Świętuj z nami Dzień Strażaka w CH Focus!
W CH Focus Bydgoszcz odbędzie się akcja dla fanów Straży Pożarnej! W sobotę 21 maja, bydgoskie centrum handlowe zaprasza na piknik z okazji Dnia Strażaka. Tego dnia strażacy zaprezentują swój sprzęt oraz wóz bojowy, a także przeprowadzą pokaz pierwszej pomocy. Na uczestników czekać będzie mnóstwo atrakcji, w tym konkurencje sprawnościowe oraz konkursy z nagrodami.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że strażacy, kojarzeni zazwyczaj z gaszeniem pożarów, tak naprawdę zajmują się różnymi zadaniami, związanymi z gotowością do niesienia pomocy i ratowania ludzkiego życia. Każdego roku, obchodzą swoje święto 4 maja. O tym, czy praca strażaków jest trudna oraz z jakich urządzeń korzystają w swojej pracy, będzie można przekonać się podczas sobotniego pikniku odbywającego się przed wejściem do centrum handlowego Focus.
Tego dnia jednostka straży pożarnej zademonstruje profesjonalny samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z pełnym wyposażeniem oraz działanie nowoczesnego sprzętu strażackiego m.in.: rozwijanie linii gaśniczej z podaniem środka gaśniczego. Piknik będzie także okazją do tego, aby wspomnieć o zagrożeniach związanych m.in. z nieodpowiedzialnym postępowaniem z ogniem. Strażacy przeprowadzą pokaz udzielania pierwszej pomocy potrzebującym, a także wezmą udział w pogadance na temat bezpieczeństwa.
Nie zabraknie również mocnych wrażeń, dobrej zabawy i smacznego poczęstunku. Dla najmłodszych uczestników zaplanowano akcję Mały Strażak, a w niej konkurencje pełne emocji – kurtyny wodne do zabawy, napełnianie zbiornika wodą na czas oraz celowanie w tarczę strumieniem wody z hydronetki i wiele innych konkursów sprawnościowych oraz atrakcji.
- Wszystkich sympatyków straży pożarnej, niezależnie od wieku, serdecznie zapraszamy do udziału w evencie związanym z Dniem Strażaka. Strażacy pomagają ratować życie ludzi i dobytek, nie tylko w przypadku pożarów, ale również wypadków samochodowych, katastrof budowlanych czy kataklizmów. Na ich pomoc zawsze można liczyć. Sobotni piknik będzie okazją do wyrażenia uznania za ich niebezpieczną i ciężką pracę. Nie zabraknie także dużej dawki zabawy i sprawnościowych rozgrywek - mówi Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy.
Do dyspozycji najmłodszych bydgoszczan będzie strefa malowania buziek, w której animatorzy wyczarują na ich twarzach ulubionych bohaterów. Na dzieci, które lubią spędzać czas aktywnie, czeka świetna zabawa na placu zabaw oraz na rozstawionych dwóch dmuchańcach.
W twórczej strefie mali artyści będą mogli wykazać się kreatywnością i puścić wodzę fantazji podczas tworzenia własnej przypinki. Na uczestników czeka także stanowisko balonowe zoo, na którym animator będzie tworzył balonowe stworki. Za udział w konkurencji dzieci otrzymują pieczątkę. Po zebraniu 3 pieczątek na dyplomie Dzielnego Zucha, każdy zawodnik otrzyma upominek w postaci odblaskowego misia z logiem Focusa.
Uczestnicy akcji będą mogli skosztować także strażackiego przysmaku – pysznej grochówki.
Piknik z okazji Dnia Strażaka odbędzie się 21 maja, w godzinach 12.00-17.00 na placu przed wejściem do centrum handlowego Focus.
Więcej szczegółów: https://focusbydgoszcz.pl/
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.