Komunikaty PR

Skala wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie

2021-10-21  |  09:50
Kontakt
Michał Michalski
ITBC Communication

Al. Ks. Józefa Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
michal_michalski|itbc.pl| |michal_michalski|itbc.pl
+48 602 789 188
www.itbcgroup.pl

·Raport Global Threat Assessment 2021 przygotowany przez WeProtect Global Alliance wzywa do radykalnej zmiany międzynarodowego podejścia do wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie

·Pandemia COVID-19 przyczyniła się do znacznego wzrostu skali problemu

·Aż 1 na 3 respondentów (34%) biorących udział w globalnym badaniu Economist Impact przyznało, że w dzieciństwie zostali poproszeni o zrobienie czegoś o charakterze jednoznacznie seksualnym w internecie, z czym czuli się niekomfortowo

·Badanie pokazuje, że dzieci LGBTQ+ znajdują się w grupie bardziej narażonych na krzywdę seksualną w środowisku onlinei

·Mimo niepokojących danych przedstawionych w raporcie, istnieje nadzieja, że rozwój technologii związanych z cyberbezpieczeństwem i zwiększone zaangażowanie rządów pomogą zmniejszyć skalę problemu

 

WeProtect Global Alliance to globalny sojusz zrzeszający ponad 200 rządów, firm z sektora prywatnego i organizacji społeczeństwa obywatelskiego pracujących wspólnie w celu zmiany nastawienia międzynarodowego środowiska do problemu wykorzystywania seksualnego i niegodziwego traktowania dzieci w internecie, opublikował raport Global Threat Assessment 2021.

Zawarte w analizie dane pokazują, że skala tego typu naruszeń w internecie rośnie w tak szybkim tempie, że konieczna jak najszybsza zmiana międzynarodowego podejścia do kwestii zwiększania cyberbezpieczeństwa dzieci.

Eksperci wskazują również, że w ciągu ostatnich dwóch lat liczba zgłaszanych przypadków wykorzystywania seksualnego i niegodziwego traktowania dzieci w internecie osiągnęła najwyższy poziom o czym świadczą dane z  amerykańskiego Narodowe Centrum ds. Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych (NCMEC), które każdego dnia przetwarza 60 000 zgłoszeń dotyczących tego typu naruszeń w internecie.

Pandemia COVID-19 bez wątpienia była jednym z czynników mających wpływ na wzrost skali problemu. Coraz bardziej niepokojąca staje się stale rosnąca liczba tworzonych przez dzieci materiałów o treściach seksualnych – Fundacja Internet Watch zaobserwowała aż 77% wzrost liczby „samodzielnych” materiałów seksualnych dzieci w latach 2019-2020. To kolejny negatywny trend, który wymusza zmianę międzynarodowego podejścia do kwestii bezpieczeństwa dzieci online.

„Internet stał się centralnym elementem życia dzieci na całym świecie – zjawisko uwydatniła dodatkowo pandemia COVID-19. W ciągu ostatnich dwóch lat zaobserwowaliśmy wzrost skali i złożoności wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie. Prezentowany raport i zawarte w nim dane powinny być dla nas wszystkich sygnałem alarmowym; razem musimy zintensyfikować reakcję środowiska międzynarodowego i stworzyć bezpieczniejszy cyfrowy świat dla wszystkich dzieci” mówi Iain Drennan, Dyrektor Wykonawczy WeProtect Global Alliance.

Raport 2021 Global Threat Assessment szczegółowo opisuje skalę i zakres zagrożenia zjawiska wykorzystywania seksualnego oraz niegodziwego traktowania dzieci w internecie. Opracowanie  ma na celu zachęcenie do podjęcia działań w tej kwestii, tak aby zmniejszyć ryzyko i zapobiegać incydentom oraz nadużyciom.

