Komunikaty PR

W tym roku szkolnym 240 tys. dzieci uczyło się, jak dbać o bezpieczeństwo!

2024-06-18  |  10:00
Biuro prasowe

„Akademia Bezpiecznego Puchatka”, której partnerem jest Komenda Główna Policji, to program edukacyjny dla klas I szkół podstawowych, który właśnie zakończył XV edycję. W ostatniej odsłonie wzięło udział ponad 240 tys. dzieci i ponad 13 tys. nauczycieli. Jednak troska o bezpieczeństwo nie kończy się wraz z momentem, kiedy rok szkolny dobiega końca. Jak zadbać o naszych pierwszoklasistów podczas wakacji? Co zapamiętali podopieczni z lekcji „Akademii Bezpiecznego Puchatka”? Sprawdzamy już teraz.

Dzieci to superbohaterowie „Akademii Bezpiecznego Puchatka”

Program dotyczy kwestii bezpieczeństwa w pięciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w Internecie i w relacjach z rówieśnikami. Dzieci realizowały ćwiczenia pod okiem nauczycieli, którzy zachęcali uczniów, aby zostali superbohaterami. Do 7. roku życia, według obowiązujących przepisów, dzieci na drodze publicznej muszą przebywać pod opieką osoby dorosłej. Są jednak sytuacje, kiedy najmłodsi czasem zostają sami w domu. Powinni zatem wiedzieć, jak się zachować, czego nie wolno im robić i jak się bezpiecznie bawić pod nieobecność rodziców. Jedną z poruszanych kwestii była właśnie lekcja poświęcona bezpieczeństwu w domu. Dzieci uczyły się m.in. czym jest odpowiedzialność, do czego służy apteczka i jak udzielać pierwszej pomocy.

Zapytaliśmy więc samych małych superbohaterów, czym jest dla nich bezpieczeństwo w domu i czego dowiedzieli się na specjalnych lekcjach:

Bezpieczeństwo w domu według mnie oznacza, że zawsze możemy otrzymać pomoc. Właśnie po to są apteczki: chowamy w nich opatrunki, plastry, gazę, płyn dezynfekujący i inne rzeczy. W szkole dowiedziałam się, do czego służy każde z nich i od razu zapytałam rodziców, czy też mamy w domu apteczkę. Pokazali mi, gdzie ona się znajduje i dostałam specjalne zadanie dla prawdziwej superbohaterki: będę pomagać rodzicom w uzupełnianiu braków w naszej apteczce – opowiada Ania.

Kim jest superbohater według małych uczestników „Akademii Bezpiecznego Puchatka”?

– Superbohater i superbohaterka potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale też o bezpieczeństwo przyjaciół. W klasie tworzymy całą Ekipę Superbohaterów! Wiemy, co oznacza właściwe zachowanie w szkole, na drodze, w domu, podczas korzystania z Internetu i w relacjach z naszymi koleżankami i kolegami – poza domem oraz w domu – mówi Julka.

Zbieraliśmy różne supermoce, np. uważność. Możemy dbać o siebie i innych – dodaje Janek.

Dotychczas w we wszystkich 15-stu edycjach uczestniczyły łącznie ponad 3 miliony dzieci.

Bezpieczeństwo na wakacjach – pogotowie ratunkowe najczęściej jedzie do domów i mieszkań

Bezpieczeństwo w domu jest szczególnie ważnym zagadnieniem w okresie wakacyjnym, kiedy dzieci spędzają więcej czasu we własnych czterech ścianach. To właśnie ta przestrzeń jest najczęstszym celem interwencji pogotowia ratunkowego: według danych GUS w całej Polsce aż 78% interwencji odbywa się w domu pacjentów*. Alarmujące są także liczby podawane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), dotyczące samych wypadków z udziałem najmłodszych: każdego dnia dochodzi do aż 2000 tego typu wydarzeń**.

