Komunikaty PR

Sofa kameleon. Jak tkanina odmienia styl i charakter mebla

2024-09-06  |  10:00
Biuro prasowe

Nowoczesny albo romansujący z klasyką. Zachwycająco lekki lub przyjemnie masywny. Swobodny, bezpretensjonalny, pełen prostoty bądź formalny, szykowny, dekoracyjny. Właśnie tak diametralnie mebel tapicerowany może się zmieniać w zależności od wybranego obicia. A przecież dobór określonej tkaniny oznacza też ważną decyzję co do odcienia, wzoru oraz tekstury – czynników wpływających na styl i efekt wizualny nie tylko samego mebla, ale całego wnętrza.

To jest kwestia nie do przecenienia. Tkanina obiciowa bardzo mocno wpływa na sposób odbioru sofy, fotela czy pufa. Potrafi wręcz wykreować szereg zupełnie odrębnych wariantów tego samego modelu! Określa jego ciężar optyczny, temperaturę, charakter. Może sprawić, że mebel zacznie grać we wnętrzu jedną z głównych ról albo usunie się dyskretnie w partie tła.

Omawiane zjawisko wyraźnie ilustrują przykładowe warianty obicia, zastosowane w kolekcjach mebli wypoczynkowych Bizzarto. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia – ten sam model sofy Dune, Manhattan, Mood, Swing czy Zen w zależności od pokrycia zmienia się nie do poznania! Stąd wypływa sugestia, by przed dokonaniem wyboru tapicerki przeanalizować kilka aspektów, w których tkanina określa charakter mebla.

Kolor

Na wstępie do wyboru tapicerki warto przemyśleć istniejącą albo planowaną gamę kolorystyczną wnętrza. Następnie pora odpowiedzieć sobie na pytanie, czy meble wypoczynkowe mają się w nią dyskretnie wpisać? Wzmocnić wybraną barwę? A może stać się zwracającym uwagę akcentem kolorystycznym? Na aranżację salonu najlepiej patrzeć jak na całościową kompozycję. Szare sofy bywają najpiękniejsze, niekiedy są rzeczywiście najlepszym wyborem do konkretnej przestrzeni. Jednak każdy mebel tapicerowany (a w przypadku kolekcji modułowych także poszczególne elementy zestawu!) to okazja, by wykorzystać ogromny potencjał, jaki dają inne barwy. Nie bez powodu wzorniki tkanin Bizzarto są tak obszerne.

Odcień

Rzecz jasna dobór koloru (a w języku plastycznym: barwy) to zaledwie wstęp do określenia odcienia. Może być jaśniejszy lub ciemniejszy (to tzw. walor albo po prostu jasność), chłodniejszy lub cieplejszy (to temperatura), a do tego czystszy, intensywniejszy albo bardziej zgaszony, przyszarzony (to saturacja, inaczej nasycenie). Kto nie ma w sobie odwagę do sięgania po mocne kolory, zapewne poczuje się pewniej, gdy z gamy tkanin wybierze te, które w próbce wydają się najbardziej bladą zielenią, błękitem czy różem. Na dużej powierzchni mebla taka barwa okaże się czytelna, choć w żadnym wypadku nie zdominuje wnętrza. Warto zarazem pamiętać o relatywności każdego odcienia. Finalne odczucie jasności, intensywności czy temperatury koloru w głównej mierze zależy od kontekstu – dlatego przed złożeniem zamówienia warto omówić z doradcą klienta np. zdjęcia salonu albo przygotowany przez architekta projekt pomieszczenia.

Od matu do połysku

Kolejnym ważnym aspektem tkaniny obiciowej jest tzw. aspekt, czyli stopień połysku. Nie chodzi rzecz jasna o połysk lustrzany. Rzecz w tym, że – podobnie jak w przypadku bladych ocieni – przy dużych rozmiarach mebla nawet delikatnie pobłyskująca nitka wpływa na charakter całości. Nowoczesne kanapy Bizzarto najbardziej elegancko prezentują się obite tkaninami całkowicie matowymi. We wzornikach czekają jednak również szykowne materiały flokowane, welury i aksamity, które delikatnie współpracują ze światłem. Lekki połysk może pogłębiać kolor obicia, podkreślać jego elegancję, nadawać nutkę klasyki czy stylu vintage albo po prostu dodawać przytulności.

Splot i tekstura

Ciekawie prezentują się sploty żakardowe, które służą nie tylko do „malowania” na tkaninie tradycyjnie rozumianych wzorów, ale także uzyskiwania tzw. mikrowzoru, a więc drobnych, abstrakcyjnych niuansów faktury czy odcienia. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się materiały o grubych splotach. Nowoczesne meble salonowe pokrywa się dziś również tkaninami o charakterze  tweedu, tkaniny boucle, tłoczonego weluru. Co warto podkreślić, nawet najbardziej wyrazista faktura czy wysokie runo materiałów może być łatwe w codziennym użytkowaniu. Specjalny sposób wytwarzania tkanin lub ochronne apretury sprawiają, że nawet w domu pełnym dzieci czy też tam, gdzie mieszkają zwierzaki miękkie jasne futerko na sofie w salonie na długo takie pozostanie.

