Seth odkrywca i jego kolorowi przyjaciele – premiera nowego serialu „Fungisy!”
W Fungisowie wszystko ma swój cel! Zamieszkują je radośni bohaterowie, którzy dbają o to, by każdy żył wygodnie i przyjemnie. To najbardziej pracowite stworzonka w całej galaktyce, bo dzięki wspólnemu wysiłkowi stworzyły wyjątkowe miejsce. Twórcą serialu jest Stephen P. Neary, wybitny amerykański artysta i animator, który sam użyczył swojego głosu jednej z postaci kreskówki. Premiera nowego serialu już 16 listopada na antenie Cartoon Network.
Po świecie Fungisów oprowadza nas główny bohater, czyli mały Seth. Jest żądny przygód i nie ma dla niego większej przyjemności niż podróżowanie do bliskich i dalekich zakątków galaktyki. Nawet w szkole nie traci odkrywczego zapału. Pokazuje kolegom i koleżankom nieznane im wcześniej stworzonka – dzięki niemu mogą dowiedzieć się, że obce postaci spoza ich okolicy są bardzo fascynujące!
Jednak w tej nietuzinkowej krainie widzowie poznają nie tylko samego Setha. Spotkają też natchnionego artystę Pascala, który jest wrażliwy i nieco strachliwy, a bez jego sztuki w Fungisowie byłoby o wiele nudniej! W miasteczku każdy ma swoje zadanie, wszystkie zawody są równie potrzebne. Szkolna klasa maluchów także składa się z różnych osobowości, a ciekawskie dzieciaki znajdą rozwiązania nawet dla najbardziej nietypowych zagadek. Jedną z uczennic jest Mała Cytrynka – choć nieśmiała i niepewna siebie, ma mnóstwo świetnych pomysłów! Fungisom towarzyszy również Pam, odważna i mądra bohaterka.
W premierowych odcinkach serialu główny bohater po raz pierwszy zobaczy śnieg i będzie chciał schować go w domu, aby zawsze mieć biały puch przy sobie… Czy uda mu się rozwiązać problem topnienia? Postaci będą także musiały poradzić sobie z nagłym przybyciem ogromnych, tajemniczych Truflaków! Choć Fungisy w pierwszym odruchu chcą je przegonić, szybko zorientują się, że nawet najbardziej niezwykli przybysze mogą być świetnymi przyjaciółmi, a razem tworzą harmonijny świat, w którym wszystko się uzupełnia.
Premiera serialu animowanego „Fungisy!” w poniedziałek 16 listopada o 15:45. Emisja od poniedziałku do piątku o 15:45.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.