Trwa odliczanie do startu Misji Kosmos w Atrium Biała!
Jak wygląda nasza Galaktyka? Z jakimi planetami sąsiaduje Ziemia? Czy trudno jest chodzić po Księżycu? No i co ciekawego znajduje się w przestworzach? Do wspólnego odkrywania tajemnic kosmosu zaprasza Atrium Biała! Z okazji Święta Dzieci, od 31 maja do 8 czerwca, białostockie centrum zaplanowało dla odkrywców i poszukiwaczy przygód Misję Kosmos! Na małych gości czeka wyjątkowa, kilkudniowa misja z ciekawymi kosmicznymi aktywnościami, kreatywnymi warsztatami i pamiątkowymi dyplomami!
Jak przystało na Dzień Dziecka, w Atrium Biała nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, zwłaszcza dla prawdziwych fanów kosmosu. Szykuje się naprawdę wystrzałowa impreza. Będzie astralnie, zabawnie, ciekawie i twórczo. Przez osiem dni na najmłodszych czekają odlotowe aktywności! Podczas nich żądni przygód odkrywcy będą mieli okazję wyruszyć w ekscytującą podróż kosmiczną, pełną atrakcji i edukacyjnych doświadczeń.
Fascynujące tajemnice kosmosu odsłonią przed nimi stanowiska wyposażone w ścianki edukacyjne z Układem Słonecznym i z ciekawostkami o Księżycu i znanych astronautach. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w ocalaniu spadających gwiazd, a także, dzięki interaktywnemu stanowisku edukacyjnemu - w zabawie poznawania nowych gwiazdozbiorów, na którym dowiedzą się ciekawostek o gwiezdnych konstelacjach i będą mogli ułożyć swój ulubiony gwiazdozbiór. Chętni spróbują też swoich sił w wystrzeliwaniu rakiety kosmicznej! Na miejscu będzie można nie tylko wystrzelić w galaktyczną przestrzeń super dynamiczną, piankową rakietę, ale również sprawdzić swoją trafność w rzucie do celu w okno rakiety.
Trudno byłoby wyobrazić sobie naszą międzyplanetarną misję bez możliwości dotykania kosmicznego pyłu! Dlatego też uczestnicy Misji Kosmos będą mogli wspólnie bawić się kosmicznym pyłem w postaci brokatowych slime’ów w najróżniejszych kolorach oraz zabrać jego część ze sobą do domu. Do dyspozycji gości będą probówki, łyżki i miarki. Na małych gości czeka również spacer po stacji kosmicznej. Każdy będzie mógł poczuć się astronautą i za sprawą okularów VR odbyć wirtualny spacer po Księżycu, a także zaliczyć lot rakietą kosmiczną na multimedialnym stanowisku. Wystarczy zerknąć w okno rakiety, aby zobaczyć Ziemię z kosmosu!
Chętni będą mogli wziąć udział w kreatywnych warsztatach astronomicznych, podczas których stworzą kosmiczne prace plastyczne – trójwymiarowe gwiazdozbiory, kolorowe planety i kartonowe rakiety. Dzielni odkrywcy otrzymają pamiątkowe dyplomy.
Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie strefa Łowcy Gwiazd dla członków programu #maszokazje. Dla jego użytkowników, po aktywowaniu kuponu, dostępna będzie specjalna strefa Bubble Tent w postaci kuli wypełnionej balonami (znajdująca się przy sklepie Media Markt). Uczestnicy Misji Kosmos będą mogli wejść do niej na 3 minuty i zostać kosmicznym łowcą gwiazd. Wśród wirujących balonów znajdują się także te w kształcie gwiazd. Za złapanie srebrnej gwiazdy, każde dziecko otrzyma wyjątkowy dyplom.
Misja Kosmos rozlokowana będzie w trzech strefach na terenie Atrium Biała: na Rotundzie przy perfumerii Sephora, na małej Rotundzie przy sklepie Media Markt oraz w pasażu przy salonie Reserved. Wydarzenie potrwa 8 dni, w okresie od 31 maja do 8 czerwca (z pominięciem niedzieli, 2 czerwca), codziennie w godz. 12.00-18.00. Udział w Misji Kosmos jest bezpłatny.
Więcej informacji na stronie www.atrium-biala.pl oraz na profilu Fb: https://www.facebook.com/AtriumBiala
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.