Uwaga na nóżki

Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa. Drewniane nóżki i inne elementy drewniane mebli wypoczynkowych Bizzarto standardowo występują w klasycznych odcieniach dębu, orzecha i czerni. Ale również one – tak samo jak nóżki i elementy metalowe – na życzenie zostaną wykończone w dowolnym odcieniu z palety RAL. Można je więc dobrać do tkaniny ton w ton, efektownie skontrastować, optycznie stopić z podłogą lub ścianą (tak by mebel zdawał się unosić w powietrzu) albo… Zrobić wszystko, cokolwiek zamarzy się klientowi. Szczegóły: www.bizzarto.com

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko W CH Nowe Bielawy pojawi się higienistka stomatologiczna i pedodontka Biuro prasowe
2024-09-06 | 14:00

W CH Nowe Bielawy pojawi się higienistka stomatologiczna i pedodontka

W toruńskim centrum handlowym, dzieci będą mogły nauczyć się szczotkować zęby, a rodzice dowiedzą się, jak uchronić pociechy przed próchnicą. Już w tę sobotę w Nowych
Dziecko Dysleksja to dla dziecka wyzwanie, ale NIE przeszkoda
2024-09-06 | 08:07

Dysleksja to dla dziecka wyzwanie, ale NIE przeszkoda

Dysleksja to specyficzne zaburzenie rozwojowe, które dotyka zdolności czytania i pisania. Może mieć znaczący wpływ na rozwój edukacyjny i emocjonalny dziecka. W Polsce, podobnie
Dziecko BRAK ZDJĘCIA
2024-09-06 | 01:00

Śpij spokojnie, śnij odważnie.

Warszawa, 20 sierpnia 2024: Dzieci na całym świecie wierzą, że sny są ważne i pomagają im być bardziej kreatywnymi. Potwierdzają one również, że codzienne emocje mogą wpływać na to, co im się przyśni. Grupa LEGO® w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Rafał Zawierucha: Kocham remonty i nadzorowanie wszystkiego. Wspaniale sprawdzam się w dyrygowaniu i rozdzielaniu obowiązków

We wcześniejszym wywiadzie udzielonym agencji Newseria Lifestyle aktor zaznaczył, że chciałby się wprowadzić do nowego mieszkania przed wakacjami. Remont jednak nieco przeciągnął się w czasie i plany trzeba było skorygować. Rafał Zawierucha podkreśla natomiast, że zależy mu na tym, by wszystko było zrobione dokładnie, i w tym momencie kilka tygodni opóźnienia nie robi już różnicy. Najbardziej cieszy go to, że wraz z żoną i córeczką będą mieli swoje wymarzone lokum z piękną sypialnią, funkcjonalną garderobą i bajecznym pokoikiem dla dziecka.

Problemy społeczne

Bajkoterapia może być skutecznym narzędziem edukacyjnym. Wspiera rozwój emocjonalny u dziecka i pomaga mu radzić sobie z codziennymi problemami

Czytanie dziecku bajek to nie tylko sposób na wspólne spędzenie czasu, ale i pierwszy krok bajkoterapii. Gdy za tym idą rozmowy o bohaterach i ich przeżyciach, a także wspólne zabawy odnoszące się do przeczytanej bajki, mamy do czynienia z jednym z najbardziej skutecznych narzędzi edukacyjnych. Bajkoterapia buduje osobiste zasoby dziecka, pokazuje wzorce zachowań, które mogą być wsparciem w trudnej emocjonalnie sytuacji, uczy samoświadomości, współpracy, nazywania i regulacji emocji. Co ważne, korzystać mogą na tym także dorośli.

Moda

Tomasz Jacyków: Dla próżności i uciechy innych nie będę zaśmiecał tej planety. Kupuję niewiele ubrań i bardzo lubię second handy

Zdaniem stylisty branża modowa powinna zwracać większą uwagę na otaczające nas środowisko i podejmować takie działania, które zamiast prowadzić do jego degradacji,  będą je chroniły. Niestety sieci sklepów z ubraniami proponują konsumentom wciąż nowe kolekcje, modne zaledwie przez kilka tygodni. Bombardują więc rynek tanimi ubraniami niskiej jakości, których produkcja pochłania ogromne ilości prądu, wody i zwiększa ślad węglowy, działając tym samym na szkodę klimatu. Tomasz Jacyków podkreśla, że on sam jest wiernym klientem second handów, przerabia ubrania i ponownie je wykorzystuje. Jak tłumaczy, to samo można zrobić z rzeczami znalezionymi w naszych szafach.