Trzy główne tezy raportu to:

  1. Skala i złożoność wykorzystywania seksualnego i niegodziwego traktowania dzieci wzrasta i zaczyna przekraczać globalną zdolność reagowania.
  2. Priorytetem powinny być  działania o charakterze profilaktycznym. Niezależnie od  potrzeby zdecydowanego egzekwowania prawa i odpowiedniej reakcji  sądownictwa, prawdziwie zrównoważona strategia musi obejmować aktywne zapobieganie nadużyciom. Konieczne jest stworzenie bezpiecznego środowiska internetowego, gdzie dzieci będą mogły się rozwijać.
  3. Aby poradzić sobie z tym złożonym, międzynarodowym problemem, konieczna jest ścisła współpraca wszystkich podmiotów zaangażowanych w ochronę dzieci w internecie tak, by jak najszybciej zmienić podejście do tej kwestii. Istnieje jednak cień nadziei na poprawę sytuacji – problem wykorzystywania dzieci w celach seksualnych jest coraz częściej poruszany na arenie międzynarodowej. Rządy podejmują więcej działań, aby zapewnić odpowiednią ochronę nieletnim. Dodatkowo zawansowane rozwiązania technologiczne oraz coraz większa świadomość w zakresie cyberbezpieczeństwa w społeczeństwie mogą pomóc zminimalizować ten problem.

W ramach raportu Economist Impact przeprowadziło globalne badanie doświadczeń z dzieciństwa ponad 5 000 młodych dorosłych (w wieku od 18 do 20 lat) w 54 krajach. Więcej niż jeden na trzech respondentów (34%) przyznał, że w młodym wieku został poproszony o zrobienie w internecie czegoś o charakterze jednoznacznie seksualnym, z czym czuł się niekomfortowo.

Co bardziej niepokojące, według badania Economist Impact, ponad połowa (54%) nastolatków w wieku od 18 do 20 lat doświadczyła krzywdy seksualnej online w dzieciństwie. Regiony,  gdzie zanotowano wyskoki odsetek respondentów, którzy doznali krzywdy seksualnej, to Ameryka Północna (71% respondentów) i Europa Zachodnia (65% respondentów). Europa Wschodnia i Wspólnota Niepodległych Państw z kolei znajdują się wśród regionów o jednym z najniższych wskaźników (44%) wykorzystywania seksualnego dzieci i niegodziwego ich traktowania w internecie.

W raporcie zawarto również wyniki ankiety wśród firm technologicznych, które wykazały, że większość z nich używa narzędzi do wykrywania materiałów związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci (87% używa technologii „hash-matching”), ale tylko 37% używa obecnie narzędzi do wykrywania tzw. groomingu, czyli uwodzenia dzieci w internecie.

Global Strategic Response (GSR) opracowana przez WeProtect Global Alliance to międzynarodowa strategia mająca na celu zmniejszenie skali wykorzystywania i niegodziwego traktowania dzieci online. Strategia wzywa nie tylko do międzynarodowej współpracy, przejrzystości działań i wdrażania odpowiednich technologii bezpieczeństwa w sieci, lecz także zmodyfikowania regulacji prawnych w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczniejszymi dzieciom w sieci oraz zwiększenia inwestycji w egzekwowanie przyjętych obostrzeń prawnych..

„Raport 2021 Global Threat Assessment wzywa do podjęcia działań, tak by powstrzymać jedno z największych zagrożeń naszych czasów. Wykorzystywanie seksualne zostawia ślad w psychice dziecka, który ciężko jest później wymazać, dlatego tak ważne jest by chronić najmłodszych. Odpowiednie regulacje i przepisy mogą ułatwić prewencję, a także  usprawnić wspólne działanie wszystkich podmiotów i organizacji zainteresowanych rozwiązaniem tego palącego problemu, w tym firm technologicznych. Organy ścigania muszą dysponować odpowiednim zasobami ludzkimi oraz sprzętem, aby sprostać rosnącej skali zagrożenia. Tylko jeśli będziemy współpracować, na poziomie lokalnym jak i międzynarodowym, uda nam się odpowiednio reagować i zapobiegać takim przestępstwom” mówi Ylva Johansson, Komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych.

