Spotkaj się oko w oko z egzotycznym ptasznikiem!
Odwiedź Atrium Mosty i poznaj bliżej niesamowity świat pająków! W dniach 15 stycznia - 28 lutego 2022 r. płocka galeria zaprasza na niezwykłą wystawę egzotycznych pajęczaków! Zimowa ekspozycja jest doskonałą okazją do poznania mieszkańców tajemniczego świata zwierząt i interesujących ciekawostek z nimi związanych. W jednym miejscu można zobaczyć 50 różnych niespotykanych okazów, a nawet potrzymać niegroźnego ptasznika na dłoni.
Przez sześć długich, zimowych tygodni fani pajęczaków i egzotycznych stworzeń będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt żywych okazów pochodzących z różnych kontynentów świata. Wśród zwierząt znajduje się ‘czarna wdowa’ - należąca do najbardziej jadowitych pająków świata Latrodectus hasselti – oraz jeden z największych ptaszników - Theraphosa blondi, a także wiele innych gatunków, takich jak skorpiony, wije, pająki właściwe, a nawet przedstawiciel biczykoodwłokowców!
Ekspozycja w Atrium Mosty pozwoli zgłębić wiedzę o niezwykłych stworzeniach i zobaczyć z bliska egzotyczne gatunki, rzadko spotykane w życiu codziennym. Uczestnicy wystawy mogą fotografować i filmować wszystkie prezentowane okazy. Najbardziej odważni goście, o każdej pełnej godzinie, mają możliwość potrzymać niegroźnego pająka na dłoni. Ponadto podczas oglądania żywych okazów, opiekunowie dydaktyczni odpowiedzą na wszystkie pytania i zainteresują ciekawostkami ze świata pajęczaków. Formułę wystawy wzbogacają plansze 3D, gry dla dzieci, a także ciekawe tablice edukacyjne. Zwierzęta na wystawie przebywają w warunkach zbliżonych do naturalnych, a zamknięte szklane terraria zapewniają odwiedzającym bezpieczeństwo. Ekspozycja ulokowana jest na I piętrze, pomiędzy lokalem FitByAnn oraz salonem Moda i Styl.
Pająki można oglądać w Atrium Mosty od 15 stycznia 2022 r. do 28 lutego 2022 r. Wystawa działa codziennie - od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe i w święta, w godzinach od 10.00 do 20.00. Wstęp na wystawę jest biletowany (zakup biletu na stronie: https://www.wystawapajakow.pl). Informacji na temat wystawy oraz możliwości rezerwacji terminów dla grup zorganizowanych udziela organizator pod numerem +48 690 548 507 bądź pod mailem: maciej.kuta@wystawapajakow.pl.
- Zapraszamy do Atrium Mosty na spotkanie oko w oko z fascynującymi przedstawicielami świata pajęczaków. Wystawa pająków to idealny pomysł na aktywność podczas zimowych ferii, która może okazać się przygodą oraz ciekawą lekcją o przyrodzie. Dwutygodniowy odpoczynek od nauki to znakomita okazja, aby wybrać się do Atrium Mosty, zobaczyć niezwykłą ekspozycję i spędzić przyjemnie czas w rodzinnym gronie. Dlatego też polecamy udział w wydarzeniu zwłaszcza rodzinom z dziećmi oraz młodzieży szkolnej - mówi Magdalena Chęcielewska, dyrektor Atrium Mosty.
- Świat pająków jest różnorodny pod względem kształtów, wielkości i kolorów. Mało kto wie, że należą do jednych z najstarszych i najbardziej zróżnicowanych organizmów na świecie. To naprawdę fascynujące zwierzęta - mówi Krzysztof Wysocki, organizator wystawy i pasjonat egzotycznych zwierząt. – Aby dowiedzieć się wielu ciekawostek, zapraszamy na wystawę w Atrium Mosty. Można będzie zobaczyć niezwykłe okazy pająków, w tym ptaszników, charakteryzujących się niespotykanym, wielobarwnym umaszczeniem. Najmniejsze z nich, żyjące w przyrodzie, mają 3 cm wielkości, a największe osiągają długość nawet do 30 cm. Wśród rzadkich gatunków zobaczyć będzie można czarną wdowę – jeden z najbardziej jadowitych pająków świata, a także różne gatunki skorpionów – dodaje Krzysztof Wysocki. – Uczestnicy mają okazję zobaczyć zwierzęta z bliska, fotografować a nawet potrzymać na ręce. Zachęcam do zadawania opiekunom każdego, nawet najdziwniejszego pytania – w ten sposób pokazujemy świat pająków z innej, ciekawszej strony, jednocześnie przełamując negatywne stereotypy na ich temat.
Więcej informacji na temat aktualnej oferty oraz zaplanowanych wydarzeń w galerii można znaleźć na stronie Atrium Mosty https://atrium-mosty.pl/ oraz na https://www.wystawapajakow.pl/wystawy/plock/.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.