Wakacyjne eko warsztaty dla dzieci w Atrium Plejada
Spędź ciekawie wakacje w mieście! Pasjonującą przygodę życia można przeżyć wszędzie, o czym przekonuje bytomskie centrum Atrium Plejada i zaprasza najmłodszych do udziału w twórczych i inspirujących eko warsztatach. Co tydzień w lipcowe piątki i soboty oraz w pierwszy weekend sierpnia, dzieci mogą wziąć udział w kreatywnych i ciekawych zajęciach, prowadzonych pod okiem doświadczonych animatorów z Bytomskiego Centrum Kultury BeCeK. Letnie eko warsztaty w Atrium Plejada to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań, a przy tym możliwość poznania postaw proekologicznych.
Na czas wakacji bytomskie centrum handlowe przygotowało dla dzieci pozostających w mieście ciekawy program. W letniej ofercie zajęć, odbywających się w wakacyjne piątki i soboty, każdy znajdzie coś dla siebie.
Już w najbliższy piątek (8 lipca) Atrium Plejada zaprasza na pierwsze warsztaty z tworzenia bomb nasiennych (kulek z gliny i ziemi wypełnionych nasionami kwiatów). Do ich powstania wykorzystane zostaną rodzime gatunki traw i ziół, które nie są inwazyjne i nie zaburzają ekosystemu. Każdy może wpłynąć za zazielenienie swojego miasta. Dlatego stworzone bomby dzieci zabiorą ze sobą i będą mogły rozrzucić je w zaniedbanych zielonych miejscach w mieście. W sobotę z kolei (9 lipca), uczestnicy zajęć przekonają się, że przy odrobinie zaangażowania, zioła w domu mogą rosnąć właściwie przez cały rok. Dzieci przygotują aromatyczne i bujne zielniki domowe z materiałów drewnianych i recyklingowych. Zielone aromatyczne kompozycje zabiorą ze sobą do domu, aby używać ich na co dzień jako świeżych przypraw.
W kolejny piątek (15 lipca) na małych gości czekać będą wyplatanki z wikliny i włóczki. Uczestnicy wezmą udział w zajęciach, które łączą elementy ekologii, rękodziela i śląskiego rzemiosła tradycyjnego. Starsze dzieci będą mogły samodzielnie wypleść z wikliny proste, ozdobne przedmioty, natomiast młodsze, dla których wikliniarstwo może być za trudne, ozdobią kolorowymi włóczkami przygotowane wcześniej rzeczy. Natomiast w sobotę (16 lipca) Atrium Plejada zaprasza do udziału w niezwykłych warsztatach kreatywnych z tworzenia oryginalnych, wygodnych toreb ze starych, niepotrzebnych koszulek. Technika stosowana do ich wykonania nie wymaga szycia. Wszystko odbywa się za pomocą nożyczek i węzełków. Gotowe torby będzie można dowolnie ozdobić i sprawić, że będą niepowtarzalne.
Warsztaty w następne weekendy zapowiadają się równie ciekawie. W piątek (22 lipca) dzieci nauczą się malowania na porcelanie i układania z potłuczonych elementów wzorów i mozaik. Własnoręcznie wykonane przedmioty będzie można zabrać do domu. W sobotę (23 lipca) mali goście wezmą udział w czytelniczej przygodzie z serią „Wyprawy” z wesołą rodziną żubra Pompika. Razem z Pompikiem i jego siostrą Polinką, dzieci zwiedzą parki narodowe, dowiadując się o nich różnych ciekawostek. Każda z historii prezentuje nowinki o roślinności wybranego parku, rzekach, jeziorach i zamieszkujących go zwierzętach. Uczestnicy dowiedzą się, po co zwierzęta gubią sierść na wiosnę, dlaczego jesienią liście spadają z drzew, a także co jedzą zimą mieszkańcy lasu.
W ostatni weekend miesiąca (29 i 30 lipca) dla najmłodszych klientów centrum zaplanowano warsztaty pszczelarskie. Podczas zajęć goście będą mogli zajrzeć do wnętrza przezroczystego ula, wykonać świeczkę z pszczelego wosku, a nawet posmakować różnych gatunków miodu. Wykonają też dla owadów zapylających dzikie domki w stylu zero waste. Dzieci wezmą także udział w ciekawej pogadance o tzw. zapylaczach, dowiadując się m.in. o tym, czym się różnią i jaka jest ich rola w środowisku, a także zobaczą prawdziwy strój pszczelarza.
Nie zabraknie ciekawych aktywności dla najmłodszych także w pierwszy weekend sierpnia. W piątek (5 sierpnia) zaplanowano warsztaty z robienia ekologicznych toreb. Własnoręcznie lub z pomocą gotowych szablonów dzieci będą kreatywnie ozdabiały bawełniane torby, przeznaczone do wielokrotnego użytku, wykorzystując do tego farby lub pisaki. Sobotnie, ostanie zajęcia (6 sierpnia) poświęcone będą budowaniu dla ptaków karmników recyclingowych, które powstaną ze starych butelek PET. Uczestnicy przekonają się, że nie trzeba wyrzucać plastikowych butelek, gdyż można je wykorzystać ponownie, a jednym z pomysłów jest wykonanie z nich budek dla ptaków. Dodatkowo do dyspozycji dzieci będą drewniane elementy, sznurki i naturalne materiały. Wykonane przez siebie karmniki zabiorą ze sobą do domów. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
To nie koniec atrakcji. Na zakończenie wakacyjnego cyklu warsztatów zaplanowano niespodziankę – spektakl pt. „O tym jak Frędzelka i Wiercipiętka znalazły czapeczkę”. Przedstawienie odbędzie się w sobotę, 20 sierpnia o godz. 12.00. Udział w nim jest bezpłatny.
– Zapraszamy najmłodszych do twórczej zabawy i wakacyjnej przygody z Atrium Plejada. Eko warsztaty będą dla nich przyjemną formą spędzenia wolnego czasu i okazją do poszerzenia wiedzy na temat ekologii. W trakcie interesujących zajęć uczestnicy przekonają się, że wiele zużytych przedmiotów może otrzymać drugie życie. Udział w warsztatach może być także znakomitym sposobem na rozwijanie pasji i zainteresowań dzieci. Będzie kreatywnie, edukacyjnie i ciekawie – mówi Joanna Plata, dyrektor centrum handlowego Atrium Plejada.
Eko warsztaty prowadzone będą w piątki w godz. 16.00-19.00 i w soboty w godz. 11.00 -14.00, w lokalu znajdującym się przy wejściu do galerii, w sąsiedztwie salonu Venezia oraz drogerii Rossmann.
Szczegółowy plan wakacyjnych eko warsztatów dla dzieci dostępny jest na stronie: https://atrium-plejada.pl. Zajęcia organizowane są we współpracy z Bytomskim Centrum Kultury BeCeK.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.