Seth odkrywca i jego kolorowi przyjaciele – premiera nowego serialu „Fungisy!”
W Fungisowie wszystko ma swój cel! Zamieszkują je radośni bohaterowie, którzy dbają o to, by każdy żył wygodnie i przyjemnie. To najbardziej pracowite stworzonka w całej galaktyce, bo dzięki wspólnemu wysiłkowi stworzyły wyjątkowe miejsce. Twórcą serialu jest Stephen P. Neary, wybitny amerykański artysta i animator, który sam użyczył swojego głosu jednej z postaci kreskówki. Premiera nowego serialu już 16 listopada na antenie Cartoon Network.
Po świecie Fungisów oprowadza nas główny bohater, czyli mały Seth. Jest żądny przygód i nie ma dla niego większej przyjemności niż podróżowanie do bliskich i dalekich zakątków galaktyki. Nawet w szkole nie traci odkrywczego zapału. Pokazuje kolegom i koleżankom nieznane im wcześniej stworzonka – dzięki niemu mogą dowiedzieć się, że obce postaci spoza ich okolicy są bardzo fascynujące!
Jednak w tej nietuzinkowej krainie widzowie poznają nie tylko samego Setha. Spotkają też natchnionego artystę Pascala, który jest wrażliwy i nieco strachliwy, a bez jego sztuki w Fungisowie byłoby o wiele nudniej! W miasteczku każdy ma swoje zadanie, wszystkie zawody są równie potrzebne. Szkolna klasa maluchów także składa się z różnych osobowości, a ciekawskie dzieciaki znajdą rozwiązania nawet dla najbardziej nietypowych zagadek. Jedną z uczennic jest Mała Cytrynka – choć nieśmiała i niepewna siebie, ma mnóstwo świetnych pomysłów! Fungisom towarzyszy również Pam, odważna i mądra bohaterka.
W premierowych odcinkach serialu główny bohater po raz pierwszy zobaczy śnieg i będzie chciał schować go w domu, aby zawsze mieć biały puch przy sobie… Czy uda mu się rozwiązać problem topnienia? Postaci będą także musiały poradzić sobie z nagłym przybyciem ogromnych, tajemniczych Truflaków! Choć Fungisy w pierwszym odruchu chcą je przegonić, szybko zorientują się, że nawet najbardziej niezwykli przybysze mogą być świetnymi przyjaciółmi, a razem tworzą harmonijny świat, w którym wszystko się uzupełnia.
Premiera serialu animowanego „Fungisy!” w poniedziałek 16 listopada o 15:45. Emisja od poniedziałku do piątku o 15:45.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.