W zgodzie z naturą - czapki dziecięce zdrowe dla głowy i planety
Od kilku lat obserwujemy coraz większą popularność ubrań z naturalnych tkanin. Nic w tym dziwnego, skoro są one przyjazne dla skóry, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i wilgoci oraz są lepsze dla środowiska. Kwestia ta staje się jeszcze ważniejsza, jeśli mówimy o odzieży dziecięcej i delikatnej skórze maluchów.
Konsumenci są obecnie o wiele bardziej świadomi niż kilkanaście czy nawet kilka lat temu. Coraz częściej wczytujemy się w metki czy etykiety ze składem, aby wiedzieć dokładnie, co jemy oraz jakimi ubraniami i produktami otaczamy siebie i nasze dzieci. Nie inaczej jest z akcesoriami i dodatkami - od jakości czapek, rękawiczek czy szalików zależy bardzo wiele.
Materiał pod lupą
Na rynku dostępne są czapki dla dzieci z wielu różnych materiałów, jednak ich właściwości mogą być zupełnie różne. Najlepiej zdecydować się na tkaniny naturalne. Zimą, jeśli zależy nam na porządnym zabezpieczeniu dziecka przed utratą ciepła możemy postawić na różne odmiany wełny lub grubą bawełnę. Z kolei w okresach przejściowych, tzn. wiosną i jesienią świetnie sprawdzi się po prostu czapka bawełniana.
- Idealnym materiałem na wiosenną czapeczkę dla dziecka jest bawełna organiczna. Wybierając tkaninę organiczną mamy pewność, że do jej produkcji nie zostały użyte silne substancje chemiczne. Niestety, niektóre silne środki stosowane m.in. do barwienia tkanin mogą podrażniać delikatną skórę dziecka - informuje Alicja Mielcarek-Migdalska, opiekun marki Broel.
Podrażnienia to również temat silnie związany z noszonymi przez dziecko materiałami. Syntetyczne włókna są z reguły mniej przyjemne w dotyku i częściej powodują dyskomfort ze względu na to, że nie pozwalają skórze oddychać.
Jak zapewnić ciepło, ale nie przegrzać organizmu?
Syntetyczne materiały nie pozwalają na wymianę powietrza między głową dziecka a otoczeniem. Można by uznać to za efekt pozytywny, jeśli zależy nam na utrzymaniu temperatury ciała, jednak w rzeczywistości nie jest to pożądany stan. Oczywiście, czapka służy do zatrzymania ciepła, jednak pewna wymiana powietrza jest konieczna chociażby po to, aby odprowadzić wilgoć. Ciało dziecka produkuje pot, który powinien mieć możliwość odparowania.
Umożliwiają to właśnie naturalne tkaniny, takie jak bawełna organiczna czy wełna. Wchłaniają one pojawiającą się wilgoć, która następnie odparowuje. Skutek jest taki, że głowa dziecka pozostaje sucha. Dzięki temu jest mu również ciepło - mokra skóra głowy prowadzi do szybkiego obniżenia temperatury ciała. Dzięki tej właściwości tkanin naturalnych, czapki z nich wykonane niejako dostosowują się do sytuacji - kiedy jest zimniej, głowa się nie poci, więc nie trzeba odparowywać wilgoci. Z kolei, gdy jest cieplej lub dziecko więcej się rusza, znajduje ona ujście. W przypadku tkanin syntetycznych taka wymiana nie zachodzi.
Naturalne materiały przyjazne nie tylko dzieciom, ale i planecie
Naturalne materiały są o wiele lepsze nie tylko dla nas samych, ale również dla naszej planety. Różnice można zauważyć już na etapie produkcji, ale największy wpływ ma to, co dzieje się, kiedy czapka nie jest nam już potrzebna i ląduje na śmietniku. Niestety, tkaniny syntetyczne rozkładają się bardzo długo. Coraz lepiej dostępne są opcje recyklingowania takich włókien, jednak proces ten wciąż ma swoje ograniczenia.
Fakt, że organiczne materiały pozbawione są wielu szkodliwych substancji chemicznych, z których korzysta się w procesie produkcji także sprawia, że są one bardziej przyjazne dla środowiska. To zdecydowanie mniej zanieczyszczeń pochodzących z zakładów zajmujących się wytwarzaniem materiałów oraz mniej toksyn, które dostaną się do gleby, jeśli dany produkt trafi na wysypisko śmieci.
Jak widać, zdecydowanie warto postawić na naturalne materiały w szafie naszego dziecka, również w przypadku pomijanych przez niektórych akcesoriów jak czapki czy kominy. Są one nie tylko ciepłe i komfortowe w noszeniu, ale przede wszystkim bezpieczne dla skóry i organizmu.
Broel to marka należąca do spółki CDRL S.A., która od 25 lat tworzy wyjątkowe czapki i akcesoria idealnie dopasowane do potrzeb niemowląt, przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym. Wszystkie produkty powstają w Polsce, a materiały do ich produkcji zamawiane są od wyselekcjonowanych polskich producentów. Oferta marki dostępna jest w sklepie internetowym broel.pl.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.