Wakacyjne atrakcje na warszawskiej Pradze pełne wydarzeń dla dzieci
Przedstawienia teatralne, pokazy cyrkowe, warsztaty artystyczne i wiele, wiele więcej. W Centrum Praskim Koneser do końca sierpnia na najmłodszych czekają niesamowite atrakcje, które zapewnią rozrywkę na najwyższym poziomie, a także rozwiną kreatywność. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Teatr to rozrywka nie tylko dla dorosłych. Przekonać można się o tym podczas Małej Letniej Akademii Teatralnej organizowanej przez strefę Triki Tashka (wstęp wolny). Podczas wakacji na scenie placu Konesera odbywają się wyjątkowe spektakle, przeznaczone dla najmłodszych widzów i całych rodzin. Najbliższe przedstawienie już 16 lipca (piątek, godz. 16.00). „Małe historie” to teatralna podróż do bajek z dzieciństwa dzisiejszych trzydziestolatków w wydaniu Laboratorium Opowieści „I co było dalej”. Sztuka opowiada o kilkunastu, lalkowych postaciach, mieszkających w zaczarowanej szafie i kieszeniach spódnicy pewnej zwariowanej, rozśpiewanej mamy. Oprócz tego, do 22 sierpnia mali i więksi widzowie zobaczą jeszcze pięć spektakli i będą mogli wziąć udział w warsztatach w ramach Małej Letniej Akademii Teatralnej:
- „Baśnie Braci Grimm” – Teatr na Wagance (18 lipca, godz. 12.00);
- „Mały Teatr Ilustracji” – Teatr Kamishibai (25 lipca i 1 sierpnia, godz. 12.00);
- „Alibajda” – Laboratorium Opowieści „I co było dalej” (8 sierpnia, godz. 12.00);
- „Bajki na pomoc” – Laboratorium Opowieści „I co było dalej” (15 sierpnia, godz. 12.00);
- „Ssaki, ptaki, teatralne draki” – warsztat Teatru Guliwer (22 sierpnia, godz. 13.00).
Nie lada gratką dla najmłodszych koneserów sztuki, a także ich opiekunów jest również Letnia Akademia Magii i Ściemy Centrum Praskiego Koneser i Fundacji „Zakochana Warszawa”. To pełne iluzji warsztaty i pokazy. W ramach cyklu cyrkowcy zaprezentują publiczności swoje magiczne umiejętności oraz przeprowadzą zajęcia w duchu pedagogiki cyrkowej:
- „Daj się zaczarować” – warsztaty „magiczne” dla dzieci, pokaz iluzji Piotra „Denisa” Denisiuka (finalista „Mam Talent!”) i warsztaty iluzji dla dorosłych (17 lipca, godz. 13.00-15.50);
- „Kosmiczna podróż” – warsztaty i pokazy żonglowania (24 lipca, godz. 13.00-16.15);
- „Po drugiej stronie lustra” – m.in. warsztaty hula-hoop i klaunady (31 lipca, godz. 13.00-16.00);
- „Praga płonie” – m.in. pokazy połykania ognia, płonących lin oraz... balonów (7 sierpnia, godz. 13.00-15.50);
- „Iluzja artystyczna” – m.in. warsztaty diabolo (14 sierpnia, godz. 13.00-15.50);
- „Romantyczny dzień magiczny” – pokazy akrobatyczne, warsztaty taneczno-ruchowe (21 sierpnia, od godz. 13.00);
- „Lemowe drogi” – warsztaty i pokazy iluzjonistyczno-cyrkowe (28 sierpnia, godz. 13.00-15.50).
Wstęp na wydarzenia w ramach Letniej Akademia Magii i Ściemy jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy (akademia.magii.i.sciemy@gmail.com).
Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach Lata Konesera można znaleźć na: koneser.eu
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.