zadbać o  bezpieczeństwo w nieznanych dotąd sytuacjach” – tłumaczy Dorota Liszka, manager ds. komunikacji korporacyjnej w Grupie Maspex.

Projekt cieszy się dużym zaufaniem wśród rodziców i nauczycieli od 13 lat, a do tej pory wzięło w nim udział prawie 3 mln dzieci z całej Polski. Działania podejmowane w ramach programu są wspierane przez ekspertów oraz uznane instytucje z obszaru bezpieczeństwa publicznego i edukacji – Wydział Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Wydział Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat honorowy nad programem obejmują Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty.

„Pierwszoklasiści to dla nas wyjątkowa grupa. Dzieci dopiero rozpoczynają naukę, a wiele sytuacji, z którymi spotykają się podczas pierwszych miesięcy szkolnego życia, jest dla nich zupełnie nowych. Kluczowe znaczenie w tym czasie ma właśnie edukacja, poprzez którą najmłodsi uczniowie poznają zasady bezpiecznych zachowań w swoim otoczeniu, aby wdrożyć je w życie. Akademia Bezpiecznego Puchatka to inicjatywa, która wspiera dzieci w rozwoju nowych umiejętności oraz radzeniu sobie ze stojącymi przed nimi wyzwaniami. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego projektu i przekazywać dzieciom wiedzę na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem już od 13 lat. Naszym priorytetem, oprócz zasad ruchu drogowego, są umiejętności udzielania przez najmłodszych pierwszej pomocy, cyberbezpieczeństwo, nauka bezpiecznych zachowań w domu, szczególnie podczas nieobecności rodziców i opiekunów, a także sposoby reakcji na kontakt ze strony nieznanych osób. Wspieranie najmłodszych w tym okresie to ogromna inwestycja w ich przyszłość” – komentuje kom. Aleksandra Borucka z Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

„W miarę dorastania dziecko staje się coraz bardziej aktywnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zanim to jednak nastąpi, dla własnego bezpieczeństwa musi nauczyć się obowiązujących tam podstawowych zasad. Na drodze sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego aby dziecko mogło bezpiecznie dotrzeć do szkoły i z powrotem, powinno prawidłowo rozpoznawać zagrożenia i podejmować świadome decyzje. Program Akademia Bezpiecznego Puchatka jest w tym bardzo pomocny” – dodaje kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Pierwszy taki konkurs na Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa

Czy nauka może iść w parze z zabawą i twórczością? Oczywiście! Aby jeszcze bardziej zmotywować najmłodszych do zdobywania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa, tegoroczna edycja programu to również konkurs szkolny dla wszystkich uczestników Akademii. Zarówno dzieci, jak i nauczyciele będą mogli wykazać się kreatywnością, tworząc swój własny Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa, czyli zestaw bezpiecznych zasad, które będą obowiązywać w ich klasie. Pobudzenie wyobraźni to jeden z celów konkursu, dlatego mile widziany jest każdy wytwór artystyczny – zarówno praca plastyczna, jak i materiał wideo. Projekty na koniec zostaną ocenione przez jury. Zgłoszenia konkursowe należy przesłać do 30 kwietnia 2022 r. na adres kontakt@akademiapuchatka.pl. Klasa z najciekawszym projektem otrzyma nagrodę główną w postaci sprzętu multimedialnego. Autorom trzech wyróżnionych prac również zostaną przekazane nagrody. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: www.akademiapuchatka.pl.  

Akademia Bezpiecznego Puchatka w pigułce

  • Aktualna edycja programu trwa od 1 września 2021 r. do 24 czerwca 2022 r. i – jak zawsze – uczestnictwo w niej jest całkowicie bezpłatne.
  • Zgłoszenie szkoły odbywa się poprzez kontakt telefoniczny z przedstawicielem organizatora lub za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej www.akademiapuchatka.pl.
  • Udział w Akademii Bezpiecznego Puchatka polega na przeprowadzaniu zajęć związanych z bezpieczeństwem oraz udzielaniem pierwszej pomocy na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych, opracowanych w oparciu o techniki szybkiego uczenia się, zapamiętywania i wspomagania kreatywności.
  • Po zakończeniu zajęć dzieci weryfikują swoją wiedzę, rozwiązując na stronie programu Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.
  • Na koniec nauczyciel koordynujący wypełnia Ankietę podsumowującą, co jest podstawą do otrzymania przez szkołę Certyfikatu potwierdzającego udział w programie oraz wzoru Dyplomu dla uczniów.
  • Tegoroczna edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka to również konkurs szkolny na Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa. Udział w nim może wziąć każdy uczestnik programu, a klasy, które zgłoszą najciekawsze projekty, zostaną nagrodzone.

