Warsztaty Baylab Polska w nowej odsłonie
Warszawa, lipiec 2021 – Nowe tematy, nowi goście, nowa formuła – Baylab Polska odświeża profil na Facebooku i stawia na działania promujące naukę i technologię, kierując je do wielopokoleniowej grupy odbiorców. Nowe podejście ma pokazać, że nauka łączy pokolenia i inspiruje je do wspólnego odkrywania świata.
Baylab, stworzony przez firmę Bayer jako miejsce fascynacji nauką i techniką, rozpoczął działalność w 2012 roku jako multimedialny salon popularno-naukowy. Obecnie działa w formie cyfrowej.
- Wakacje wcale nie muszą oznaczać przerwy od nauki, a nauka wcale nie musi być nudna. Udowadniamy to na naszym fanpage’u Baylab Polska, prezentując wiedzę w postaci atrakcyjnych multimediów i angażujących materiałów edukacyjnych. Do wspólnej nauki, zabawy i odkrywania swoich pasji zapraszamy wszystkich: dzieci, młodzież, rodziców, a nawet seniorów. Na naszych warsztatach online każde pokolenie znajdzie coś dla siebie - wyjaśnia Monika Lechowska-Wróbel, Head of Communication CEE.
Na najbliższe dwa wakacyjne miesiące - lipiec i sierpień - zaplanowane zostały serie postów dotyczące wirusów i szczepionek.
Dla najmłodszych naukowców moderatorzy Baylab przygotowali eksperyment wideo, który wyjaśni jak minimalizować ryzyko zakażenia wirusami. W kolejnych postach, składających się z kolorowych infografik czy quizów, poprzez zabawę i rozrywkę przemycona zostanie wiedza dotycząca szczepionek i ich znaczenia dla organizmu człowieka.
Młodzież będzie mieć niepowtarzalną szansę na uzupełnienie wiedzy do zajęć szkolnych dzięki animacji „Między żywym a nieożywionym – czym zaskakują nas wirusy?”. Po zapoznaniu się z filmem będzie również szansa na sprawdzenie wiedzy w przygotowanych przez ekspertów dodatkowych materiałach: teście, quizie czy słowniku pojęć.
Dorośli zaproszeni zostaną do cyklu Baylab Talks - inspirujących rozmów wideo ze znanymi ekspertami na tematy społeczne, zdrowotne czy środowiskowe. W pierwszej wakacyjnej serii, o szczepionkach opowiadać będzie międzynarodowy ekspert - Doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec DrSc. MPH, Head of the Institute of Molecular Biomedicine in Bratislava. W kolejnych odsłonach rozmów, tym razem o immunologii i alergii, będzie można obejrzeć dr. hab. Wojciecha Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dla wszystkich zainteresowanych innowacyjnymi działaniami i przełomowymi rozwiązaniami firmy Bayer w zakresie zdrowia, środowiska czy zrównoważonego rozwoju przygotowano serię postów zawierających globalne treści dotyczące wymienionych obszarów. Podczas wakacji zaprezentowane zostaną naukowe doniesienia ekspertów na temat globalnej walki z koronawirusem oraz wpływu i znaczenia szczepionek dla odporności człowieka.
W ramach działań w mediach społecznościowych Baylab Polska dostępny jest również na kanale Youtube. Zamieszczane w serwisie multimedia są idealnym uzupełnieniem wiedzy i materiałów merytorycznych, prezentowanych na fanpage’u.
Po wakacjach, na wrzesień i październik, zaplanowane zostały tematy dotyczące szeroko pojętego obszaru układu krążenia, zaś dwa ostatnie miesiące roku - listopad i grudzień - poświęcone zostaną witaminom oraz prawidłowemu odżywianiu.
Baylab Polska zapoczątkował swoje warsztaty popularnonaukowe ponad 8 lat temu, zaś od ponad roku aktywnie edukuje online, zgromadziwszy w tym czasie ponad 16 tysięczną grupę fanów. Na odświeżonym kanale prezentowane będą materiały multimedialne dotyczące między innymi innowacji, nowych technologii, medycyny i ochrony zdrowia, a także najnowszych osiągnięć i odkryć w tych dziedzinach. Dodatkowo na profilu publikowane będą treści informujące o aktualnych, globalnych działaniach firmy Bayer z zakresu innowacji, zdrowia czy zrównoważonego rozwoju. Zapraszamy do odwiedzin i śledzenia nas w social mediach.
Oficjalny profil Facebook Baylab Polska - https://www.facebook.com/BaylabPolska
Oficjalny kanał Youtube Baylab Polska - https://www.youtube.com/watch?v=qLwNJzLLCRs
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.