Komunikaty PR

Sofa kameleon. Jak tkanina odmienia styl i charakter mebla

2024-09-06  |  10:00
Biuro prasowe

Nowoczesny albo romansujący z klasyką. Zachwycająco lekki lub przyjemnie masywny. Swobodny, bezpretensjonalny, pełen prostoty bądź formalny, szykowny, dekoracyjny. Właśnie tak diametralnie mebel tapicerowany może się zmieniać w zależności od wybranego obicia. A przecież dobór określonej tkaniny oznacza też ważną decyzję co do odcienia, wzoru oraz tekstury – czynników wpływających na styl i efekt wizualny nie tylko samego mebla, ale całego wnętrza.

To jest kwestia nie do przecenienia. Tkanina obiciowa bardzo mocno wpływa na sposób odbioru sofy, fotela czy pufa. Potrafi wręcz wykreować szereg zupełnie odrębnych wariantów tego samego modelu! Określa jego ciężar optyczny, temperaturę, charakter. Może sprawić, że mebel zacznie grać we wnętrzu jedną z głównych ról albo usunie się dyskretnie w partie tła.

Omawiane zjawisko wyraźnie ilustrują przykładowe warianty obicia, zastosowane w kolekcjach mebli wypoczynkowych Bizzarto. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia – ten sam model sofy Dune, Manhattan, Mood, Swing czy Zen w zależności od pokrycia zmienia się nie do poznania! Stąd wypływa sugestia, by przed dokonaniem wyboru tapicerki przeanalizować kilka aspektów, w których tkanina określa charakter mebla.

Kolor

Na wstępie do wyboru tapicerki warto przemyśleć istniejącą albo planowaną gamę kolorystyczną wnętrza. Następnie pora odpowiedzieć sobie na pytanie, czy meble wypoczynkowe mają się w nią dyskretnie wpisać? Wzmocnić wybraną barwę? A może stać się zwracającym uwagę akcentem kolorystycznym? Na aranżację salonu najlepiej patrzeć jak na całościową kompozycję. Szare sofy bywają najpiękniejsze, niekiedy są rzeczywiście najlepszym wyborem do konkretnej przestrzeni. Jednak każdy mebel tapicerowany (a w przypadku kolekcji modułowych także poszczególne elementy zestawu!) to okazja, by wykorzystać ogromny potencjał, jaki dają inne barwy. Nie bez powodu wzorniki tkanin Bizzarto są tak obszerne.

Odcień

Rzecz jasna dobór koloru (a w języku plastycznym: barwy) to zaledwie wstęp do określenia odcienia. Może być jaśniejszy lub ciemniejszy (to tzw. walor albo po prostu jasność), chłodniejszy lub cieplejszy (to temperatura), a do tego czystszy, intensywniejszy albo bardziej zgaszony, przyszarzony (to saturacja, inaczej nasycenie). Kto nie ma w sobie odwagę do sięgania po mocne kolory, zapewne poczuje się pewniej, gdy z gamy tkanin wybierze te, które w próbce wydają się najbardziej bladą zielenią, błękitem czy różem. Na dużej powierzchni mebla taka barwa okaże się czytelna, choć w żadnym wypadku nie zdominuje wnętrza. Warto zarazem pamiętać o relatywności każdego odcienia. Finalne odczucie jasności, intensywności czy temperatury koloru w głównej mierze zależy od kontekstu – dlatego przed złożeniem zamówienia warto omówić z doradcą klienta np. zdjęcia salonu albo przygotowany przez architekta projekt pomieszczenia.

Od matu do połysku

Kolejnym ważnym aspektem tkaniny obiciowej jest tzw. aspekt, czyli stopień połysku. Nie chodzi rzecz jasna o połysk lustrzany. Rzecz w tym, że – podobnie jak w przypadku bladych ocieni – przy dużych rozmiarach mebla nawet delikatnie pobłyskująca nitka wpływa na charakter całości. Nowoczesne kanapy Bizzarto najbardziej elegancko prezentują się obite tkaninami całkowicie matowymi. We wzornikach czekają jednak również szykowne materiały flokowane, welury i aksamity, które delikatnie współpracują ze światłem. Lekki połysk może pogłębiać kolor obicia, podkreślać jego elegancję, nadawać nutkę klasyki czy stylu vintage albo po prostu dodawać przytulności.