O Programie

„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to największy w Polsce program edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa skierowany do I klas szkół podstawowych w całym kraju. Organizowany jest od 13 lat przez markę Puchatek, we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Wydziałem Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego KGP. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. Do tej pory w programie wzięło udział łącznie prawie 3 000 000 dzieci. Szczegóły na www.akademiapuchatka.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Spotkaj się oko w oko z egzotycznym ptasznikiem! Biuro prasowe
2022-01-20 | 10:38

Spotkaj się oko w oko z egzotycznym ptasznikiem!

Odwiedź Atrium Biała i poznaj bliżej niesamowity świat pająków! W dniach 24 stycznia – 16 kwietnia 2022 r. białostocka galeria zaprasza na niezwykłą wystawę egzotycznych
Dziecko Bezpieczeństwo dziecka podczas ferii zimowych
2022-01-20 | 08:00

Bezpieczeństwo dziecka podczas ferii zimowych

Ferie to krótki, ale bardzo potrzebny czas w życiu dziecka, który można przeznaczyć na zabawę i odpoczynek. Zimowa przerwa to także okres, w którym na rozbrykane
Dziecko Ferie ze sztuką - warsztaty plastyczne w Galerii Bronowice
2022-01-19 | 11:30

Ferie ze sztuką - warsztaty plastyczne w Galerii Bronowice

Czasu wolnego dużo, a pomysłów na spędzenie trwających już ferii zimowych tak niewiele? Galeria Bronowice wychodzi naprzeciw swoim najmłodszym klientom i zaprasza wszystkich chętnych

Więcej ważnych informacji

Media

Monika Richardson: Prawdziwi dziennikarze są już dzisiaj rzadkością. Często nie umieją pisać, to zawód wymierający

Byli dziennikarze i prezenterzy po odejściu z zawodu często próbują swoich sił w agencjach PR. Monika Richardson podkreśla, że w jej przypadku nie był to wybór, tylko konieczność. Kiedyś była gwiazdą Telewizji Polskiej, dziś jako specjalistka public relations realizuje projekty biznesowe, walczy o klientów i wie, że jest to bardzo trudny kawałek chleba. Prezenterka z żalem zauważa też, że na rynku jest coraz mniej dziennikarzy z prawdziwego zdarzenia, dla których ważna jest misja, którzy potrafią posługiwać się słowem i zachowywać obiektywizm.

Problemy społeczne

Pandemia przyspieszyła rozwój rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Coraz częściej Polacy są skłonni płacić za nie z własnej kieszeni

Po III kwartale 2021 roku wartość składki przypisanej brutto na prywatne ubezpieczenia zdrowotne przekroczyła 760 mln zł. To nieduży wydatek w porównaniu z kosztem usług medycznych opłacanych prywatnie przez pacjentów, który w 2020 roku wyniósł 44 mld zł. Liczba Polaków korzystających z prywatnych pakietów medycznych zwiększyła się o 17 proc. rok do roku, do czego wydatnie przyczyniła się także pandemia. Zdrowie już wcześniej było jednym z głównych obszarów trosk polskich respondentów, a w ubiegłym roku udział osób, dla których przedmiotem największej obawy jest brak dostępu do usług medycznych, wzrósł o 5 pkt proc. i przekroczył 70 proc.

Żywienie

Health coach: Często poczucie głodu wywołują stres i emocje. Aby rozpoznać prawdziwy głód, trzeba się wsłuchać w potrzeby swojego organizmu

Najczęściej mówi się o dwóch rodzajach głodu – fizjologicznym i emocjonalnym. By sięgnąć po jedzenie i dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, trzeba więc wsłuchać się w jego potrzeby. Musimy się zastanowić, kiedy jedliśmy ostatni posiłek, czy był wystarczająco zbilansowany i czy nie jesteśmy właśnie w jakiejś sytuacji stresowej, która może być mylnym sygnałem. Wszelkie decyzje żywieniowe powinny więc być podejmowane z rozwagą.