Policja przypomina kilka zasad dotyczących bezpieczeństwa w domu:

  • Rozmawiajmy z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku w domu, zwracajmy uwagę, by nie wychylały się przez okna czy barierki balkonu.
  • Ostrzegajmy przed używaniem urządzeń elektrycznych bez nadzoru dorosłych: nauczmy dzieci, że nie wolno umieszczać urządzeń na prąd w pobliżu wody.
  • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi, leków czy detergentów w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.Uczulmy nasze pociechy na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami. Przypominajmy o tym, by nie rozmawiały z obcymi, również online.
  • Nauczmy dzieci, by zawsze informowały nas, z kim i gdzie będą się bawiły poza domem. Zainteresujmy się, z kim najmłodsi spędzają wolny czas.
  • Wydzielmy na podwórku bezpieczne i ogrodzone miejsce do zabawy dla najmłodszych.
  • W razie wypadku w domu czy poza domem, starajmy się zachować zimną krew i zadzwońmy na numer 112.

Jak podaje Komenda Główna Policji, liczba utonięć wśród małoletnich w okresie wakacyjnym co roku oscyluje wokół 20 przypadków. Dbanie o bezpieczeństwo nad wodą to klucz do zapobiegania tak tragicznym wypadkom:

W okresie wakacyjnym spędzamy dużo czasu nad wodą, gdzie nie trudno o wypadki z udziałem dzieci. Dlatego apelujemy: rodzicu, bądź zawsze w pobliżu, gdy Twoje dziecko wchodzi do wody. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Nie kąp się w miejscach niedozwolonych: stosuj się do regulaminu kąpieliska, obowiązujących oznaczeń i poleceń ratownika. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody, bo takie skoki mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Nie podpływaj do zakotwiczonych lub poruszających się jednostek pływających. Pamiętaj, że jesteś bardzo słabo widoczny – podsumowuje mł. insp. Wanda Mende z Wydziału Profilaktyki Społecznej Komendy Głównej Policji.

W ramach realizacji „Akademii Bezpiecznego Puchatka” nauczyciele od lat pracują na bazie materiałów przygotowanych we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Biura Ruchu Drogowego KGP:

Policja służy ekspercką poradą i pomaga zadbać o merytoryczną zawartość treści dotyczących bezpieczeństwa. Dzięki temu stworzone dla szkół ćwiczenia są źródłem przekazu wszystkich niezbędnych informacji. Metodycy zadbali o to, aby forma była dopasowana do potrzeb uczniów, a nauczyciele znaleźli w tych materiałach oparcie i mogli poświęcić całą uwagę potrzebom najmłodszych. Ta symbioza jest od lat gwarantem efektywności naszej akcji – podsumowuje Daniel Karaś, Manager ds. CSR, Grupa Maspex.

W XV odsłonie „Akademii Bezpiecznego Puchatka” wzięło udział ponad 240 tys. dzieci, lekcje przeprowadziło ponad 13 tys. nauczycieli w ponad 6 tys. szkół podstawowych. Od początku funkcjonowania programu udział wzięły 3 miliony uczniów w całym kraju. Szczegóły zajęć tegorocznej edycji i inne informacje są dostępne na stronie www.akademiapuchatka.pl.

A to nie wszystko – już po wakacjach ruszają zapisy do XVI edycji programu.

 

*„Zdrowie i ochrona zdrowia w 2022 r.”, Analizy statystyczne, Główny Urząd Statystyczny.

** „Preventable injuries kill 2000 children every day”, World Health Organization.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz Biuro prasowe
2024-06-27 | 11:30

Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz

Jeśli twój nastolatek marzy o studiach zagranicznych, wakacje to dobry czas, aby mu w tym pomóc. Wcale nie chodzi o siedzenie z nosem w podręcznikach,
Dziecko Moc atrakcji w Porcie Łódź
2024-06-26 | 12:40

Moc atrakcji w Porcie Łódź

Finał Maratonu Zabawy, wspólne oglądanie meczów Euro 2024 w Strefie Kibica oraz „Dobranocka”, czyli kolejna edycja TME Polówka, podczas której
Dziecko Jak przygotować się do porodu – 5 cennych rad
2024-06-24 | 19:00

Jak przygotować się do porodu – 5 cennych rad

Choć do tego niezwykłego momentu jest dużo czasu na przygotowania, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć je jak najwcześniej. Ważne jest nie tylko skompletowanie wyprawki czy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.