Komunikaty PR

Twoje dziecko może zostać superbohaterem!

2024-01-31  |  09:00

Każde dziecko może być superbohaterem i stać się mistrzem oraz mistrzynią bezpieczeństwa. W końcu to właśnie dbanie o bezpieczeństwo swoje i otoczenia jest głównym zajęciem każdego bohatera, prawda? Program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka” pozwala dzieciom wcielić się w superbohaterów podobnych do tych z ulubionych bajek i nauczyć się wszystkiego, co ważne w zakresie ochrony siebie i innych. Przed małymi adeptami Akademii kolejny z tematów omawianych w ramach akcji: jest nim bezpieczeństwo na drodze. Podczas lekcji uczniowie zdobędą nową supermoc: Ostrożność.

 

Dzieci coraz bezpieczniejsze na drodze – liczba wypadków spada

W trakcie ostatniej dekady liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat sukcesywnie spada. Wciąż jednak zdarza się, że najmłodsi poruszają się po miejscowościach na własną rękę, bez opieki dorosłych. To dlatego tak ważne jest edukowanie ich w zakresie umiejętności rozpoznawania znaków na drodze czy rozróżniania jej elementów – wszystko to wspiera proces usamodzielnienia dzieci i zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo

- Dzięki programom edukacyjnym mali uczestnicy ruchu drogowego mogą poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa, a także uczą się jak radzić sobie z napotkanymi problemami w praktyce. Wiedza, którą nabywają kształtuje ich zachowania na drodze i pomaga unikać ryzyka, jakie niesie ze sobą ruch drogowy. Niezwykle ważne jest więc „wyposażenie” uczniów zarówno w wiedzę, jak i odpowiednie narzędzia, które będą dobrą bazą do dalszej edukacji i zaprocentują też w życiu dorosłym. Dzieci, które od najmłodszych lat uczone są odpowiedzialnych zachowań na drodze wyrastają bowiem na rozsądnych i wyedukowanych uczestników ruchu drogowego – komentuje nadkom. Robert Opas z Wydziału Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

 

Policja po raz kolejny objęła honorowy patronat nad akcją „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Dzięki temu merytoryczne zaplecze akcji zawiera sprawdzone informacje, bazujące na aktualnych i obowiązujących przepisach.

Dziecko na drodze. Jak przygotować je do samodzielnego uczestnictwa w ruchu?

Konieczne jest pamiętanie o przepisach dotyczących wieku w zakresie samodzielnego poruszania się najmłodszych na drodze: do 7 roku życia dziecko musi poruszać się po drodze z osobą, która ma co najmniej 10 lat. Po ukończeniu 7 lat staje się ono pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. To znaczy, że od 7 roku życia może chodzić do szkoły samodzielnie. Jak jednak sprawdzić, czy jest przygotowane do takiej drogi?

- Obok edukacji przedszkolnej i szkolnej, bardzo istotne są wzorce przekazywane przez opiekunów. Dzieci uczą się przez naśladownictwo, dlatego to właśnie z rodzicami najlepiej ćwiczyć prawidłowe zachowania związane z bezpiecznym poruszaniem się na drodze. Można trenować wspólnie trasę do szkoły, zwracając podczas takich spacerów szczególną uwagę na miejsca newralgiczne, tj. przejścia dla pieszych, skrzyżowania czy przejazdy kolejowe. Ważne, by dziecko kojarzyło je w pozytywny sposób – wtedy chętniej będzie powielać dobre praktyki. Przydatne mogą być także wierszyki czy piosenki, które pomogą łatwiej zapamiętać podstawowe zasady bezpieczeństwa i kształtować prawidłowe nawyki. – mówi Urszula Młodnicka, psycholog, ekspert współpracujący z programem „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.

 

Dorośli powinni zwracać uwagę na specyfikę myślenia abstrakcyjnego dzieci. Siedmiolatek nie jest w stanie dobrze określić konsekwencji podejmowanych działań, nie wie, dlaczego popełnia błąd i jakie są jego skutki. Potrzebna jest stała i pozytywna obecność opiekuna, który będzie wspierał dziecko w tej niezwykle istotnej edukacji i stanie się jego zaufanym towarzyszem. Warto pamiętać, że najmłodsi mogą mieć trudność w oszacowaniu niebezpiecznych sytuacji.

