Szkoła z Gigantami: Darmowe lekcje programowania dla szkół
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski mogą wziąć udział w darmowych lekcjach online z programowania w ramach projektu “Szkoła z Gigantami”. Program połączony jest z akcją “Bezpieczny Internet Online”, nad którym patronat honorowy objęło Ministerstwo Cyfryzacji. Start zajęć online już 12 maja.
“Szkoła z Gigantami” to cykl 5 zajęć online w formie webinaru, które szkoły mogą zaproponować swoim uczniom w ramach lekcji informatyki lub dodatkowych zajęć pozaszkolnych. Pierwsze 4 lekcje to praktyczne warsztaty z programowania w środowisku Scratch oraz App Inventor dla młodszej grupy wiekowej lub języka Python dla starszych uczniów.
Ostatnia, piąta lekcja połączona jest z akcją “Bezpieczny Internet Online”. Zajęcia poświęcone będą tematyce cyberzagrożeń i zasadom bezpiecznego korzystania z Internetu.
Warsztaty są całkowicie bezpłatne i będą prowadzone z podziałem na 2 grupy wiekowe, dla których program został specjalnie dopasowany. Warsztaty odbędą się w formie webinaru, a każde spotkanie trwa 2 godziny lekcyjne (1,5 h).
Program rozpoczyna się 12 maja i potrwa do 10 czerwca 2020 roku. Do udziału zapraszane są wszystkie szkoły zainteresowane taką formą zajęć. W związku z tym, że szkoły działają obecnie w trybie awaryjnym, a zajęcia odbywają się przez Internet, postanowiliśmy zaoferować warsztaty, które mogą urozmaicić standardowe lekcje informatyki. Gorąco zachęcamy szkoły do wzięcia udziału w naszym programie. W trakcie zajęć zapoznamy uczniów z podstawami programowania oraz pokażemy m.in. jak stworzyć grę, aplikację czy własny program - mówi Dawid Leśniakiewicz, jeden z założycieli szkoły Giganci Programowania, która organizuje warsztaty.
Każdy z uczniów musi zarejestrować się samodzielnie. Na podany przy rejestracji adres e- mail, uczestnicy otrzymają link do każdej lekcji oraz przypomnienie o zbliżających się warsztatach. Po każdych zajęciach uczniowie otrzymają dodatkowe materiały rozszerzone. Rejestracja możliwa jest na stronie: https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/SzkolaZGigantami
W ramach akcji “Bezpieczny Internet Online” zostanie również przeprowadzony bezpłatny webinar adresowany do rodziców, podczas którego zostanie zwrócona uwaga na takie zagadnienia jak: kontrola rodzicielska, ochrona haseł i prywatności, bezpieczne zakupy. Przeprowadzona będzie także symulacja ataku hakerskiego. Zwłaszcza teraz, gdy większość osób uczy się i pracuje zdalnie, kwestia bezpieczeństwa w sieci jest kluczowa. Webinar odbędzie się w kilku terminach: 7, 11, 14 oraz 21 maja.
Wszyscy zainteresowani rodzice mogą zgłosić swój udział w webinarze poprzez formularz na stronie: https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/BezpiecznyInternet
Organizatorami programu są Giganci Programowania, szkoła programowania dla dzieci i młodzieży, która od ponad 5 lat prowadzi zajęcia z programowania dla uczniów od 7 roku życia.
W warsztatach mogą wziąć udział wszystkie szkoły. Zachęcamy do przesyłania do uczniów i rodziców informacji o możliwości wzięcia udziału w zajęciach - dodaje Dawid Leśniakiewicz.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Dorota Szelągowska: Tęsknię za Darkiem „Stolarzem” przed kamerą. Ale mamy ze sobą kontakt i będziemy razem robić jakieś rzeczy youtube’owe
Prezenterka zaznacza, że wraz z ostatnim klapsem na planie zdjęciowym programu, który wcześniej realizowała z Darkiem „Stolarzem”, nie zakończyła się ich znajomość. Nadal utrzymują ze sobą kontakt i planują kolejne wspólne przedsięwzięcia. Dorota Szelągowska uważa, że każdy powinien maksymalnie wykorzystywać swój potencjał, dlatego nie można siedzieć bezczynnie, tylko trzeba podejmować nowe wyzwania, korzystać z dostępnych propozycji i szans. Teraz co prawda obydwoje pracują dla konkurencyjnych stacji, ale nie rywalizują ze sobą, tylko nadal się wspierają.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Robotyka i SI
Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.