Tu poczytają dziecku przez całe wakacje. Warto przyjść i posłuchać
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Nie tylko biblioteki nadają się do publicznego czytania dzieciom. W Warszawie bajek i powieści można teraz posłuchać też „pod chmurką”. Wszystko za sprawą spotkań z książką i towarzyszących im zabaw, jakie przez całe wakacje prowadzone są w ogrodach na dachu Galerii Północnej.
Zabawy „pod chmurką” i stos książek do przeczytania latem. Północna zachęca najmłodszych, aby w wakacje nie rezygnowali z lektury. Pomóc ma w tym publiczne czytanie połączone z animacjami, które galeria organizuje przez całe wakacje, od poniedziałku do piątku, w swoich ogrodach na dachu.
Lista pozycji, które można tu posłuchać na żywo jest długa. Wypełniają ją zarówno doskonale znane bajki i baśnie dla młodszych dzieci, jak również współczesne przeboje literatury dla maluchów.
– Poza bibliotekami czy księgarniami, w Polsce jest mało miejsc, w których dzieciom czyta się publicznie, a praktycznie w ogóle nie ma takich, gdzie czytanie na żywo odbywa się na świeżym powietrzu. Naszym cyklem wakacyjnych wydarzeń wypełniamy tę lukę – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.
– Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważne dla wychowania i edukacji dziecka jest czytanie mu każdego dnia minimum przez 20 minut. Dzięki temu najmłodsi rozwijają język i pamięć, uczą się myślenia, rozbudzają w sobie ciekawość do świata, a także – co równie istotne - relaksują się – mówi.
W tym w Północnej pomaga otoczenie, w jakim przez 5 dni w tygodniu czytane są książki. Każde spotkanie z literaturą odbywa się w zielonych ogrodach, a także w sąsiedztwie placów zabaw, na których najmłodsi mogą bawić się po wysłuchaniu opowieści.
Spotkania z książkami prowadzone są natomiast przez doświadczonych animatorów, którzy nie tylko czytają dzieciom w ogrodach, ale także organizują najmłodszym różne zabawy ruchowe. Tym samym zachęcają dzieci do przygody, aktywności i integracji z rówieśnikami.
– Nie chcieliśmy, aby była to kolejna jednorazowa akcja czytania dzieciom. Przeciwnie, zależało nam na cyklicznym wydarzeniu, które pomoże dzieciom odkryć literaturę, a także będzie angażujące łącząc w sobie odkrywanie literatury i dobrą zabawę – mówi.
W sumie w lipcu i sierpniu Północna zorganizuje kilkadziesiąt takich spotkań dla dzieci. Każde odbędzie się w ogrodach na dachu od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 do 16.00. Wstęp jest bezpłatny. W przypadku złej pogody, czytanie odbywać będzie się wewnątrz galerii przy strefie restauracyjnej na 2. piętrze.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.