 

Psychologowie zwracają uwagę, że istnieją trzy główne powody wypadków wśród uczniów

  • dzieci nie dostrzegają wszystkich niebezpieczeństw na drodze,

  • dziecko dostrzega kolegę lub koleżankę po drugiej stronie ulicy i przebiega entuzjastycznie, nie zwracając uwagi na zagrożenia,

  • z uwagi na brak w pełni wykształconego krytycznego myślenia, jakie posiadają dorośli, dzieci mogą podejmować ryzykowne zachowania dla zabawy – bez zwracania uwagi na możliwe konsekwencje. 

Dlatego stałym elementem edukacji powinna być rozmowa z dzieckiem i wspólne odkrywanie świata, a dobrą praktyką jest kontynuowanie w domu ćwiczeń wynoszonych ze szkoły. Zdecydowanie warto też wziąć pod uwagę wszystkie 3 wymienione wyżej najczęstsze powody wypadków – podobnie jak w innych dziedzinach, także tutaj „trening czyni mistrza”, a rozmowy i wspólne zwracanie uwagi na konkretne, zagrażające sytuacje pozwoli Twojemu dziecku na szlifowanie bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań.

 

Akademia Bezpiecznego Puchatka dba o edukację dzieci 

Zadania realizowane w szkole dzięki „Akademii Bezpiecznego Puchatka” w sposób odpowiedni do wieku wprowadzą dzieci w świat bezpieczeństwa. Akcja edukuje o bezpieczeństwie w ramach kilku modułów tematycznych: dom, szkoła, droga, Internet oraz relacje z rówieśnikami. W ramach każdego modułu opracowano materiały edukacyjne i pełne scenariusze oraz pomoce edukacyjne, np. filmy czy animacje. 

Akcja zachęca dzieci, aby były superbohaterami, bo to właśnie superbohaterowie potrafią zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych jak mało kto! Każda lekcja programu przygotowywanego wspólnie z policją pozwala dzieciom zdobyć inną supermoc.

Jak to zrobią? Mogą realizować ćwiczenia indywidualne i w grupach.

Ćwiczenia pomagają dzieciom poszerzać wyobraźnię: przykładowo podczas lekcji dotyczącej bezpieczeństwa na drodze wcielają się w uczestników ruchu i dzielą się na trzy grupy: rowerzystów, samochody oraz pieszych. Pod opieką nauczyciela odtwarzają fragment drogi, którym porusza się jedna z trzech grup i dowiadują się, jak wygląda na niej ruch. To i inne ćwiczenia pomogą uzyskać kolejną supermoc Akademii Bezpiecznego Puchatka: Ostrożność! Dzieci otrzymają specjalne odznaki, a dzięki nowo zdobytej wiedzy będą łatwiej przewidywać niebezpieczeństwa i ewentualne zagrożenia, dbając o siebie i innych. 

Aby dołączyć do XV edycji Akademii i otrzymać komplet darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez ekspertów i opiniowanych przez Komendę Główną Policji, wystarczy zgłosić szkołę do programu na stronie www.akademiapuchatka.pl.


 

___

O programie

 

„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych. Obejmuje on tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w różnych sferach życia. Program organizowany jest przez markę Puchatek we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Biura Ruchu Drogowego KGP. W ciągu 14 edycji programu wzięło w nim udział ponad 3 miliony dzieci.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Jak dbać o aktywność fizyczną w ciąży i po porodzie Biuro prasowe
2024-04-28 | 20:00

Jak dbać o aktywność fizyczną w ciąży i po porodzie

Niezależnie od panującej na zewnątrz pogody i natłoku obowiązków warto znaleźć każdego dnia czas na aktywność fizyczną – również w czasie ciąży czy połogu. O
Dziecko Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze
2024-04-26 | 14:00

Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze

25 kwietnia 2024 roku w auli Kazimierza Lepszego w budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 12 w Katowicach zainagurowano współpracę w ramach umowy podpisanej
Dziecko „Mój zaczarowany świat” – startuje konkurs dla przedszkoli w całej Polsce
2024-04-26 | 10:05

„Mój zaczarowany świat” – startuje konkurs dla przedszkoli w całej Polsce

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka w czerwcu, Primater ogłasza dedykowany przedszkolom konkurs plastyczny „Mój zaczarowany świat”. Zwycięska placówka dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.