Samodzielne dzieci mają łatwiej
Maluchy, które są w miarę „samoobsługowe”, łatwiej adaptują się w przedszkolu i bez problemów wdrażają w szkolne obowiązki. W jaki sposób nauczyć je samodzielności i przygotować do nauki pisania dowiemy się z artykułu dostępnego na bezpłatnej platformie dla nauczycieli zmalujmyrazem.pl.
Autorka, Marta Żurawska, nauczycielka wychowania przedszkolnego, kładzie w nim nacisk na cierpliwe i konsekwentne wdrażanie dzieci w podstawowe codzienne obowiązki i czynności już od najmłodszych lat, i wkraczanie do pomocy tylko w sporadycznych przypadkach. To naprawdę procentuje w przyszłości: dzieci nauczone samodzielności mają bowiem lepszą samoocenę, są pewne siebie i niezależne, osiągają lepsze wyniki w nauce.
Nauka samodzielności obejmuje jedzenie, ubieranie, sprzątnie oraz podejmowanie pierwszych małych decyzji.
- Samodzielne jedzenie, czyli trzymanie i posługiwanie się sztućcami, ćwiczy koordynację oko-ręka i przygotowuje do prawidłowego trzymania narzędzia pisarskiego. Gryzienie, zwłaszcza twardych produktów, rozwija aparat mowy.
- Samodzielne ubieranie to nauka łączenia przyczyny ze skutkiem (ubrałeś się za lekko = zmarzłeś) oraz odkrywanie własnego ciała. Zapinanie guzików, rzepów, zamków czy wreszcie wiązanie butów doskonale ćwiczy małą motorykę.
- Samodzielne sprzątanie oznacza dla dzieci bezpieczną rutynę i wyciszenie, uczy systematyczności, ćwiczy spostrzegawczość oraz rękę – od barku po palce.
- Samodzielne podejmowanie decyzji uczy określania własnych potrzeb i ponoszenia konsekwencji własnych czynów, wzmacnia też pewność siebie.
Każda aktywność – rysowanie, szkicowanie, kolorowanie, modelowanie z plasteliny itp., która sprzyja doskonaleniu motoryki małej, bezpośrednio przekłada się na kreatywność i rozwój dziecka. To właśnie wszechstronna edukacja młodego człowieka stanowiła inspirację do stworzenia platformy Zmalujmy Razem – bezpłatnej skarbnicy wiedzy i materiałów dydaktycznych dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
https://zmalujmyrazem.pl/samodzielnosc-jako-gotowosc-do-nauki-pisania-i-czytania
Dostęp do materiałów jest bezpłatny – wystarczy się zarejestrować!
Zmalujmy Razem Przyszłość na e-platformie: www.zmalujmyrazem.pl.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.