Targi Edukacyjne w Atrium Copernicus
Wybór właściwej szkoły bywa trudny. Wielu młodych ludzi stoi przed dylematem, na jaki kierunek kształcenia się zdecydować albo jaki wybrać zawód. Z myślą o obecnych i przyszłych uczniach oraz studentach, już w najbliższy weekend w Atrium Copernicus odbędą się Targi Edukacyjne. Podczas wydarzenia zainteresowani będą mogli zapoznać się z różnymi możliwościami rozwoju i kształcenia oraz wziąć udział w pokazach i warsztatach, związanych z wyborem kierunku kształcenia. W dniach 20 i 21 maja swoje oferty przedstawią renomowane szkoły, technika, uczelnie wyższe.
Targi Edukacyjne skierowane są do rodziców z dziećmi, a także młodzieży z Torunia oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas wydarzenia, 20 i 21 maja, uczestnicy będą mogli zapoznać się z szeroką ofertą kształcenia w wielu szkołach oraz zadać ich przedstawicielom indywidualnie pytania, które z pewnością pomogą w dokonaniu właściwego wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej lub zawodowej. Ponadto, instytucje oświatowe, w ramach prowadzonych kierunków kształcenia i kursów, będą prezentowały na swoich stoiskach pokazy i warsztaty.
Przyszłym kandydatom swoje propozycje przedstawią następujący wystawcy, m.in.:
Technikum TEB Edukacja, Toruńskie Technikum informatyczne – TTI, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Szkoły Sokrates, Kolegium Jagiellońskie, Powiślańska Szkoła Wyższa, Franciszkańskie Liceum Ogólnokształcące, Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu, Grupa Edukacyjna Motyle, Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu.
– Zachęcamy rodziców z dziećmi, a także uczniów oraz studentów do odwiedzenia stoisk targowych, na których będą mogli zapoznać się z lokalną ofertą szkolnictwa średniego oraz wyższego. Targi są okazją do bezpośredniego kontaktu zainteresowanych z przedstawicielami szkół różnego typu, a przede wszystkim łatwego i szybkiego porównania bogatej oferty edukacyjnej czy też zadania pytań związanych z organizacją kształcenia w danym miejscu– mówi Ewa Machowska-Górna, dyrektor Atrium Copernicus.
Targi Edukacyjne odbędą się na placu rotundy Atrium Copernicus, 20 maja w godzinach 13:00-19:00 oraz 21 maja w godzinach 10:00-17:00. Udział w targach jest bezpłatny.
Więcej informacji: www.atrium-copernicus.pl.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.