Wakacyjny relaks z angielskim? To możliwe!
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. To przede wszystkim czas odpoczynku i relaksu, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. To również doskonała okazja, aby poćwiczyć angielski, którego nauczyły się w roku szkolnym. Jak kontynuować naukę w sposób przyjemny i bezstresowy? Eksperci dzielą się sprawdzonymi metodami, które pomogą utrzymać kontakt z językiem angielskim podczas letniej przerwy.
Zawieraj nowe znajomości
Wakacje to świetny czas na praktyczne zastosowanie nauki, np. poprzez konwersacje na lotnisku, w hotelu z zagranicznymi kolegami i koleżankami podczas obozu czy wyjazdu z rodzicami. To nieoceniona okazja, aby poprawić umiejętności mówienia i rozumienia oraz nabrać pewności siebie w używaniu języka w codziennych sytuacjach.
Wybierz obóz językowy
Udział w obozach językowych to kolejna atrakcyjna opcja. Tego rodzaju wyjazdy łączą naukę z zabawą i pozwalają na intensywną praktykę języka w naturalnym środowisku. Taka forma wakacyjnego odpoczynku zawiera różnorodne aktywności, które angażują uczestników i sprawiają, że angielski staje się częścią codziennych przygód i wyzwań.
Twórz własne treści
Rzuć swojemu dziecku wakacyjne wyzwanie. Niech spisuje swoje wspomnienia, prowadzi dziennik, tworzy krótkie opowiadania czy nagrywa własne podcasty po angielsku. To sprawdzony sposób na rozwijanie umiejętności pisania i mówienia. Te aktywności pozwalają na kreatywne wyrażanie siebie i praktykę języka w kontekście osobistych zainteresowań i pasji.
„Utrzymywanie kontaktu z językiem angielskim w wakacje nie musi być trudne ani nudne. Ważne jest, aby znaleźć aktywności, które sprawiają przyjemność, a jednocześnie angażują w naukę. Dzięki temu proces uczenia się staje się naturalny i efektywny” – mówi Beata Wysocka, metodyczka Early Stage, szkoły języka angielskiego.
Oglądajcie filmy po angielsku
Czytanie książek i oglądanie filmów po angielsku to jeden z najprostszych i najprzyjemniejszych sposobów na naukę języka w wakacje. Wybór interesujących lektur, czasopism, komiksów lub filmów, bajek czy seriali w angielskiej wersji, pozwala na zanurzenie się w języku w naturalny sposób. To nie tylko przyjemność, ale również skuteczna metoda na wzbogacenie słownictwa i lepsze zrozumienie kontekstu używanych zwrotów.
Pomocne będzie również integrowanie języka angielskiego z codziennymi czynnościami. Wymienianie angielskich nazw tego, co się mija podczas wycieczki czy spaceru, gotowanie według anglojęzycznych przepisów, słuchanie angielskich piosenek czy ustawienie języka angielskiego w urządzeniach elektronicznych to również proste sposoby na utrzymanie kontaktu z językiem w naturalny i nieformalny sposób.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.