Splot i tekstura

Ciekawie prezentują się sploty żakardowe, które służą nie tylko do „malowania” na tkaninie tradycyjnie rozumianych wzorów, ale także uzyskiwania tzw. mikrowzoru, a więc drobnych, abstrakcyjnych niuansów faktury czy odcienia. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się materiały o grubych splotach. Nowoczesne meble salonowe pokrywa się dziś również tkaninami o charakterze  tweedu, tkaniny boucle, tłoczonego weluru. Co warto podkreślić, nawet najbardziej wyrazista faktura czy wysokie runo materiałów może być łatwe w codziennym użytkowaniu. Specjalny sposób wytwarzania tkanin lub ochronne apretury sprawiają, że nawet w domu pełnym dzieci czy też tam, gdzie mieszkają zwierzaki miękkie jasne futerko na sofie w salonie na długo takie pozostanie.

Uwaga na nóżki

Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa. Drewniane nóżki i inne elementy drewniane mebli wypoczynkowych Bizzarto standardowo występują w klasycznych odcieniach dębu, orzecha i czerni. Ale również one – tak samo jak nóżki i elementy metalowe – na życzenie zostaną wykończone w dowolnym odcieniu z palety RAL. Można je więc dobrać do tkaniny ton w ton, efektownie skontrastować, optycznie stopić z podłogą lub ścianą (tak by mebel zdawał się unosić w powietrzu) albo… Zrobić wszystko, cokolwiek zamarzy się klientowi. Szczegóły: www.bizzarto.com

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Uśmiech, który zmienia świat – MGA inspiruje dzieci i dorosłych do dzielenia się Biuro prasowe
2024-10-04 | 12:30

Uśmiech, który zmienia świat – MGA inspiruje dzieci i dorosłych do dzielenia się

Badania opublikowane w Nature Human Behaviour potwierdzają, że uśmiechanie się może poprawić nastrój. Naukowcy, bazując na hipotezie mimicznego sprzężenia zwrotnego,
Dziecko Trudne nowego początki – czyli o czym warto pomyśleć w pierwszym okresie macierz
2024-09-30 | 17:00

Trudne nowego początki – czyli o czym warto pomyśleć w pierwszym okresie macierz

Narodziny dziecka to jedno z najpiękniejszych, ale i najbardziej wyczerpujących doświadczeń w życiu kobiety. W ferworze opieki nad noworodkiem często trudno pamiętać o własnych
Dziecko Adaptacja pierwszoklasisty okiem ekspertów - poznaj praktyczne wskazówki
2024-09-30 | 16:00

Adaptacja pierwszoklasisty okiem ekspertów - poznaj praktyczne wskazówki

Początek września to dla wielu rodziców czas pełen wyzwań - zwłaszcza dla tych, których dziecko po raz pierwszy przekracza szkolne progi. Związane są one nie tylko z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Farmacja

Szybko rośnie liczba osób z ostrą infekcją układu oddechowego, w tym grypy. Szczyt zachorowań przypadnie już na drugą połowę października

Centrum e-Zdrowia podaje, że od początku września odnotowano blisko 1,8 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy. Najlepszą metodą walki z chorobą jest szczepionka – najlepiej przyjęta między wrześniem a listopadem. Wciąż jednak na taki krok decyduje się zaledwie kilka procent Polaków, tymczasem grypa jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów u osób powyżej 65. roku życia.

Żywienie

Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk: Na Filipinach spałyśmy z karaluchami i innymi robakami. Brakowało nam moskitiery na całe ciało

Chociaż podczas pełnej emocji wyprawy przez Filipiny do Tajwanu nie brakowało trudnych momentów, w których górę brało zmęczenie, to jednak mimo wszelkich niedogodności Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk starały się nie narzekać, tylko wyciągać z tej podróży to, co najlepsze. Uczestniczki „Azja Express” przyznają, że nie mogły się przekonać do miejscowego jedzenia, ale za to zachwyciła je aromatyczna kawa. W bagażu zabrakło miejsca na moskitierę, dlatego też z czasem przyzwyczaiły się także do spania w jednym pomieszczeniu z karaluchami.