Badanie Economist Impact wskazało również, że dziewczęta i respondenci, którzy określili się jako osoby transpłciowe/niebinarne, LGBQ+ i/lub niepełnosprawne, częściej doświadczali krzywd seksualnych w internecie w dzieciństwie, a respondenci, którzy zidentyfikowali się jako mniejszości rasowe lub etniczne, rzadziej szukali pomocy.

  • 57% kobiet i 48% mężczyzn przyznało, że doświadczyło co najmniej jednej krzywdy seksualnej online
  • 59% respondentów, którzy zidentyfikowali się jako osoby transpłciowe/niebinarne, doświadczyło krzywdy seksualnej w internecie, w porównaniu do 47% respondentów cis-seksualnych
  • 65% respondentów, którzy określili się jako LGBQ+, doświadczyło krzywdy seksualnej w internecie, w porównaniu do 46% osób niebędących osobami LGBQ+
  • 57% niepełnosprawnych respondentów doznało krzywdy seksualnej w internecie w porównaniu do 48% zdrowych
  • 39% respondentów z mniejszości rasowych lub etnicznych usunęłoby lub zablokowało osobę wysyłającą im treści o charakterze jednoznacznie seksualnym, w porównaniu do 51% respondentów niebędących członkami mniejszości
  • 17% respondentów z mniejszości rasowych lub etnicznych rozmawiało o treści z zaufaną osobą dorosłą lub rówieśnikiem, w porównaniu do 24% respondentów niebędących członkami mniejszości

Aby pobrać pełny raport, zapraszamy na https://bit.ly/GlobalThreatAssessment21

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Polskie tradycje wielkanocne, czyli zwyczaje dawnej wsi z Etnoekipą Biuro prasowe
2024-03-27 | 15:00

Polskie tradycje wielkanocne, czyli zwyczaje dawnej wsi z Etnoekipą

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu polskim, obfitujące w bogactwo tradycji i obrzędów, których korzenie sięgają głęboko w historię naszego kraju.
Dziecko Jak się ma polska piosenka dla dzieci? Gdzie szukać zastępcy Majki Jeżowskiej?
2024-03-25 | 01:00

Jak się ma polska piosenka dla dzieci? Gdzie szukać zastępcy Majki Jeżowskiej?

Majka Jeżowska – ikona piosenki dziecięcej, która zdecydowanie wygasiła swoją działalność w piosence dla najmłodszych, zajmuje się obecnie już zupełnie niezwiązanymi z
Dziecko Wielkanocne podróże - bezpieczeństwo najmłodszych na pierwszym miejscu
2024-03-21 | 13:00

Wielkanocne podróże - bezpieczeństwo najmłodszych na pierwszym miejscu

Wraz z nadchodzącą Wielkanocą, czasem rodzinnych spotkań i wiosennych radości, wielu z nas planuje podróże do swoich bliskich. Wspólne malowanie pisanek, szukanie czekoladowych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner Serwisu Zdrowie

Viatris

Media

Styl życia

Maria Sadowska: Niektórym się nie chce i zamiast malowania pisanek używają gotowych barwników albo naklejek. Dla mnie to jedna z najważniejszych tradycji świątecznych

Reżyserka podkreśla, że w kultywowaniu tradycji przygotowywania pisanek nigdy nie wybiera drogi na skróty. Nie dla niej więc gotowanie jajek w łupinach cebuli czy ozdabianie naklejkami. Maria Sadowska preferuje ręcznie malowane pisanki i tuż przed Wielkanocą angażuje do tego swoich bliskich. Jej zdaniem to doskonała okazja do pogłębienia relacji rodzinnych, a także do uruchomienia czasem uśpionych pokładów wyobraźni i kreatywności.

Handel

Polacy jedzą coraz mniej jaj. Częściej sięgają po te z chowu alternatywnego, za które są skłonni zapłacić więcej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu kur niosek. Pochodzi z nich już co trzecie opakowanie jaj, choć nadal w klatkach żyje ponad 37 mln kur. Stopniowe zmiany w hodowli to skutek większej świadomości konsumentów, za którymi podąża branża HoReCa. Są oni gotowi nawet zapłacić więcej za jajka, które pochodzą z chowu nieklatkowego.